FotosoutěžeFotosoutěže

Sony World Photography Awards 2018 vyhlásila vítěze

Sony World Photography Awards 2018 vyhlásila vítěze
| 4 minuty čtení

Je to tady! Po měsíci, kdy jsme netrpělivě čekali na vyhlášení vítězů jednotlivých kategorií profesionální i otevřené soutěže a k tomu i ty nejlepší z nejlepších. Z rekordních 320 000 fotografií tak bylo vybráno 22 nejpovedenějších a vy se na ně můžete zajet podívat do galerie Somerset House v Londýně.

Nejlepší mezi profesionály

Před měsícem jste si mohli na našem blogu přečíst o vítězích národních cen prestižní soutěže Sony World Photography Awards, dnes už známe ty nejlepší z nejlepších - vítěze kategorií profesionální i otevřené soutěže za rok 2018.

Titul Fotograf roku letos obdržela britská umělkyně Alys Tomlinson (43) za sérii Ex-Voto, díky níž vyhrála také finanční odměnu ve výši 25000 USD. Porotci u díla vyzdvihovali krásné provedení, technickou dokonalost i citlivé ztvárnění pouti jako cesty za poznáním. Součástí vítězné série jsou formální portréty, velkoformátové krajiny i detailní zátiší náboženských obětí, které můžete vidět na poutních místech v Lourdes (Francie), Ballyvourney (Irsko) a Grabarce (Polsko). Fotografka se zaměřuje především na témata prostředí, sounáležitosti a identity a na kontě má řadu fotografických cen. Tomlinson měla konkurenci v dalších devíti vítězích kategorií profesionální soutěže.

Vítěz otevřené soutěže je z Bulharska

Kromě vítězů profesionální soutěže byla vyhlášena také vítězná jména soutěže otevřené. Na prvním místě stanul Veselin Atanasov z Bulharska se svým snímkem Early Autumn, který tak získává odměnu ve výši 5000 USD. Profesí je IT specialista a fotografování se začal věnovat v roce 2014.

Atanasov ale není jediným oceněným fotografem - následující umělci byli porotou vybráni jako autoři nejlepších snímků na světě:

 • Architektura: Gianmaria Gava (Itálie) - Buildings
 • Problémy současnosti: Fredrik Lerneryd (Švédsko) - Slum Ballet
 • Kreativní: Florian Ruiz (Francie) - The White Contamination
 • Současné kauzy a událostiMohd Samsul Mohd Said (Malajsie) - Life Inside the Refugee Camp
 • Objevitelská: Alys Tomlinson (Velká Británie) - Ex-Voto
 • Krajina: Luca Locatelli (Itálie) - White Gold
 • Svět přírody & divoká zvířata: Roselena Ramistella (Itálie) - Deep Land
 • Portrét: Tom Oldham (Velká Británie) - The Last of The Crooners
 • Sport: Balasz Gardi (Maďarsko) - Buzskashi
 • Zátiší: Edgar Martins (Portugalsko) - Siloquies and Soliloquies on Death, Life and Other Interludes

Mladým fotografem roku se stala Megan Johnson z USA a Studentským fotografem roku pak Samuel Bolduc z Kanady. Ocenění za výjimečný přínos fotografii převzala Candida Höfer, jedna z nejuznávanějších fotografů současnosti, která se zaměřuje na rozlehlé prázdné interiéry a jejíž díla zdobí velké sbírky po celém světě. Více informací o vítězích si můžete přečíst na serveru F22.

Všichni vítězové si v Londýně převzali digitální vybavení Sony, budou zapsáni do knihy vítězů a jejich snímky se dočkají představení na tradiční výstavě Sony World Photography Awards Exhibition 2018, která se uskuteční v galerii Somerset House v Londýně.

NIKON Z50
NIKON Z50 tělo

Vynikající kvalita obrazu: bajonet Nikon Z s velkým průměrem, Velký obrazový snímač CMOS ve formátu DX s 20,9 milionu pixelů (APS-C) a rychlý obrazový procesor EXPEED 6, Systém hybridního automatického zaostřování s 209 zaostřovacími body

23 990,-
PENTAX krytka 49 mm pro 21/3,2 HD DA Ltd černá

Krytka na objektiv Pentax 21 mm f/3,2, Černá

660,-
HOYA filtr polarizační cirkulární HD 77 mm + HOYA ND 1000x PRO 77 mm

set polarizačního filtru a filtru ND 1000, průměr 77 mm, profesionální použití

5 750,-

Související články

Canon ZOOM 2020: Zaostřete na zvířata!

Canon ZOOM 2020: Zaostřete na zvířata!

Česká astrofotografie měsíce slaví 15. narozeniny

Česká astrofotografie měsíce slaví 15. narozeniny

HOKUS FOKUS: Soutěž pro děti a mládež s fotografickým talentem

HOKUS FOKUS: Soutěž pro děti a mládež s fotografickým...

Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

Rozumím