FototipyFototipy

Jak fotit momentky dětí, přátel a zvířat

Jak fotit momentky dětí, přátel a zvířat
| 5 minut čtení

Nezadržitelným tempem se blíží období předvánočních večírků a samozřejmě také vánočních svátků. Díky pokročilým kompaktním fotoaparátům má dnes skoro každý šanci udělat opravdu povedené fotografie. Pokud se naučíte základům fotografie, jako je kompozice, práce se světlem a hodnotami, jako clona, čas a ISO, získáváte tak slušný předpoklad pro to, jak své rodinné album či alba svých přátel obohatit o pěkné fotografie.

Chcete-li fotografovat děti, pak se pro vás základním parametrem stane rychlý fotoaparát s objektivem, který zvládne dobře ostřit. Abyste dosáhli hezkých dětských portrétů, vybírejte z objektivů, které mají co nejnižší clonové číslo (f). S objektivem s clonovým číslem začínajícím na f/1.8 uděláte efektnější fotografie než s objektivem začínajícím na cloně f/3.5. Takovýto objektiv vám totiž neumožní dostatečně kreativně pracovat s hloubkou ostrosti. To znamená, že objekt v popředí, a tedy krásná tvářička vašeho miminka či vnučky nebude dostatečně oddělena od pozadí. Objektivy s lepší světelností vám navíc umožní krásně čarovat s bokehem, tedy s rozostřeným pozadím.

Na velikosti záleží

Když už jsme u toho, jaké parametry by měl mít fotoaparát, který budete používat na focení dětí, věřte nám, že tím nejvýznamnějším se stává velikost fotoaparátu. S velikým a těžkým fotoaparátem se vám nebude chtít tahat na rodinné výlety, čímž riskujete, že vám uniknou opravdu krásné momenty. Čím menší fotoaparát máte, tím častěji jej budete mít u sebe a tím více zvyšujete své šance na pořízení dobrých fotek.
 
V zásadě stejná pravidla platí i pro focení zvířat. U obojího oceníte fotoaparát se schopností sledování objektu a u dětí pak se schopností detekce obličeje. Pokud jste milovníky zoologických zahrad, pak vám nebude stačit pevné portrétní ohnisko jako na focení dětí. Do zoologické zahrady či na focení svého rozlítaného psa si budete muset pořídit teleobjektiv nebo zoom s větším rozsahem, abyste se k fotografovaným objektům dokázali přiblížit dle potřeby a zároveň neriskovali, že spadnete do sloního výběhu či vyrušíte sojku při krmení mladých.

Nejlepší foťák je ten, který máte zrovna po ruce

Chcete-li být ceněni mezi svými přáteli, pamatujte si jediné - mějte fotoaparát vždy a všude s sebou. Vaši přátelé budou šťastní, že se nemusí starat o focení během výletu, nebo během oslav, a zároveň budou mít garanci toho, že se fotky povedou podstatně lépe než z jejich mobilu. Jestliže chcete dokumentovat oslavy či setkání u sklenky dobrého moku, pořiďte si objektiv s dobrou světelností a fotoaparát, který vám umožní pracovat s vyššími hodnotami ISO. ISO 6400 oceníte v hospůdce či ve sklípku jak nic. Za pěknou pětatřicítku s dvojkovou a nižší světelností budete děkovat ještě dlouho poté, co takové fotky z oslavy zpracujete.

Buďte ve střehu

Technická část focení miminek, dětí, přátel a zvířat je jedna věc, ale druhá, neméně důležitá, jsou emoce. Pakliže fotíte děti, rodinu, či přátele, řiďte se při focení sluchem. Tam, kde uslyšíte smích, najdete i dobré záběry. A nikdy nenuťte děti do póz, které jim nejsou příjemné. Dovolte jim být přirozené.

Na oslavách se zaměřujte na gesta. Lidé gesta opakují, pokud jste si všimli, že si vaše kamarádka pročísla vlasy levou rukou, pak věřte, že to za chvíli udělá znovu. Počkejte si na „TEN“ moment. Sledujte pohyby rukou, ty stejně jako oči totiž vyjadřují emoce a vytvářejí napětí. Zkoušejte pracovat s prostředím, využívejte průhledy a netradiční úhly pohledu.

A na závěr: nezapomeňte na jednu věc - nikdy nefoťte kámošky z podhledu, nemají to rády. Vlastně nezapomeňte na dvě věci… Pokud chcete, aby byly i nadále vašimi kámoškami, nepublikujte nikde fotky, kde mají dvě brady.

RAY MASTERS adaptér Pocket 40,5 mm

Adaptér Ray Master o průměru 40,5 mm kompatibilní s držákem Pocket pro 75 x 90 mm (naleznete v příslušenství produktu)

270,-
SONY Alpha A7S III
SONY Alpha A7S III tělo

Full Frame12.1-MPX snímač se zadním osvitem EXMOR R, Procesor BIONZ XR, IBIS až do 5.5 EV

113 990,-
ROLLEI cestovní stativ pro mobilní telefony a fotoaparáty

nosnost 2 kg, dálkové ovládání přes Bluetooth 3.0 s dosahem 10 m, kompaktnost a nízká hmotnost

750,-

Související články

9 tipů na focení lifestyle portrétu

9 tipů na focení lifestyle portrétu

Fotoškola - RAW nebo JPEG

Fotoškola - RAW nebo JPEG

Rady pro začínající krajináře od Sony ambasadora Michaela Schaakeho

Rady pro začínající krajináře od Sony ambasadora Michaela...

Diskuze

Jak fotit momentky dětí, přátel a zvířat

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

Rozumím