FotoŠkoda Hlavní obsah stránky

Coolpix S1000pj je stylový elegán, ale současně i poměrně výkonný přístroj – na první pohled jen mírně robustnější plochý kapesní kompakt. Je vybavený objektivem s lomenou dráhou paprsků, který nevyjíždí z těla fotoaparátu a je chráněný automatickou kovovou krytkou. Má kovové tělo a je nabízený ve dvou barevných variantách – stříbřité barvě kovu a klasické černé. Je koncipovaný pro snadné použití založené na automatických systémech a funkcích, jednoduchém, přehledném menu, které je dostupné i v češtině, a vhodném provedení i umístění ovládacích prvků.

Obrazový snímač s rozlišením 12 milionů pixelů umožňuje tisk velkoformátových fotografií a pracovat s výřezy.
Objektiv Nikkor periskopového typu s 5násobným širokoúhlým optickým zoomem u kinofilmu odpovídá rozsahu 28–140 mm.
Zabudovaný projektor umožňuje snadné promítání pořízených snímků a videosekvencí na jakoukoli rovnou plochu, nejlépe světlou a bez textury či obrazu. Poskytuje obraz s jasem až 10 lumenů a kvalitou VGA s úhlopříčkou cca 13 až 101 cm. Součástí balení je dálkové ovládání a projekční stojánek.
Systém automatického zaostřování disponuje několika režimy, mezi kterými nechybí sledování vybraného objektu, i když je v pohybu; v makrorežimu lze snímat od 3 cm.
Ke stabilizaci obrazu přístroj nabízí optickou a „elektronickou“ redukci vibrací; použít je možno citlivost až 6400 ISO při snížení rozlišení na 3 Mpx, k dispozici je systém detekce pohybu pro kompenzaci účinků pohybu fotoaparátu a objektu a funkce volby nejlepšího snímku, BSS – Best Shot Selector, pro automatický výběr nejostřejšího snímku ze série, která může čítat až 10 snímků.
Inteligentní automatický režim expozice sám volí nejvhodnější motivový program; výběr scén je poměrně bohatý a nechybí ani flexibilní programová automatická expozice.

Pokročilá funkce Face Priority AF a redukce červených očí ve fotoaparátu rychle detekuje a zaostří až 12 obličejů v záběru a následně koriguje barvu očí ovlivněnou elektronickým bleskem při expozici.
Inteligentní portrétní systém zahrnuje samospoušť detekující úsměv, varovnou indikaci mrknutí + kontrolu mrknutí pro pořízení dvou snímků a uložení snímku, na kterém má fotografovaná osoba otevřené oči, a funkci změkčení, optimalizaci pleti fotografované osoby.
Pořizovat lze ozvučené videosekvence ve VGA rozlišení.
K dispozici jsou i funkce pro úpravy fotografií: Rychlé vylepšení snímků pořízených za špatných světelných podmínek, D-lighting pro optimalizaci expozice vyjasněním stínů u snímků podexponovaných a pořízených v silném protisvětle.
Pro zatraktivnění prezentace – projekce snímků přístroj nabízí několik přechodových efektů.
2,7" TFT LCD monitor má rozlišení 230 kpx, široké pozorovací úhly, funkci pro zvýšení jasu (5 stupňů) a antireflexní vrstvu pro optimální zobrazení za jasného slunečního osvětlení.

Fotoaparát je vybaven 1/2,3" obrazovým snímačem CCD (6,16 × 4,62 mm) s rozlišením 12,1 milionu efektivních pixelů a obvodem s procesorem Nikon Expeed. Objektiv je 5násobný optický Zoom-Nikkor 5–25 mm 1:3,9–5,8. Rozsah plynule nastavitelných ohniskových vzdáleností u fotoaparátu na kinofilm odpovídá 28–140 mm. K dispozici je i digitální zoom; maximem je 4× (ekvivalent u kinofilmu: 560 mm). Snímky JPEG a ozvučené video AVI/Motion JPEG je možno ukládat do vnitřní paměti s kapacitou cca 36 MB, ale hlavně na paměťové karty SD/SDHC; typ MMC není podporován. Video má maximální rozlišení VGA/640 × 480 px se snímkovou frekvencí 30 obr./s, což odpovídá maximální možné kvalitě zabudovaného projektoru. Při pořizování videozáznamu nelze použít optický zoom, pouze dvojnásobný zoom digitální. Maximální délka jednoho klipu je 25 min., tj. cca 2 GB dat.

Coolpix S1000pj je koncipovaný a vybavený tak, aby jeho použití bylo jednoduché a příjemné. Maximální komfort nabízí režim automatické volby motivových programů, který vybírá nejvhodnější scénický režim podle motivu detekovaného v záběru. K dispozici je funkce sledování obličeje, inteligentní portrétní systém pro pořízení snímků usmívajících se osob a funkce „změkčení pleti“ – retušovací technika umožňující pomocí „rozprašovače“ změkčit odstíny pleti fotografované osoby, vylepšit pleť. Systém automatického zaostřování je 9bodový, možné je zaměření na středovou oblast, anebo ruční výběr zaostřovacích bodů, kterých je k dispozici 99, a při fotografování osob můžeme s výhodou využít funkci s prioritou tváře. AF systém pracuje spolehlivě a rychle. Kvalitní je i exponometrický systém Matrix; má 256 bodů, k dispozici je i měření se zvýhodněným středem a bodové.

Snadno se používá i zabudovaný LCD projektor. Aktivuje se stiskem tlačítka v horní části těla a obraz se zaostří ručně („s citem“), posuvným ovladačem na horní stěně přístroje. Projektor používá 0,4“ reflexní LCD panel s poměrem stran 4:3 a s rozlišením 921 kpx. Zobrazuje cca 16,7 milionu barev. Zdrojem světla je vysocesvítivá bílá LED, maximální jas je 10 lumenů a kontrastní poměr 30:1. Čočka projektoru má ohniskovou vzdálenost 21 mm a „světelnost“ f/3,5. Je umístěna ve středu přední stěny pod reflektorem blesku a nemá žádný kryt, tudíž je na místě udržovat ji v čistotě a chránit ji před mechanickým poškozením (poškrábáním). Možná je projekce obrazu s úhlopříčkou o velikosti 5–40 palců, tj. přibližně 13 cm až 1 m, z projekční vzdálenosti cca 26 cm až 2 m. Výstupní velikost obrazu odpovídá rozlišení VGA. Plně nabitá baterie umožňuje přibližně hodinové promítání (při pokojové teplotě, tj. 25 °C).

Doporučená prodejní cena Coolpix S1000pj je 11 590 Kč s DPH, reálná na pultech prodejců necelých 11 tisíc korun. Fotoaparát má rozhraní USB 2.0 Hi-Speed a A/V výstup, v balení tedy jsou oba typy kabelů: datový UC-E6 pro USB propojení s počítačem a A/V kabel EG-CP14 k propojení s televizorem, videorekordérem nebo DVD/HD rekordérem. K napájení S1000pj slouží dobíjecí 3,7V lithium-iontová baterie EN-EL12 s kapacitou 1050 mAh (3,9 Wh), umožňující na plné nabití pořídit cca 220 snímků. Je samozřejmě přibalena spolu s nabíječkou MH-65. V balení samozřejmě nechybí poutko na ruku, ale navíc obsahuje praktický plastový stojánek ET-2, který výborně poslouží pro stabilní uchycení fotoaparátu hlavně při projekci snímků, a infračervený dálkový ovladač ML-L4, který umožňuje dálkově bezdrátově upravovat nastavení zoomu při snímání i při projekci a ovládat tlačítko spouště pro záznam a přehrávání snímků a videosekvencí. Výborně poslouží kupříkladu pro pořizování autoportrétů, nejvíce ale nejspíš využijeme při prezentacích snímků a videa pomocí zabudovaného projektoru, přičemž ovšem zaostřit obraz musíme ručně posuvným ovladačem v horní části fotoaparátu. IR čidla má fotoaparát na přední i zadní části. Dokoupit si můžeme síťový zdroj EH-62F sloužící k trvalému napájení a ideální kupříkladu právě při promítání. Je dodáván i s napájecím adaptérem, který se vkládá do prostoru pro baterii fotoaparátu, a podporuje napájecí napětí v rozsahu 110–240 V. V nabídce příslušenství jsou ale také třeba různá ochranná a transportní pouzdra. Přibalený je samozřejmě také CD-ROM Software Suite, který mj. obsahuje program Panorama Maker pro sestavování panorám z dílčích snímků.

Obrazová kvalita odpovídá kategorii, do které fotoaparát patří.
Zkreslení obrazu je v obou mezních polohách zoomobjektivu mírné a z hlediska typického uživatele nehraje významnou roli.
Barevné podání je velmi dobré, za běžného a dobrého osvětlení v plenéru vynikající; snímky osob mají přirozené odstíny pleti a věrné barvy. Ovšem fotoaparát si výborně poradil i s umělým osvětlením. Žluté žárovkové světlo plná automatika vyvážila s jen nepatrným posunem k teplejšímu podání, což v praxi znamená spíše jen lehce živější barvy, které většina typických uživatelů vítá, režim Žárovka byl přesný. K vyvážení bílé barvy je kromě plné automatiky k dispozici 5 přednastavených režimů (denní světlo, žárovkové a zářivkové světlo, zataženo a blesk) a také možnost realizovat vyvážení uživatelsky.
Šum, zejména barevný, je patrný, roste spolu s citlivostí a u 1600 ISO, nejvyšší hodnoty dostupné při plném rozlišení, se více projevuje i jasový. Ekvivalent obecné citlivosti ISO má základní rozsah 80–1600 plus hodnoty 3200 a 6400 ISO při snížení rozlišení obrazu na 3 Mpx (2048 × 1536 px); nejvyšší citlivost snižuje kvalitu obrazu šumem, nižší ostrostí a mírou vykreslení jemných detailů obrazu.
Míra a charakter šumu u snímku z reálného prostředí. Vlevo nahoře: 400 ISO, čas 1/49 s, clona 4,2. Vpravo nahoře: 1600 ISO, čas 1/208 s, clona 4,2. Vlevo dole: 3200 ISO, čas 1/378 s, clona 4,2. Vpravo dole: 6400 ISO, čas 1/196 s, clona 8,4. Ohnisková vzdálenost vždy 9,90 mm, ekv. 55 mm u 35mm formátu. 
Ostrost a prokreslení detailů. Vlevo: 200 ISO, čas 1/21 s, clona 4,2. Vpravo: 1600 ISO, čas 1/178 s, clona 4,2. Ohnisková vzdálenost u obou snímků: 9,90 mm/ekv. 55 mm.
Použití interního blesku k přisvětlení objektu v popředí: čas 1/314 s, clona 4,8, citlivost 200 ISO a ohnisková vzdálenost 14,90 mm/ekv. 83 mm.
Trojice snímků se změnou barevnosti. Vlevo: černobílé podání, čas 1/252 s. Uprostřed: sépiově hnědé podání, čas 1/291 s. Vpravo: kyanotypie, čas 1/315 s. Citlivost byla vždy 200 ISO, clonové číslo 5,5 a ohnisková vzdálenost 22,10 mm/ekv. 123 mm.
Celkový pohled se zoomem v základní poloze, tj. 5 mm/ekv. 28 mm. Čas 1/1058 s, clona 7,9 a citlivost 400 ISO.
Detail domu z popředí celkového pohledu pomocí zoomu na hodnotě 25 mm/ekv. 140 mm. Čas 1/235 s, clona 5,8 a citlivost 400 ISO.
Jiný pohled, ale se zvýrazněnou barevností (volba "živé barvy"). Zoom na ohnisku 14,90 mm/ekv. 83 mm, čas 1/193 s, clona 9,6 a citlivost 400 ISO.
Hradčany I: ohnisko 8,30 mm/ekv. 46 mm, čas 1/421 s, clona 8,3 a citlivost 200 ISO.
Hradčany II: ohnisko 5 mm/ekv. 28 mm, čas 1/438 s, clona 7,9 a citlivost 200 ISO.

Hradčany III: ohnisko 14,90 mm/ekv. 83 mm, čas 1/330 s, clona 9,6 a citlivost 200 ISO.

Muzeum Kampa: ohnisko 25 mm/ekv. 140 mm, čas 1/212 s, clona 11,6 a citlivost 200 ISO.

Velice atraktivní multifunkční přístroj jedinečné koncepce. Pro nejstručnější charakteristiku můžeme použít populární označení „2 v 1“, nebo přesněji „3 v 1“ – je současně fotoaparátem, videokamerou a projektorem. V jediném kompaktním provedení tedy máme obrazový (a zvukový) zápisník, který můžeme mít pohodlně stále u sebe – na procházce, na cestě, na večírku nebo rodinné oslavě, na dovolené, ale současně i projektor, kterým můžeme vzápětí po nasnímání své fotografie či videoklipy promítat nebo prezentovat, přičemž další standardní funkce máme samozřejmě k dispozici také, ať už se jedná o prohlížení snímků či videa na připojeném televizoru, přímý tisk fotografií na kompatibilní tiskárně, anebo připojení fotoaparátu k osobnímu počítači. Fotoaparát i zabudovaný projektor se snadno používá, uživatel se může spolehnout na dobře a poměrně svižně fungující systémy a na výběr má řadu praktických i zábavních funkcí. Obrazová kvalita odpovídá kategorii, do které přístroj patří, tedy včetně měkčí kresby zejména v okrajových partiích snímků a při použití vyšší citlivosti. Ovšem to většina uživatelů, kteří pořizují fotografie běžných formátů, ani nebude řešit. Barevné podání je vynikající, realistické, a to i při použití umělého osvětlení.
Klady:
+ celková multifunkční koncepce s vestavěným projektorem
+ vybavenost systémy, režimy a funkcemi
+ snadné ovládání + přehledné menu dostupné i v češtině
+ příjemné operační časy
Zápory:
- míra a charakter šumu při použití vysoké citlivosti
- video je maximálně VGA
- při snímání videa není možno použít optický zoom, pouze digitální
- škoda, že závit pro připojení stativu je pouze plastový
Jan Pěnkava
_____________________________________________________________
Koupit Nikon Coolpix S1000pj v eObchodu.
© 2010 Centrum FotoŠkoda
Design by SYMBIO, Tvorba stránek UNIPEX CZ s.r.o.