Fotogalerie (6)

Továrna Yamagata.Satoši Kitamura vysvětluje strategii.
Panasonic centrum, Tokio.
Historicky široké portfolio značky Panasonic.
Panasonic centrum, Tokio.Muzeum Kōnosukeho Macušity.

Yamagata: místo, kde se rodí legendy značky Panasonic

Yamagata: místo, kde se rodí legendy značky Panasonic Zobrazit fotografie v galerii (6)

Firma Panasonic patří k absolutní špičce výrobců fototechniky a elektronických zařízení. My jsme se podívali do jejich kuchyně, továrny Yamagata v Japonsku, která je jednou ze dvou výrobních míst přímo v domovině značky. Odtud výrobky proudí směrem k fotografům do celého světa. Pojďte s námi nakouknout pod pokličku!

Místo, kde vznikají technologie budoucnosti

Zajímalo vás někdy, jak se vyrábí objektivy, které na výbornou slouží svým majitelům celá léta? V továrně Yamagata ležící na sever od Tokia takové vyrábějí a továrna se pyšní i nejpokročilejšími technologiemi a automatizací, díky nimž jsou světovou špičkou nejen objektivy Panasonic, ale také objektivy značky Leica.

Celých pět dní od 16. do 21. října jsme mohli obdivovat precizní péči, kterou Panasonic svým výrobkům věnuje. To může dělat proto, že se veškerá výroba objektivů soustředí ve dvou továrnách přímo v Japonsku - celý proces tak mohou mít plně pod kontrolou a mít naprostou jistotu, že do světa putují pouze dokonalé kousky, které se stanou každodenními pomocníky fotografů. Další továrny se nacházejí ještě v Malajsii, kde se konstruují videokamery, a v Číně, odkud k cílovým zákazníkům směřují fotoaparáty Lumix.

Kromě objektivů značky Leica se tu rodí také plastové čočky pro projektory a moderní head-up displeje do aut. Plastové součásti se tu vyrábějí z 10 různých druhů plastu a jejich funkčnost a správnost konstrukce objektivu závisí na znalosti kombinací a správných poměrů při míšení. To inženýři firmy Panasonic dovedli k dokonalosti, proto se u těchto výrobků dočkáte vynikající optické kvality a "plasťáků" se vůbec nemusíte bát. Nezbytnou součástí výbavy fotografa jsou i paměťové karty, které ve zdejší továrně procházejí náročným zátěžovým testem - můžete si tak být jistí, že budou například skvěle fungovat a chránit vaše data i ve více, než stostupňovém rozmezí od -25 do +85 °C. 

Chloubou jsou ovšem asférické čočky. 25 let zdokonalování vedlo až k 0,3 mm tenkým čočkám, které si uchovávají své optické vlastnosti a zároveň umožňují zhotovovat menší objektivy. Vyrábějí se kombinací precizní ruční práce a automatizovaných technologií. Zruční dělníci ručně vyrábějí formy, které vydrží jenom určitý počet výrobních procesů - celkem se při výrobě spotřebuje na 400 takových forem za měsíc a objektivů pro fotoaparáty Panasonic se zkonstruuje okolo 1000 kusů měsíčně. Unikátní technologie nanotenkých membrán umožňuje tzv. "multicoating", několik navzájem se překrývajících vrstev, jež snižují světelné odrazy na minimum a potlačují tzv. "ghosting" a "flare" efekty. To vše probíhá v prostředí podléhajícím vysoké kontrole měření UA3P, díky níž lze eliminovat prachové částice i o velikosti 1/10000 mm, a pod přísným dohledem zkušených odborníků.

Better life, better world

Co Baťa pro Čechy, to Panasonic pro Japonce. Zakladatel firmy Kōnosuke Matsushita byl dokonce natolik významnou osobou, že v Ósace můžete navštívit muzeum a pomník vybudované na jeho počest. A když už budete v Ósace, nezapomeňte na Panasonic centrum, kde se můžete inspirovat při zařizování bydlení - najdete tu vzorové interiéry se všemi produkty, které firma Panasonic kromě fotoaparátů vyrábí od vysavače přes mikrovlnné trouby, až po celé domy. Za mottem Better life, better world se totiž skrývá idea skrze mozaiku nejrůznějších produktů zlepšit život lidí. A že nemáte cestu do Ósaky, ale jenom pár dní v Tokiu? Nezoufejte, Panasonic centrum můžete navštívit i v hlavním městě!

Za tři roky při LOH v Tokiu, jejichž hrdým partnerem firma Panasonic je, se nepochybně můžete těšit na další novinky a nejnovější technologie. Můžeme se tak těšit nejen na sportovní klání nejlepších z nejlepších, ale také na překvapení, která pro nás výzkumníci z Panasonicu přichystají. :)

Galerie

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!

Podobné články

Všemi směry: Festival s velkým F
Všemi směry: Festival s velkým F

26. 4. - 3. května se v holešovické Továrně koná hudebně-mediální festival Všemi směry. Můžete se těšit na 11 hostů - mezi...

Nový užitek nepoužívaného fotoaparátu
Nový užitek nepoužívaného fotoaparátu

25. 4. - Máte doma funkční fotoaparát, na který se vám jenom snáší prach? Darujte ho dál! Centrum Dialog pořádá sbírku...

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • poukázka na fotoslužby

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace