Jaké výhody vám přinese formát 4K

Jaké výhody vám přinese formát 4K

Jaké výhody vám přinese formát 4K

Digitální film a počítačová grafika zavádí nové standardy v podobě 4K rozlišení obrazu. Připomeneme si skok z SD na Full HD, který zaznamenal pětinásobný nárůst velikosti rozlišení. Z Full HD na 4K je to skok až o čtyřnásobek, takže z SD na 4K je to ohromující dvacetinásobek.

Formáty minulosti

Díky pokrokům v technice zvládnou dnešní kamery zaznamenat obraz dvakrát větší v poměru stran oproti standardům Full HD. K dnešnímu dni máme naskladněno až 40 fotoaparátů na eshopu, které zvládnou 4K formát.

Filmová technika využívá různý poměr stran, z tohoto důvodu existuje několik různých rozlišení s názvem 4K, okolo této hodnoty. Není tak tento standard přesně definován, jak tomu bylo u předchozích formátů.

Název formátu

Název tohoto formátu je odvozen od horizontální hodnoty rozlišení, které bývá obvykle okolo 4000 pixelů. Na rozdíl od předchozích formátů SD/HD/FullHD, které používaly pro označení počet vertikálních pixelů (360p, 720p, 1080p).

4K formát a sociální sítě

Server Youtube 4K video podporuje už od roku 2010 a za tu dobu jich nashromáždil miliony. Chlubí se tak údajně největší on-line knihovnou se 4K obsahem. Také Youtube nedávno spustil novou službu a to 4K stream. Lze streamovat jak klasická videa ve 4K tak i 360°.

Proč 4K?

Co nám ale tento formát přináší? Jde o mnohem obrazově detailnější a kvalitnější formát, který je ovšem také náročnější na výkon zobrazovacího zařízeni. Obrovské soubory jsou náročné i při post-produkci. Kromě vysokého rozlišení hraje roli i frekvence snímků a barevná hloubka. Dnešní fotoaparáty zvládnou od standardních 24 fps také 50, 60 či 120fps a to zvyšuje datový tok, tudíž velikost exportovaného souboru.

Pro video tvůrce a nadšence do videa je to obří přínos, který je potřeba pořádně vstřebat a naučit se s tím pracovat. Pokud natáčíte ve 4K a exportujete do FullHD, otevřou se vám nové možnosti při postprodukci. Jelikož je obraz dva krát větší v poměru stran, lze ho bez ztráty kvality vystabilizovat, změnit kompozici nebo dokonce rozhýbat. Vždy dostanete ze 4k více detailů a obraz bude mnohem ostřejší i po zmenšení na FullHD. Dalším plusem je to, že jednotlivé snímky můžete tisknout až do formátu A3. To znamená, že když nemáte fotoaparát s dostatečným počtem snímku za sekundu při sekvenčním snímání, a potřebujete vyfotit rychlý pohyb, a vychytat si nejlepší okamžik, 4K vám nabízí možnost vybrat si ze 30 snímků za sekundu (podle fps daného přístroje).

4K a budoucnost

Formát 4K se teprve vyvíjí, pro 100% využití (zobrazení) je potřeba 4K monitor. Právě v tom narážíme na problém nepřipravenosti některých počítačových aplikaci, které jsou vytvořeny v již zaběhlém FullHD, a při zobrazování na 4k monitoru dělá neplechy. To znamená, že to chce ještě čas na adaptaci. Rozhodnete-li se pořídit si 4K monitor, připravte se na to, že budete potřebovat novější operační systém, minimálně Windows 10 a novější. Starší systémy budou mít problémy se zobrazováním a i ty novější nejsou zatím dokonale. Každopádně je to velký skok a už se těším, až se stane standardem, ne jen ve video-tvorbě.

Prohlédněte si nabídku fotoaparátů se 4K rozlišením

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!

Podobné články

Chcete si vyzkoušet Canon EOS 6D Mark II?
Chcete si vyzkoušet Canon EOS 6D Mark II?

17. 10. - Oblíbený fullframe nové generace si můžete nově zapůjčit na tři dny zcela zdarma. Otestujte si horkého favorita na...

Na návštěvě v Novoflexu: německá kvalita v praxi
Na návštěvě v Novoflexu: německá kvalita v praxi

16. 10. - Podobných exkurzí k výrobcům fotografické techniky jsem absolvoval už několik a vždycky to pro mě bylo velkým...

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • poukázka na fotoslužby

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace