Jak si vybrat digitální fotoaparát? | FotoŠkoda
Recenze

Jak si vybrat digitální fotoaparát?

Jak si vybrat digitální fotoaparát?
22. 8. 2016 | 5 minut čtení

Díváte se na stovky fotoaparátů různých parametrů, rozměrů, tvarů, barev a netušíte, po kterém sáhnout? Jste zmateni z téměř nekonečné nabídky? Právě pro vás jsme vytvořili přehled základních typů fotoaparátů, abychom vám pomohli trochu se v té džungli zorientovat a vybrat si ten pravý přístroj. My jsme kladli všetečné otázky našim odborným prodejcům a vy se teď dozvíte to nejdůležitější!

Jak zjistíte, který fotoaparát je pro vás ten pravý?

Není to tak těžké, jak by se mohlo na první pohled zdát. Nejdůležitější je zamyslet se nad tím, co máte v plánu fotit. Můžete dát přednost praktičnosti a pohotovosti a pořídit si lehký kompakt, který budete nosit stále u sebe. Díky automatickým funkcím můžete fotit okamžitě, přístroj nastaví vše potřebné za vás. Přicházíte však o možnost do výsledné fotky zasahovat.

Fotoaparáty vyšší kategorie sice do kapsy neschováte (digitální zrcadlovka je pořádné ‚dělo‘), ale zase vám umožní pořídit záběry přesně podle vašich představ. 

Dalším důležitým kritériem je odolnost přístroje v nejrůznějších podmínkách. Počítejte s tím, že pro jednoduchý kompakt může znamenat kontakt s vodou nebo pád do písku odchod na druhý břeh mezi elektroodpad.


  • Chcete mít fotoaparát stále u sebe a moci tak jednoduše zaznamenávat dění kolem?
  • Budete fotit v náročnějších podmínkách a potřebujete, aby přístroj něco vydržel?
  • Baví vás kreativní fotografie a chcete si při focení vyhrát?
  • Toužíte mít nad výsledným snímkem 100% kontrolu?

Městský fotozápisník

Základní kategorií jsou malé univerzální kompakty, mezi které patří například fotoaparát Canon PowerShot G9 X. Nenápadný přístroj, který se vejde do každé kabelky a umí mnohem kvalitnější fotky než mobilní telefon. Je to univerzál – díky zoom objektivu zachytí krajinu, portrét i momentky z rodinné oslavy. Konečně vyfotíte všechny přátele, aniž byste se museli nebezpečně zaklánět, nebo si sedat na vedlejší stůl. V záběru bude všechno důležité!

Pro dobrodružnější povahy

Náročnější cestovatelé a aktivní sportovci potřebují fotoaparát, který se přizpůsobí jejich tempu i okolním podmínkám. Kompakt vhodný do terénu Olympus Stylus TG-4 má vlastnosti jako akční hrdina – je odolný proti nárazu, mrazu, tlaku, vodě i prachu. Můžete se s nimi vyfotit na raftu i na lyžích.

Ke slovu přichází kreativita

Dosud zmíněné modely budou plně vyhovovat uživatelům, kteří se chtějí spolehnout na automatiku a jednoduše fotit. Následující fotoaparát vám nabídne široké možnosti kreativně se projevit. Pokud vás fotografování baví a chcete se mu věnovat, ve vaší fotografické brašně se dobře zabydlí Sony CyberShot RX100 IV. Můžete pořídit krásné fotky svých dětí a zároveň se nemusíte tahat s objemnou zrcadlovkou. Zkrátka – na první pohled bytelný kompakt, uvnitř kvalita!

Zaostřeno na detail

Patří-li focení mezi vaše oblíbené odpočinkové aktivity, oceníte společnost kompaktu s výměnným objektivem. Například Panasonic Lumix DMC-GX80 má hromadu funkcí a výkonnou baterii, která se vám během focení jen tak nevybije. Díky výměnným objektivům se vám otevřou dveře k disciplínám, jako jsou makro, sportovní fotografie nebo portrét. Zkušení fotografové ocení kompaktní rozměry, které umožní pořizovat kvalitní fotografie a neupozorňovat na sebe velkým přístrojem!

Stoupáme na vrchol

Došlo na digitální zrcadlovky – fotoaparáty, které vás poslechnou na slovo (když to s nimi aspoň trochu umíte). Ze začátku možná využijete berličku v podobě automatu, ale v okamžiku, kdy zrcadlovku zkrotíte, si na něj ani nevzpomenete! Mezi základní modely pro nadšené amatéry patří například Nikon D3300, menší lehčí přístroj s možností volby z rozsáhlé nabídky objektivů. Zavítáme-li o třídu výš, představí se nám poloprofesionální zrcadlovka pro pokročilejší fotografy Canon EOS 80D. Bytelný fotoaparát, který perfektně padne do ruky, patří mezi to nejlepší, co si můžete pořídit!

Rada na závěr: Poškodit, ztratit, nebo zničit můžete každý fotoaparát. Nezáleží na tom, jaký typ přístroje jste zvolili – jestli kompakt, nebo zrcadlovku. Jak předejít této bezesporu těžké ztrátě? Minimálně si můžete svého parťáka pojistit

Fotopřání 10 × 21

formát 10 × 15 cm a 10 × 21 cm, lesk a mat, objednání online přes editor Designer

25,-
LEICA SL2-S + LEICA SL 35 mm f/2 Asph Summicron-SL

Snímač 24,6 MPix Full Frame BSI CMOS, Procesor Maestro III, ISO 50 až 100 000

153 990,-

Související články

Recenze OM SYSTEM M.Zuiko 90 mm f/3,5 Macro IS PRO - naprosto jedinečný nástroj
Hodnocení 99%

Recenze OM SYSTEM M.Zuiko 90 mm f/3,5 Macro IS PRO -...

Recenze: COLBOR CL60M/CL60
Hodnocení 96%

Recenze: COLBOR CL60M/CL60

Recenze Sony A7R V - to nejlepší nejen u Sony
Hodnocení 99%

Recenze Sony A7R V - to nejlepší nejen u Sony

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...