VýstavyFotoŠkoda FestVýstavy,FotoŠkoda Fest

Jmenuji se Robert Vano

Termín: 13. 4. - 17. 6. 2018| Místo: Leica Gallery Prague
Jmenuji se Robert Vano
| 3 minuty čtení

Robert Vano je v módní branži pojmem. Jeho odvážné fotografie mu přinesly úspěch po celém světě a nakonec i uznání v jeho rodném Československu. Jako fotograf se propracoval do elitních světových módních časopisů, jako jsou Harpers Bazaar, Vogue nebo Elle. Retrospektivní výstavu zobrazující průřez jeho celoživotním dílem můžete v navštívit v Leica Gallery Prague od 13. 4. do 17. 6. 2018.

Cesta za uznáním

Život Roberta Vana je cestou úspěchu směřující za uznáním. Aby unikl totalitě, odešel do Spojených států, kde se stal otrokem amerického snu. Dočkal se úspěchů, ale uznání se mu nedostalo ani v Americe, ani Itálii, Španělsku, Německu nebo Francii. Přišlo až po návratu do "poloviční" vlasti, kdy už po něm vlastně netoužil. 

Za svůj život se naučil nikoli moudra vydající na několik knih, ale jen několik pouček a zásad, které ho celý život provázely. Jak píše Adolf Zika, Vanův přístup k životu nikdy neřídila ocelová vůle a odhodlání, jak je to obvyklé u významných lidí, ale vlčí instinkt přežít. Proto je možná návštěvníkům o něco bližší a otevřenější než jiné osobnosti. Byť se nedá považovat za superhrdinu moderní doby, v jeho odvážných a upřímných fotografiích jisté hrdinství a výjimečnost spatřovat rozhodně můžeme.

O autorovi

Robert Vano se narodil v roce 1948 v Nových Zámcích maďarským rodičům na Slovensku. Krátce po maturitě v roce 1967 emigroval do USA. Za svůj život vyzkoušel mnoho povolání - pracoval jako kadeřník, vizážista, maskér a asistent pro fotografy módy (Horst, Glaviano, Castel, Fallai), nakonec se mu ale podařilo se prosadit jako fotograf ve světových módních časopisech, jako jsou Harpers Bazaar, Vogue, Elle nebo Cosmopolitan.

Po Sametové revoluci se vrátil do Československa a usadil se v Praze. Od roku 1996 do roku 2004 byl uměleckým ředitelem české edice časopisu Elle, následně až do roku 2009 pracoval jako art director v agentuře Czechoslovak Models. Na kontě má několik fotografických publikací a řadu výstav po celém světě, např. v New Yorku, Miláně, Londýně a samozřejmě Praze. V roce 2010 obdržel Evropskou cenu Trebia za tvůrčí činnost.

Výstavu Roberta Vana můžete spolu s jinými navštívit s akreditací na FotoŠkoda Fest zdarma.

TTARTISAN 7,5 mm f/2 Fisheye pro L-mount (APS-C)

Objektiv typu „rybí oko“ (fish-eye), Pro bajonet L-Leica (APS-C), Možno použít i pro full frame (se silně vinětovanými rohy)

5 590,-
LAOWA 35 mm f/0,95 Argus FF pro Canon RF

Bajonet Canon RF / formát full-frame, Světelnost f/0,95 a rozsah clony: F0,95 až F16, 4 UHR, 1 ED, 1 ASPH prvek

24 190,-
CALIBRITE ColorChecker Grey Balance Mini

Šedá tabulka 18%, Rozměry cca: 65×115 mm, Pro přesné barvy

1 350,-

Související články

Černobílá Asie: výstava streetových fotek Jakuba Lébra

Černobílá Asie: výstava streetových fotek Jakuba Lébra

Mezi námi lidmi: Výstava Miloně Novotného v Leica Gallery Prague

Mezi námi lidmi: Výstava Miloně Novotného v Leica Gallery...

Soutěž FOTOSTART: 7. ročník - vítězné práce

Soutěž FOTOSTART: 7. ročník - vítězné práce

Další FotoŠkoda Fest

FotoŠkoda WEEK je za námi, uvidíme se na podzim!

FotoŠkoda WEEK je za námi, uvidíme se na podzim!

FotoŠkoda WEEK: Týden fotoinspirace a videozábavy je tu!

FotoŠkoda WEEK: Týden fotoinspirace a videozábavy je tu!

Podzimní FotoŠkoda WEEK je za námi, těšíme se na vás na jaře!

Podzimní FotoŠkoda WEEK je za námi, těšíme se na vás na...

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

Rozumím