Chrámy nové doby Jiřího Šebka

Chrámy nové doby Jiřího Šebka

Chrámy nové doby Jiřího Šebka

Jiřího Šebka si nejspíš spojujete se snímky kostelů, chrámů a věží Prahy, na výstavě v Czech Photo Centru vám však přiblíží architekturu zcela opačného gardu - administrativní a obchodní budovy, chrámy moderní doby. Minimalistické, precizní a čtvercové černobílé snímky od držitele ocenění Czech Press Photo si můžete v galerii v Nových Butovicích prohlédnout od 16. května do 10. června 2018.

Moderní pražská architektura očima umělce

Jméno Jiřího Šebka je spojené především se starší architekturou - kostely, chrámy a věžemi matičky Prahy. Jak ale ukazuje na současné výstavě, nesoustředí se jenom na umění starých mistrů. Na čtvercových černobílých snímcích zachytil administrativní a obchodní budovy, chrámy moderní doby, které už od 70. či 80. let doplňují pražské panorama.

Sérií focenou na dlouhý čas a vyvedenou v tmavých tónech a plnou kontrastů se zabývá již od jara 2016. Dokázal vytvořit soubor minimalistických, precizně vyvedených fotografií, které obstojí jako samostatná umělecká díla, ale jako soubor působí kompaktně a navzájem se doplňují. Původní idea byla ztvárnit moderní budovy po celém světě, nakonec se v návaznosti na svou předchozí tvorbu zaměřil na svůj hlavní cíl - Prahu. Její moderní architekturu nesoudí a nechává na divákovi, jaké k ní, a také k fotografiím, zaujme stanovisko.

Budova samotná, jako například Crystal u stanice metra Želivského, nemusí dle mého názoru zapadat do městského rázu, a přesto mohu být s výslednou fotografií spokojený.

Jiří Šebek s projektem mapování novodobé pražské architektury zvítězil v kategorii Grant Prahy soutěže Czech Press Photo roku 2016. Ačkoliv nyní můžete spatřit výsledky jeho dvouleté práce, Šebkova činnost na tomto projektu výstavou nekončí - stejně jako v případě jeho dalších projektů sérii neuzavírá a bude se jí věnovat i po skončení výstavy.

Výstavu v Czech Photo Centru můžete spolu s jinými navštívit s akreditací na FotoŠkoda Fest zdarma.

Podobné články

Odhalená kabala Vladimíra Bruntona
Odhalená kabala Vladimíra Bruntona

12. 8. - Kabala, Vladimír Brunton a originální fotoobrazy, které žijí s okolím. To jsou hlavní body, které vystihují...

Ruku v ruce - touha je zázrak. Výstava Jindřicha Štreita v Praze
Ruku v ruce - touha je zázrak. Výstava Jindřicha Štreita...

31. 7. - Jindřich Štreit na svých snímcích zachytil lidi s mentálním a kombinovaným postižením, kteří pobývají v denních...

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • poukázka na fotoslužby

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací