Jmenuji se Robert Vano | FotoŠkoda
VýstavyFotoŠkoda Fest

Jmenuji se Robert Vano

Termín: 13. 4. - 17. 6. 2018| Místo: Leica Gallery Prague
Jmenuji se Robert Vano
11. 4. 2018 | 3 minuty čtení

Robert Vano je v módní branži pojmem. Jeho odvážné fotografie mu přinesly úspěch po celém světě a nakonec i uznání v jeho rodném Československu. Jako fotograf se propracoval do elitních světových módních časopisů, jako jsou Harpers Bazaar, Vogue nebo Elle. Retrospektivní výstavu zobrazující průřez jeho celoživotním dílem můžete v navštívit v Leica Gallery Prague od 13. 4. do 17. 6. 2018.

Cesta za uznáním

Život Roberta Vana je cestou úspěchu směřující za uznáním. Aby unikl totalitě, odešel do Spojených států, kde se stal otrokem amerického snu. Dočkal se úspěchů, ale uznání se mu nedostalo ani v Americe, ani Itálii, Španělsku, Německu nebo Francii. Přišlo až po návratu do "poloviční" vlasti, kdy už po něm vlastně netoužil. 

Za svůj život se naučil nikoli moudra vydající na několik knih, ale jen několik pouček a zásad, které ho celý život provázely. Jak píše Adolf Zika, Vanův přístup k životu nikdy neřídila ocelová vůle a odhodlání, jak je to obvyklé u významných lidí, ale vlčí instinkt přežít. Proto je možná návštěvníkům o něco bližší a otevřenější než jiné osobnosti. Byť se nedá považovat za superhrdinu moderní doby, v jeho odvážných a upřímných fotografiích jisté hrdinství a výjimečnost spatřovat rozhodně můžeme.

O autorovi

Robert Vano se narodil v roce 1948 v Nových Zámcích maďarským rodičům na Slovensku. Krátce po maturitě v roce 1967 emigroval do USA. Za svůj život vyzkoušel mnoho povolání - pracoval jako kadeřník, vizážista, maskér a asistent pro fotografy módy (Horst, Glaviano, Castel, Fallai), nakonec se mu ale podařilo se prosadit jako fotograf ve světových módních časopisech, jako jsou Harpers Bazaar, Vogue, Elle nebo Cosmopolitan.

Po Sametové revoluci se vrátil do Československa a usadil se v Praze. Od roku 1996 do roku 2004 byl uměleckým ředitelem české edice časopisu Elle, následně až do roku 2009 pracoval jako art director v agentuře Czechoslovak Models. Na kontě má několik fotografických publikací a řadu výstav po celém světě, např. v New Yorku, Miláně, Londýně a samozřejmě Praze. V roce 2010 obdržel Evropskou cenu Trebia za tvůrčí činnost.

Výstavu Roberta Vana můžete spolu s jinými navštívit s akreditací na FotoŠkoda Fest zdarma.

Ruční vyvolání černobílých filmů

lepší prokreslení a podání polotónů než u strojového vyvolání, lepší ostrost než strojové vyvolání, vyšší kvalita důležitá pro zvětšování snímků ve větších formátech

260,-
IRIX Key Ring stativová destička Arca

Velmi kvalitní zpracování v CNC technologii, Sada obsahuje: Irix přívěsek na klíče a stativovou desku, Speciálně navržený plochý tvar

470,-

Související články

Soutěž FOTOSTART: 9. ročník - vítězné práce

Soutěž FOTOSTART: 9. ročník - vítězné práce

400 ASA: Paměť světla

400 ASA: Paměť světla

Leica Gallery Prague: Lukáš Dvořák XIII

Leica Gallery Prague: Lukáš Dvořák XIII

Další FotoŠkoda Fest

Týden plný fotky a videa: Jak jste prožili jarní FotoŠkoda FEST?

Týden plný fotky a videa: Jak jste prožili jarní...

FESTivalová soutěž na Instagramu

FESTivalová soutěž na Instagramu

FotoŠkoda FEST - jak se točil Švýcarák?

FotoŠkoda FEST - jak se točil Švýcarák?

I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...