Fotogalerie (11)

Výstava X-Photographers očima Kryštofa Korče

Výstava X-Photographers očima Kryštofa Korče
Zobrazit fotografie v galerii (11)

Nemůžu si pomoci, ale vždy když slyším výraz X-Photographers, představím si superhrdinský komiks. Když mi přišla pozvánka na brunch v Czech Photo Centre, neváhal jsem ani minutu, musel jsem se na tu partičku superhrdinů zajít podívat.

Ucelený soubor různých témat a perspektiv

Nejdříve bych ale rád řekl něco o samotném projektu. Z úvodních vět se vám může zdát, že si z něj dělám legraci. Ale stejně jako nadsázka je v tom přirovnání i spousta obdivu. Podobné aktivity, které pomáhají autorům se zviditelnit, jsou v jakémkoli výtvarném oboru nezbytnou součástí zdravé kultury. U fotografie se na mecenáštví, galerijní činnost a propagaci autorů rádo zapomíná. Projekt X-photographers pod záštitou FujiFilmu je na světě již léta, postupně se pod jeho značku zařazuje čím dál tím více fotografů. Z internetových galerií a sociálních sítí teď konečně i v České republice přerostly tyto aktivity do veřejného prostoru. A nemohly se vyloupnout na lepším místě než právě v místě pro fotografii doslova stvořeném. Do Czech Photo Centre můžete zajít na oběd nebo třeba večer na kafe, ale mimo to i na přednášky, workshopy nebo si prohlédnout aktuální výstavu, nemluvě o Černého velkorysé instalaci před samotnou institucí. Zkrátka, skvělé místo a v něm umístěný projekt, kterému nemohu nefandit. 

FujiFilm má díky široké paletě svých fotografů z čeho vybírat a kurátorka Aneta Změlíková odvedla skvělou práci. Nechci nikoho přechválit, ale vím, že když chystám výstavu, chci ji mít co nejucelenější a práce co možná nejlépe zapadající jednu k druhé. Zde se ale jedná o reprezentativní expozici o devíti žánrech od krajiny až po glamour, každé téma je navíc zastoupeno třemi autory. Kdyby za mnou někdo s takovým zadáním přišel, netuším, jestli bych si na něj vůbec troufl, Aneta Změlíková si ale troufla a dala si opravdu záležet. Celkový dojem vůbec není chaotický, jak by mohlo hrozit, ba právě naopak. Než jsem se na výstavě objevil, uvažoval jsem, jaká úskalí by na mě mohla při pořádání takové akce čekat. V hlavě se mi tehdy kupila spousta nebezpečí: každé technice a námětu sluší jiný tisk, formát, instalace, nehledě k případným vrtkavým nárokům samotných autorů. Po příjezdu se ale moje obavy rychle rozptýlily.

Zřejmě i díky výběru těch správných autorů je celá výstava příjemně kompaktní. Fotografie mají podobný formát a jsou snad všechny tištěné stejnou technikou, jejich umístění je citlivě vymyšleno co do barevnosti i námětu a celý zážitek působí na takové množství různorodých fotek doslova bezešvě. Další skvělá věc je, že se podařilo pro každé téma vybrat jednoho českého a dva zahraniční fotografy. Ne, že bych v dnešním světě věřil na srovnávání “nás a cizinců”, takový výraz je sám o sobě v globální kultuře legrační, ale je dobré vidět více rozdílných pohledů a zjistit, že právě ono my a oni neexistuje, navíc na každém fotografickém žánru zase a znovu. Highligtem výstavy pro mě osobně byly fotografie vycházející hvězdy streetového žánru Davida Gaberleho ze světových metropolí, a otužilecká reportáž Radka Kalhouse, jehož neotřelý styl jsem si oblíbil už s první sérií fotek, které jsem od něj viděl. 

Kdybych chválil i chlebíčky, asi by to už bylo podezřelé, ale musím se přiznat, že podobným aktivitám více než fandím a věřte mi, že jestli do Czech Photo Centre také zajdete výstavu podpořit, odejdete s širšími obzory a příjemným zážitkem. Nehledě na to, že na této expozici si na své přijde opravdu každý.
A pokud byste snad bloudili v čase nebo prostoru, výstavu najdete na adrese Seydlerova 4, Praha 5. Otevírací doba: ÚT-PÁ 11:00-18:00 a SO-NE 10:00-18:00.

Autor článku: Kryštof Korč

Galerie

Podobné články

Výstava o historii rodiny Havlových na střeše Lucerny
Výstava o historii rodiny Havlových na střeše Lucerny

17. 6. - Střecha Lucerny se otevírá pro veřejnost! Od 19. května do konce října si tam budete moci vychutnat vůni bylinek,...

Mistr fotografie Jürgen Schadeberg v Leica Gallery Prague
Mistr fotografie Jürgen Schadeberg v Leica Gallery Prague

17. 6. - Jürgen Schadeberg v roce 2014 získal cenu za celoživotní dílo a v roce 2018 byl uveden do Síně slávy Leica. Ze...

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • poukázka na fotoslužby

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací