VýstavyVýstavy

Jan Svatoš - "Archa světel a stínů"

Termín: 10. 3. - 22. 4. 2018| Místo: Minigalerie Centra FotoŠkoda - výstava nad schodišti
| 4 minuty čtení

Afrika pro mnoho z nás zůstává kontinentem oplývajícím aurou tajemna a neznáma. Černobílé fotografie Jana Svatoše zobrazují magickou atmosféru africké divočiny a mají jasné humanistické a environmentální poselství. Ukazují Afriku v celé její přirozenosti, kráse a půvabu, přesto jsou však do určité míry znepokojivé. Působivé snímky Jana Svatoše, několikanásobného držitele mezinárodních ocenění, si můžete na výstavě nad schodišti prohlédnout do 12. listopadu 2017 a můžete se i těšit na besedu na FotoŠkoda FESTu!

Cesta do srdce africké divočiny

„Hvězdy jsou krásné, protože je na nich květina, kterou není vidět…“
Antoine de Saint-Exupéry

Fotografie a africký kontinent k sobě maji pozoruhodně blízko. Fotografie byla vynalezena v roce 1839, o dva roky později přijíždí David Livingstone, aby započal svůj průkopnický výzkum afrického vnitrozemí. Ještě v této době přetrvávala v Evropě ideová koncepce Afriky jako „temného kontinentu“. Z historického hlediska je ale neznámá Afrika paradoxem: přestože leží Evropě velmi blízko, došlo k jejímu úplnému prozkoumání až ve druhé polovině 20. století. Černobílé fotografie africké divočiny Jana Svatoše si v tomto ohledu ponechávají magii a tajemství.

Jan Svatoš jezdí do Afriky fotografovat a filmovat pravidelně od roku 2007. Postupně v jeho tvorbě zesílila potřeba reflektovat divočinu prostřednictvím dokumentárního filmu. Jeho originalní projekty zaujaly již celou řadu ikon – počínaje světoznámým režisérem Wernerem Herzogem nebo bioložkou Jane Goodallovou.

V roce 2010 uspořádal v nehostinných končinách severní Keni expedici, v jejímž průběhu fotografoval a filmoval starou analogovou technikou a vyvolával filmy v přenosné temné komře. Výsledný snímek – dokumentární film Africa obscura (2011) – získal hned 3 mezinárodní ocenění. Objev místa, kde stávala slavná temná komora Martina Johnsona, se nepodařilo ani prestižnímu National Geographic.

Svatošův nově připravovaný celovečerní dokument Archa světel a stínů (premiéra březen 2018) pojednává o zrození filmové divočiny prostřednictvím životního příběhu a odkazu amerických filmařů Martina a Osy Johnsonových, kteří téměř před 100 lety s fotografováním a filmováním v Africe začínali jako vůbec první.

Ivana Buttry

O autorovi

MgA. Jan Svatoš - narozen 14. 5. 1984 v Novém Městě na Moravě

Absolvent FAMU, FSV Univerzity Karlovy a FAMO v Pisku. Je členem české Asociace režisérů a scénáristů (ARAS). Je držitelem prestižní ceny JADE KUNLUN Special Jury Award, kterou mezinárodní porota ocenila jeho dokument divoČINY. Za stejný film získal i cenu Ministerstva kultury na polském festivalu WFO v Lodži. Je autorem více než 10 dokumentárních filmů, z nichž většina soutěžila na mezinárodních filmových festivalech. Mezi nejúspěšnější snímky patří Africa obscura (trojnásobné ocenění) a divoČINY (trojnásobné ocenění). Dlouhodobě spolupracuje s Českou televizí a Českým rozhlasem.

Jeho filmy se vyznačují hlubokým a dlouhodobým zájmem o vybrané téma, které poodkrývá v nových a často překvapivých souvislostech. Prostřednictvím svých filmů usiluje o boření kulturních i společenských stereotypů. Intenzivně se věnuje problematice životního prostředí.

SONY Alpha A7IV
SONY Alpha A7 IV tělo

Sony E-mount, full frame Exmor R CMOS 33 MPix, Velikost obrazu 7008×4672 bodů, nativní poměr 3:2, 4K video 3840×2160 bodů (60p, 50p, 30p, 25p, 24p)

74 990,-
HASSELBLAD 907X Komfort kit

Hasselblad kamera kit, Fotoaparát 907X s digitální zadní částí CFV II 50C, 50 MPix snímač CMOS s velikostí 43,8×32,9 mm

299 990,-
VOIGTLÄNDER 90 mm f/2,8 Apo-Skopar SLII-S pro Nikon F černý/stříbrný

Plně manuální objektiv pro focení portrétu, street a reportáže, Celokovové tělo je precizně poskládáno dohromady, VOIGTLÄNDER staví na historické kvalitě a spolehlivosti

14 790,-

Související články

Miloš Sedláček vystavuje v Czech Photo Centre

Miloš Sedláček vystavuje v Czech Photo Centre

Pod víčky Karin Mack: výstava v Leica Gallery Prague

Pod víčky Karin Mack: výstava v Leica Gallery Prague

FOTOKLUB PRAHA: Láska k fotografii

FOTOKLUB PRAHA: Láska k fotografii

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

Rozumím