VýstavyFotoŠkoda Fest

Praha v klasickém panoramatu

Termín: 16. 5. - 10. 6. 2018| Místo: Czech Photo Centre - Malá výstavní síň
Praha v klasickém panoramatu
23. 5. 2018 | 3 minuty čtení

Původní profesí lékař Tomáš Vitovský 20 let dokumentoval neměnný půvab starých částí Prahy a proměny jejích modernějších částí, jakou je třeba Žižkov. Za svou práci byl opakovaně oceněn v soutěži Praha fotografická. Důležitým rysem jeho tvorby je analogová technika, kterou k zachycení svých panoramatických snímků používal. Jeho fotografie si nyní v uceleném souboru můžete prohlédnout až do 10. června v Czech Photo Centru.

Starou cestou k moderním zítřkům

Původní profesí lékař Tomáš Vitovský byl celá dvě desetiletí zapáleným fotografem. Při své tvorbě se věnoval pražským panoramatům, na nichž zachycoval proměnu či chátrání některých částí české metropole a za něž opakovaně získal ocenění v soutěži Praha fotografická. Na svých snímcích zachycoval jak pražskou monumentálnost a krásu, tak i její problémy a nedostatky, a s oblibou se věnoval zapomenutým místům, jako je třeba nádraží Vyšehrad, holešovický přístav nebo nákladové nádraží Žižkov. Zachycoval proměnu velkoměsta ve Vršovicích a na Žižkově i stálou krásu Starého Města či Malé Strany.

Kromě architektonických panoramat se věnoval také originálním dívčím portrétům, které stojí na hranici mezi malbou a fotografií. Jeho fotografický soubor je o to zajímavější, že jej pořizoval klasickou analogovou a snímky zvětšoval fotochemickou cestouVitovský dával před moderní technikou a fotografií, která se upravuje v počítačových programech, přednost dnes již okrajové analogové technice. Snímky nejprve skládal v panoramata a později je pořizoval panoramatickým Horizontem a FT 2. Navzdory "nemoderní" technice se jeho fotografie vyznačují jasným záměrem a ukazují užitečnost a modernitu klasické černobílé fotografie.

Přesto ale v jeho archivu najdeme i barevné snímky. Vznikly například v roce 2002, kdy v pauzách mezi záchranářskými pracemi, na nichž se podílel, fotografoval stoupající hladinu Vltavy. Během své kariéry spolupracoval s časopisem Temnokomorník, jenž tvořili lidé, kteří jsou "jsou trochu retro a které digitální fotografie míjí obloukem. Mají rádi kvalitní staré i současné fotografie, ale k některým ´moderním´ trendům ve fotografii jsou poněkud skeptičtí." Byl také členem několika fotografických klubů a uskupení, například PAN HORAMA, Fotorenesance či Klubu fotografů amatérů v Žižkově.

Výstava vznikla jako ohlédnutí za Vitovského celoživotní fotografickou prací, kterou chápal jako poslání a která mapovala krásy i bolesti pražských zákoutí. Na výstavu máte s akreditací po dobu FotoŠkoda Festu vstup zdarma.

LEICA Double Rope Strap - Night SO 100cm

Barva Night, Dvojitý popruh, Pevné horozelecké lano

2 990,-
TTARTISAN AF 35 mm f/1,8 pro Sony E (APS-C)

široký záběr v pokrytí fotografických potřeb, kompaktní a lehký, výkonný autofokus

4 690,-

Související články

Oldřich Cicvárek: Kinofilm a každodennost

Oldřich Cicvárek: Kinofilm a každodennost

Czech Photo Centre: Sportovní fotografie 2023

Czech Photo Centre: Sportovní fotografie 2023

Czech Photo Travel: S foťákem na cestách

Czech Photo Travel: S foťákem na cestách

Další FotoŠkoda Fest

Podzimní FotoŠkoda FEST: Co všechno jste mohli zažít?

Podzimní FotoŠkoda FEST: Co všechno jste mohli zažít?

Festival FotoŠkoda FEST slaví 10 let od svého vzniku!

Festival FotoŠkoda FEST slaví 10 let od svého vzniku!

FESTivalová soutěž na Instagramu

FESTivalová soutěž na Instagramu

Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...