Sbírka fotografií v benešovském muzeu umění a designu | FotoŠkoda
Výstavy

Sbírka fotografií v benešovském muzeu umění a designu

| Místo: Benešov u Prahy
Sbírka fotografií v benešovském muzeu umění a designu
30. 11. 2016 | 2 minuty čtení

Benešovská sbírka fotografie je od počátku orientována na celé spektrum technik, v jakých se tento sdělovací systém v praxi používá. Akviziční záměr vychází z realistického postoje, který například u fotografického snímku vytvořeného na diapozitiv pro účely ofsetového tisku odmítá jako sbírkový předmět zvětšeninu na cibachrom, coby nepřirozený prvek. Do sbírky je v takovém případě zařazen diapozitiv nebo ofsetový tisk. Své místo pak v akvizici mají i různé autorsky kontrolované kvalitní bromografie, hlubotisky, ofsetové tisky a dnes přirozeně i inkoustové nebo laserové tisky, neodborně nazývané digitální. Kromě fotografií zde můžete spatřit sbírky grafiky a designu.

Muzejní sbírka fotografií v Benešově

Muzejní sbírka fotografie patří k nejvýznamnějším akvizičním souborům našeho ústavu. K jejímu založení došlo až ve druhé polovině 90. let, kdy jsme získali množství darů od autorů zastoupených na výstavách Nestoři české fotografie a Osobnosti české fotografie. Pak se ale sbírka rychle rozvíjela a dnes čítá přes tisíc kusů. Akvizice je zaměřena především na českou a doplňkově na slovenskou tvorbu od 19. století po současnost. V 90. letech se na fotografii zaměřovalo jen malé procento českých muzeí umění. Nejvýznamnější a nejrozsáhlejší sbírky byly v pražském Uměleckoprůmyslovém muzeu a v brněnské Moravské galerii. Akviziční tradice ve fotografii existovala také v Severočeském muzeu v Liberci a ve specializované chebské Galerii 4 postupně v znikal fond, který byl podle zákona registrován po roce 2000. Mnohá vlastivědná muzea pak měla zajímavé sbírky fotografií, zejména 19. století, které však byly uchovávány jen jako archívní fondy. Počátkem 21. století se sběratelství fotografie jako umění značně rozšířilo. Vedle nově založeného Národního muzea fotografie v Jindřichově Hradci mají dnes zajímavé sbírky v Galerii hlavního města Prahy, v Muzeu umění Olomouc a jinde.

PANASONIC Lumix DC-TZ200D černý

20,1 Mpx vysoce citlivý 1" MOS snímač, 26 mm širokoúhlý objektiv Leica f/3,3-6,4 DC s 15× (30x prodloužitelný) optickým zoomem (26–390 mm), Elektronický LVF (Live View Finder) hledáček 2,33M

20 490,-
Fotopřání 10 × 21

formát 10 × 15 cm a 10 × 21 cm, lesk a mat, objednání online přes editor Designer

25,-
LEICA SL2-S + LEICA SL 50 mm f/2 Asph Summicron-SL

Snímač 24,6 MPix Full Frame BSI CMOS, Procesor Maestro III, ISO 50 až 100 000

146 790,-

Související články

Galerie Czech Photo Centre: Sportovní fotografie 2022

Galerie Czech Photo Centre: Sportovní fotografie 2022

Czech Photo Travel: S foťákem do světa

Czech Photo Travel: S foťákem do světa

Petr Horký: 3Póly

Petr Horký: 3Póly

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...