FotoŠkoda FestRozhovoryFotoŠkoda Fest,Rozhovory

Tereza Linhartová

| 6 minut čtení

Tereza Linhartová je mladou fotografkou spolupracující se společností Fujifilm. Její tvorba je zaměřena na portrétování žen. Se svými modelkami pracuje s citem, něhou a opravdovou péčí, jako by byly těmi nejkrásnějšími bytostmi na celé planetě. Přestože je Tereze pouhých 22 let, vede již několik roků fotografické kurzy a besedy. Předávání zkušeností dalším fotografům je pro ni posláním, stejně jako fotografie samotná.

„Fotografka, se kterou se potkáte na FotoŠkoda FESTu“
- rozhovor s Terezou Linhartovou

NAHLÉDNUTÍ DO PORTFOLIA Terezy Linhartové

 • Ahoj Terezko, děkuji ti za rozhovor. Kdy ses začala věnovat fotografii a co tě k ní přivedlo?

Tohle vlastně nemohu popsat konkrétně, protože to všechno bylo tak nějak přirozené. Začalo to tím, že si prarodiče koupili tehdy poněkud dražší kompakt a já jim ho párkrát „zabavila“. Mé nadšení z cvakání všeho okolo sebe asi ve čtrnácti letech bylo zjevné. Jen tak z čistého nebe jsem od nich dostala peníze a mohla jsem si vybrat fotoaparát, jaký jsem chtěla. Za to, že mi k tomu dali příležitost, jim budu navždy vděčná. No, a hned pár měsíců na to jsem si koupila zrcadlovku, kterou jsem měla až donedávna.

 • Proč ses rozhodla právě pro fotografování žen?

Ženy fotím velmi ráda, ale muže rozhodně nediskriminuji. Často jsou součásti focení  s dětmi, manželkami nebo partnerkami. Ženy však fotím častěji, ačkoliv jsem se pro ně nijak nerozhodla. Myslím si, že to vyplynulo samo. Žena ženě lépe porozumí. Ženy jsou pro mě citlivější, rády si povídají, svěřují se se svými životními příběhy, jsou mnohem otevřenější, což mi dává možnost je lépe poznat a pochopit. Zkrátka jim mohu snadno přizpůsobit službu na míru a zachytit jejich osobnost.

 • Co je podle tebe zásadní při práci s ženami?

Zásadní je pro mě jedna jediná věc, abych já sama byla silná a zdravá. Zní to divně? Pro mě ne. Když ráno vstanu a jsem zdravá, beru to jako vstupenku do dalšího dne. Jsem za to vděčná. To potom znamená, že se o klienta mohu postarat a věnovat mu stoprocentní péči. Vůbec nezáleží na tom, jaký je klient, nýbrž na tom, jaká jsem já. Moje spolupráce se ženami je založena na důvěře, povídání si o nich samotných, o jejich životech, starostech a problémech. Lépe potom vycítím jejich bloky, které jim brání být sebevědomé, šťastné a mít se rády. Pokud mám naopak klienty, kteří našli své štěstí, je to pro mě vždy motivující a inspirativní setkání.

 • Myslíš si, že jsou „modelky“ ve větší pohodě, když fotí s fotografkou (na rozdíl od fotografování s fotografem)?

Tohle je otázka spíše na klienty. Úplně bych to nerozdělovala dle pohlaví, ale spíše podle toho, jakou péči klient získá. Můžete přijít do neznámého ateliéru, kde během hodinky, dvou budete vyfocen a fotografie vám přijdou na mail. Pak nezáleží na pohlaví, klient se vždy bude cítit hrozně. Tací fotografové podle mě ruinují fotografický průmysl. Pak jsou samozřejmě fotografové, kteří se opravdu snaží, aby focení bylo pro klienta zážitkem v pozitivním slova smyslu. Obecně je pro mé klienty focení něco velmi osobního, až intimního, a proto vyhledávají spíše stejná pohlaví.

 • Co všechno fotografovaným dáváš, co myslíš, že si krom hmotného, z focení s tebou odnesou?

Začínám vždy konzultací, kde se opravdu snažím navázat důvěru a přátelský vztah, který trvá i po focení. Při líčení se ženy dozví, co jim sluší, jak se starat o pleť a co lichotí jejich postavě. Klienti pro mě mají různá pojmenovaní od „fotografky – terapeutky“ až po „životního kouče“, což asi mluví za vše. S každým klientem pracuji jinak, ale často je to o jeho duševních stránkách a kvalitách. Já si vždy odnáším přátelství a motivaci a to samé se snažím i dávat.

 • V čem podle tebe může FotoŠkoda Fest pomoci fotografům?

FotoŠkoda Fest je příležitost poznat nové lidi, umělce, fotografy a něco se naučit. Setkávají se zde lidé s podobnými zájmy, ale i problémy, otázkami a zároveň jsou zde lidé, kteří mají na tyto otázky odpovědi. Zkušenosti, know how a rady jsou nejen na besedách a workshopech, ale i mezi posluchači a vlastně všemi, kdo sem zavítá.

 • Kdybys měla jmenovat tři fotografy, jejichž tvorbu by podle tebe měl „každý“ fotograf a nadšenec fotografie znát, která jména by to byla?

V každém zaměření je to jiné, jsou zde samozřejmě světové ikony, ale podle mě je důležité, aby každý fotograf našel svůj zdroj inspirace. Někoho, kdo mu bude mentorem. Díky internetu se dnes můžeme nechat inspirovat fotografy na druhé straně světa a najít tak svůj vzor tam, kde bychom jej nečekali. Pro mě je to portrétní fotografka/mentorka Nikki Closser a Sue Bryce.

 • Jaký je podle tebe aktuální význam fotografie jako média?

Fotografie jako digitální médium je dnes značně komercializovaná věc. Je všude okolo nás, ovlivňuje nás při nákupu potravin, elektroniky a dalších produktů. Její umělecká stránka však zůstává mnoha lidem skryta. Jelikož jsem portrétní fotografka, tak vnímám fotografii (vždy tištěnou) jako médium, které nám uchová vzpomínku na lidi, momenty a situace v našich životech. Nic tak dobře nevyvolá vzpomínky jako fotografie. Když se na ni podíváte, tak přesně rozpoznáte místo, to, jak jste se cítili, když fotografie vznikla... Je to mocný nástroj, který dovede vyvolat vzpomínky veselé, ale i smutné a citlivé. V tom spočívá její kouzlo.  

www.terezalinhartova.com
Text: Romana Marie Jokelová
www.rmjokelova.cz

FUJIFILM X-T30
FUJIFILM X-T30 tělo šedé

X-T30 má snímač s rozlišením 26,1 Mpx, tichý režim provozu a nezaměnitelnou reprodukci barev, Nejnižší citlivost ISO 160 nyní i v RAW, Nové filmové simulace ETERNA a ACROS a „Color Chrome“ efekt, který umocňuje hloubku barev a plynulé přechody

19 990,-
FUJIFILM X-T4
FUJIFILM X-T4 tělo černé

26.1MP snímač APS-C X-Trans BSI CMOS 4, Obrazový procesor X-Processor 4, Stabilizace obrazu IBIS v těle v 5 osách

48 990,-
FUJIFILM GFX 50R
FUJIFILM GFX 50R

kompaktní provedení zavedené středofomátové bezzrcadlovky GFX50S, kompletní zatěsnění hořčíkového těla, vysoká odolnost proti prachu, lehkému dešti i mrazu do - 10 stupňů, lehčí o 145 g (775g), o 16 mm nižší a o 25 mm tenčí,

95 990,-

Související články

FotoŠkoda WEEK je za námi, uvidíme se na podzim!

FotoŠkoda WEEK je za námi, uvidíme se na podzim!

FotoŠkoda WEEK: Týden fotoinspirace a videozábavy je tu!

FotoŠkoda WEEK: Týden fotoinspirace a videozábavy je tu!

Podzimní FotoŠkoda WEEK je za námi, těšíme se na vás na jaře!

Podzimní FotoŠkoda WEEK je za námi, těšíme se na vás na...

Další Rozhovory

Lukáš Dvořák: Dá se vytvářet plno nových věcí, které nikdo neviděl

Lukáš Dvořák: Dá se vytvářet plno nových věcí, které...

Vojta Hurych: Umění je najít krásu v obyčejnosti

Vojta Hurych: Umění je najít krásu v obyčejnosti

Petr Jan Juračka: V lidech jsem prý znovu probudil touhu k cestování

Petr Jan Juračka: V lidech jsem prý znovu probudil touhu...

Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

Rozumím