Sony World Photography Awards 2018 vyhlásila vítěze

Sony World Photography Awards 2018 vyhlásila vítěze

Sony World Photography Awards 2018 vyhlásila vítěze
Zobrazit fotografie v galerii (14)

Je to tady! Po měsíci, kdy jsme netrpělivě čekali na vyhlášení vítězů jednotlivých kategorií profesionální i otevřené soutěže a k tomu i ty nejlepší z nejlepších. Z rekordních 320 000 fotografií tak bylo vybráno 22 nejpovedenějších a vy se na ně můžete zajet podívat do galerie Somerset House v Londýně.

Nejlepší mezi profesionály

Před měsícem jste si mohli na našem blogu přečíst o vítězích národních cen prestižní soutěže Sony World Photography Awards, dnes už známe ty nejlepší z nejlepších - vítěze kategorií profesionální i otevřené soutěže za rok 2018.

Titul Fotograf roku letos obdržela britská umělkyně Alys Tomlinson (43) za sérii Ex-Voto, díky níž vyhrála také finanční odměnu ve výši 25000 USD. Porotci u díla vyzdvihovali krásné provedení, technickou dokonalost i citlivé ztvárnění pouti jako cesty za poznáním. Součástí vítězné série jsou formální portréty, velkoformátové krajiny i detailní zátiší náboženských obětí, které můžete vidět na poutních místech v Lourdes (Francie), Ballyvourney (Irsko) a Grabarce (Polsko). Fotografka se zaměřuje především na témata prostředí, sounáležitosti a identity a na kontě má řadu fotografických cen. Tomlinson měla konkurenci v dalších devíti vítězích kategorií profesionální soutěže.

Vítěz otevřené soutěže je z Bulharska

Kromě vítězů profesionální soutěže byla vyhlášena také vítězná jména soutěže otevřené. Na prvním místě stanul Veselin Atanasov z Bulharska se svým snímkem Early Autumn, který tak získává odměnu ve výši 5000 USD. Profesí je IT specialista a fotografování se začal věnovat v roce 2014.

Atanasov ale není jediným oceněným fotografem - následující umělci byli porotou vybráni jako autoři nejlepších snímků na světě:

 • Architektura: Gianmaria Gava (Itálie) - Buildings
 • Problémy současnosti: Fredrik Lerneryd (Švédsko) - Slum Ballet
 • Kreativní: Florian Ruiz (Francie) - The White Contamination
 • Současné kauzy a událostiMohd Samsul Mohd Said (Malajsie) - Life Inside the Refugee Camp
 • Objevitelská: Alys Tomlinson (Velká Británie) - Ex-Voto
 • Krajina: Luca Locatelli (Itálie) - White Gold
 • Svět přírody & divoká zvířata: Roselena Ramistella (Itálie) - Deep Land
 • Portrét: Tom Oldham (Velká Británie) - The Last of The Crooners
 • Sport: Balasz Gardi (Maďarsko) - Buzskashi
 • Zátiší: Edgar Martins (Portugalsko) - Siloquies and Soliloquies on Death, Life and Other Interludes

Mladým fotografem roku se stala Megan Johnson z USA a Studentským fotografem roku pak Samuel Bolduc z Kanady. Ocenění za výjimečný přínos fotografii převzala Candida Höfer, jedna z nejuznávanějších fotografů současnosti, která se zaměřuje na rozlehlé prázdné interiéry a jejíž díla zdobí velké sbírky po celém světě. Více informací o vítězích si můžete přečíst na serveru F22.

Všichni vítězové si v Londýně převzali digitální vybavení Sony, budou zapsáni do knihy vítězů a jejich snímky se dočkají představení na tradiční výstavě Sony World Photography Awards Exhibition 2018, která se uskuteční v galerii Somerset House v Londýně.

Galerie

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!

Podobné články

Přihlaste své fotky do Czech Press Photo 2018
Přihlaste své fotky do Czech Press Photo 2018

18. 9. - Prestižní soutěž Czech Press Photo opět otevírá dveře všem talentům fotožurnalistického řemesla. Přihlašovat můžete...

Letošní ženskou fotoreportérkou Canon se stala Laura Mortonová
Letošní ženskou fotoreportérkou Canon se stala Laura...

31. 8. - Letošním vítězným návrhem soutěže Canon Female Photojournalist Award se stal projekt University Avenue Laury...

Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • poukázka na fotoslužby

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací