Jmenuji se Robert Vano

Jmenuji se Robert Vano

Jmenuji se Robert Vano

Robert Vano je v módní branži pojmem. Jeho odvážné fotografie mu přinesly úspěch po celém světě a nakonec i uznání v jeho rodném Československu. Jako fotograf se propracoval do elitních světových módních časopisů, jako jsou Harpers Bazaar, Vogue nebo Elle. Retrospektivní výstavu zobrazující průřez jeho celoživotním dílem můžete v navštívit v Leica Gallery Prague od 13. 4. do 17. 6. 2018.

Cesta za uznáním

Život Roberta Vana je cestou úspěchu směřující za uznáním. Aby unikl totalitě, odešel do Spojených států, kde se stal otrokem amerického snu. Dočkal se úspěchů, ale uznání se mu nedostalo ani v Americe, ani Itálii, Španělsku, Německu nebo Francii. Přišlo až po návratu do "poloviční" vlasti, kdy už po něm vlastně netoužil. 

Za svůj život se naučil nikoli moudra vydající na několik knih, ale jen několik pouček a zásad, které ho celý život provázely. Jak píše Adolf Zika, Vanův přístup k životu nikdy neřídila ocelová vůle a odhodlání, jak je to obvyklé u významných lidí, ale vlčí instinkt přežít. Proto je možná návštěvníkům o něco bližší a otevřenější než jiné osobnosti. Byť se nedá považovat za superhrdinu moderní doby, v jeho odvážných a upřímných fotografiích jisté hrdinství a výjimečnost spatřovat rozhodně můžeme.

O autorovi

Robert Vano se narodil v roce 1948 v Nových Zámcích maďarským rodičům na Slovensku. Krátce po maturitě v roce 1967 emigroval do USA. Za svůj život vyzkoušel mnoho povolání - pracoval jako kadeřník, vizážista, maskér a asistent pro fotografy módy (Horst, Glaviano, Castel, Fallai), nakonec se mu ale podařilo se prosadit jako fotograf ve světových módních časopisech, jako jsou Harpers Bazaar, Vogue, Elle nebo Cosmopolitan.

Po Sametové revoluci se vrátil do Československa a usadil se v Praze. Od roku 1996 do roku 2004 byl uměleckým ředitelem české edice časopisu Elle, následně až do roku 2009 pracoval jako art director v agentuře Czechoslovak Models. Na kontě má několik fotografických publikací a řadu výstav po celém světě, např. v New Yorku, Miláně, Londýně a samozřejmě Praze. V roce 2010 obdržel Evropskou cenu Trebia za tvůrčí činnost.

Výstavu Roberta Vana můžete spolu s jinými navštívit s akreditací na FotoŠkoda Fest zdarma.

Podobné články

Výstava o historii rodiny Havlových na střeše Lucerny
Výstava o historii rodiny Havlových na střeše Lucerny

17. 6. - Střecha Lucerny se otevírá pro veřejnost! Od 19. května do konce října si tam budete moci vychutnat vůni bylinek,...

Mistr fotografie Jürgen Schadeberg v Leica Gallery Prague
Mistr fotografie Jürgen Schadeberg v Leica Gallery Prague

17. 6. - Jürgen Schadeberg v roce 2014 získal cenu za celoživotní dílo a v roce 2018 byl uveden do Síně slávy Leica. Ze...

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • poukázka na fotoslužby

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací