VýstavyVýstavy

World Press Photo 2016

Termín: 9. 9. - 2. 10. 2016| Místo: Karolinum Praha, denně 10-19 hod.
World Press Photo 2016
| 4 minuty čtení

Každým rokem je o soutěž World Press Photo ze strany profesionálních novinářů obrovský zájem. V roce 2016 se do soutěže přihlásilo celkem 5 775 fotografů ze 128 zemí světa. Společně předložili porotě 82 951 snímků. Mezinárodní porota ocenila v osmi kategoriích celkem 41 autorů z 21 zemí světa. V letošním ročníku opět neuspěl žádný český autor. Výstava byla slavnostně otevřena 16. dubna v amsterodamském kostele Nieuwe Kerk a do konce roku ji mohou vidět návštěvníci ve více jak stovce měst 45 zemí světa.

Nejvýznamnější a nejprestižnější výstava novinářské fotografie na světě

Absolutním vítězem se stal australský fotograf na „volné noze“ Warren Richardson. Zvítězil snímkem, který pořídil v srpnu loňského roku na srbsko-maďarské hranici. „Strávil jsem pět dnů společně asi s 200 uprchlíky na hranici. Pohybovali se pod stromy podél plotu a s policií hráli hru na kočku a myš. Tento konkrétní snímek jsme pořídil kolem třetí v noci, kdy jsem byl k smrti unaven, nemohl jsem použít blesk, protože bych na uprchlíky upozornil policii,“ o vzniku snímku říká samotný autor. „Je to neuvěřitelný obraz uprchlické krize v roce 2015, neuvěřitelně vizuálně silný obraz. Ukazuje jasně, že překročení hranic není konce cesty, ale konec jedné etapy za lepší budoucností,“ dodává člen poraty Vaughn Wallace, obrazový redaktor Al Jazeera pro Ameriku.


Autor: © Warren Richardson, Austrálie

Výstava reflektující nejvýznamnější světové události roku 2015

Výstava novinářských fotografií World Press Photo se opět vrací do Prahy. Celkem 153 vítězných fotografií oceněných mezinárodní porotou vedenou Francisem Kohnem obrazovým ředitelem agentury AFP budou moc návštěvníci shlédnout ve výstavních prostorách pražského Karolina . I v letošním roce soubor WPP doplní dvanáct fotografií vítěze Ceny Prahy, kterou stejně jako v minulém roce vybral 1. místopředseda Senátu PČR Přemysl Sobotka. Tentokrát zvítězila českému publiku velice známá fotografie Ondřeje Banka ze sjezdu mistrovství světa v alpském lyžování  v Beaver Creeku. Její autor rakouský fotograf Christian Walgram si během vernisáže cenu převezme osobně.

Historie a zajímavosti o výstavě WPP

Mezinárodní výstava World Press Photo přesně mapuje nejzásadnější světové události pomocí objektivů fotoreportérů již od roku 1955, kdy byla soutěž a následně i výstava založena. Vítězné fotografie se staly známé po celém světě a v mnohých případech dokonce symbolizují události, které "pozměnily" svět. Jejich autoři se během let stali nejuznávanějšími světovými novináři. Čeští vítězové z minulých ročníků Stanislav Tereba, Pavel Štecha, Tomki Němec, Antonín Kratochvíl a Jan Šibík.

Soutěžní kategorie: Aktualita, Reportáž, Aktuální dění, Sportovní akce, Sport obecně, Každodenní život, Přirozený portrét, Umělecký portrét, Příroda.

Adresa a termín konání výstavy: 9. 9.–2. 10. 2016, výstavní prostory Karolinum (Křížová chodba), Ovocný trh 3, Praha 1.

Partnerem je Centrum FotoŠkoda.        
Publikace k zakoupení: WPP 2016

FUJIFILM GFX 50S II
FUJIFILM GFX 50S II tělo

Rozlišení 51,4 MPix, snímač CMOS 43,8×32,9 mm, Zpracování obrazu X-Processor 4, OLED hledáček s rozlišením 3,69 mil bodů

99 990,-
THINK TANK Retrospective 30 v2.0 - Black

fotobrašny ThinkThank jsou navrženy fotografy pro fotografy, pod hlavním víkem se nachází zip, hmotnost: 1,3 kg

4 990,-
NISI filtr UV NC 112 mm pro Nikon Z 14-24/2,8 S

antireflexní vrstva typu U, 9+9 nanovrstev, mosazný vroubkovaný rámeček

4 290,-

Související články

Černobílá Asie: výstava streetových fotek Jakuba Lébra

Černobílá Asie: výstava streetových fotek Jakuba Lébra

Mezi námi lidmi: Výstava Miloně Novotného v Leica Gallery Prague

Mezi námi lidmi: Výstava Miloně Novotného v Leica Gallery...

Soutěž FOTOSTART: 7. ročník - vítězné práce

Soutěž FOTOSTART: 7. ročník - vítězné práce

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

Rozumím