Jak vybrat nejlepší techniku na focení makrofotografie

Krásný detail motýla nebo jarních květů, kdo by se na takovou fotku nepodíval rád. A co teprve, když ji sami pořídíte! Makrofotografie patří k oblíbeným žánrům jak začínajících, tak profesionálních fotografů. Pojďme se společně podívat na to, jak celý proces makrofocení probíhá a s jakou technikou se do focení makra pustit, aby z něho na konci vylezla dokonalá fotka hodná fotoobrazu.
Makrofotografie vs. detail
Ujasněme si hned zpočátku několik pojmů. Víte, jaký je rozdíl mezi makro a standardním objektivem? Ti, kteří vědí, prominou: v makro objektivu jsou čočky zjednodušeně řečeno poskládané opačně než u toho standardního. Čím delší je pak vzdálenost čočky od snímače, tím se snižuje jeho světelnost, podobně jako když mezi tělo a objektiv vložíte mezikroužek. Makro objektiv funguje jako taková optická lupa, jejíž zaostřovací vzdálenost se rapidně zmenšuje.
Právě proto, že jste pak u objektu neuvěřitelně blízko, je hloubka ostrosti malinká a je potřeba mnohem více clonit (a za předpokladu, že nemáte dost přirozeného světla, dosvěcovat), abyste zachytili ostře část objektu, na niž by vám u standardního objektivu stačila clona třeba f/2,8. Proto můžete makro objektivy zaclonit třeba až na f/64, zatímco většinu běžných objektivů pouze na f/22. Proto ale také můžete dosáhnout skutečně skvělého odpíchnutí objektu od pozadí, což je u makra klíčové.
Je důležité si taky uvědomit rozdíl mezi makrem a detailem. Zatímco detail stromu vzdáleného x metrů můžete pořídit teleobjektivem, makrofotografie se pořizují v poměru 1:1. Co to znamená? Že objekt velký 20 mm bude na snímači velkém 24 x 36 mm zabírat prostor 20 mm. Makro objektivy jsou proto designované tak, abyste mohli jít co nejblíže a objekt focení byl tak co největší.
Autor: Fritz Goro
Existuje několik způsobů, jak si můžete makro objektiv "vyrobit" ze standardního, k tomu se ale dostaneme o něco později. Teď se pojďme podívat ještě na pár tipů a rad, jak přistupovat k makrofotce.
Na co je při focení makra třeba myslet
-
Makro je technická disciplína, proto na technice hodně záleží. O makro objektivech obecně už tu řeč byla, na konkrétní vytipované kousky se podíváme o něco později, stejně tak na ostatní technické vychytávky. Ale technika sama fotku nedělá.
-
Základem fotky je světlo a samotný objekt. Z fotky nudného listí bez výraznější dominanty snímaného za poledního slunce ani v postprocesu nic nevykřešete.
-
Ještě jedna rada z technického ranku - autofokus je skvělým pomocníkem při rychlých žánrech, jako je street nebo reportáž, s makrem si ale můžete manuálně vyhrát a často se vám to i mnohem víc vyplatí.
-
Někdy se ale kytka kývá ve větru nebo včelka neustále pilně sbírá pyl. Existují takové triky, jako že si okolo kytky vystavíte miniaturní lešení, které jí v pohybu zabrání. (A případně obestavíte blesky a odraznými destičkami - zkrátka si vystavíte miniaturní fotoateliér, ale to už je pokročilá liga. Navíc pro ty, kterým nevadí, že nepracují s přírodním světlem.) Někteří fotografové používají k zachycení hmyzu zmrazovací spreje, ale jak jsem psala už v minulém článku o focení zvířat, žádná fotka není důležitější než zvíře samotné.
-
Zkoušejte různé úhly pohledu. Ten první, který napadne většinu fotografů a který se sám nabízí, nemusí být nutně tím nejlepším. Stejně tak maximální zvětšení nemusí přinést maximální spokojenost s výsledkem. Možná že ten ideální záběr čeká o pár centimetrů dál od objektu.
-
Vyhledávejte vzory a obecně nepodceňujte kompozici. Pokud si nejste tak úplně jistí v kramflecích, třeba vám náš seriál pomůže najít pevnou půdu pod nohama.
-
Sebezajímavější objekt naprosto zazdíte, když ho vyfotíte s ohavným pozadím. Často pomůže se jenom o kousek posunout nebo změnit úhel.
Autor: Vladimír Franěk
Foťák, který vás podrží
Dobrou fotku můžete udělat i s kompaktem: Malý snímač totiž znamená krátkou ohniskovou vzdálenost, relativně velkou hloubku ostrosti a velice krátkou zaostřovací vzdálenost. Skvělé makro tak pořídíte třeba už od 0 cm od přední čočky.
Absolutní jedničkou na trhu je Olympus Stylus TG-6, s nímž dosáhnete zvětšení, o něž se budete se zrcadlovkami marně snažit, navíc ho můžete dosáhnout i pod vodou. Vybrat si můžete ze dvou barev - červené a černé. Navíc si k němu můžete pořídit také makro světlo a difuzér a fotky tak získají další rozměr.
Lepších výsledků ale určitě dosáhnete tělem, na které můžete použít různé objektivy, tedy bezzrcadlovky alias systémové kompakty a zrcadlovky. A to z jednoho prostého důvodu: můžete na ně použít různé předsádky, mezikroužky a reverzní kroužky, o kterých si povíme dál ještě za chvilku.
Častým postupem je skládaná fotka. Dosáhnete tak stejné hloubky ostrosti, ale můžete tak mít zaostřenou třeba celou hlavu kobylky, nikoliv jenom tykadla. Většina bezzrcadlovek Panasonic vám takovou fotku z několika záběrů složí rovnou ve fotoaparátu a funkcí automatického přeostřování disponuje i Nikon D850 - ten už vám ale záběr nesloží dohromady, musíte to udělat softwarově v postprodukci. Skvělým přístrojem na makro je i bezzrcadlovka OM System OM-1.
Při výběru fotoaparátu se především pak poohlížejte po takovém, který se vám bude dobře držet a který splní vaše požadavky, které se týkají účelu fotky. Budu se opakovat, ale taková rada je opravdu důležitá - pokud chcete fotky jenom na Facebook, nemusíte mít nejnovější model s nejvyšším rozlišením. Pokud s nimi máte profesionálnější plány, je lepší se poohlédnout po vyšších modelech. A v každém případě se hodí, když můžete fotky ukládat do formátu RAW, abyste je následně v postprocesu mohli ještě "poštelovat" ku obrazu svému.
Autor: Petr Jan Juračka
Základem celého setu je v tomto případě ale rozhodně objektiv.
Objektiv, základ makrosestavy
Zaměřme se prozatím jenom na makro objektivy. Existují různé ohniskové vzdálenosti makro objektivů a možná se ptáte proč. Pokaždé přece musíte být relativně blízko. Pokud byste ale šli úplně až k plachému motýlovi, uletěl by vám. Proto je lepší použít delší ohnisko, u kterého nebudete muset být tak blízko. Naopak květina vám nikam neuletí, můžete použít kratší sklo.
Makro objektivy poskytují poměr zvětšení minimálně 1:1, některé ale i větší. Specialitou je Canon MP-E 65 mm, který funguje na principu mezikroužků a nabízí zvětšení až 5:1. Makrofotografie tak získává zcela jiný rozměr. Od Canonu ale pořídíte i skvělý EF 100 mm ve verzi L.
Nikon na svoje full frame zrcadlovky vyrábí výborný 105 mm a pro DX snímače také DX 40 mm a 85 mm. Pro bezzrcadlovky jsou v nabídce špičkové NIKON Z MC 105 mm f/2,8 VR S Macro a NIKON Z MC 50 mm f/2,8 Macro. Majitelé Sony se můžou s důvěrou obrátit na 90 mm G OSS nebo 30 mm.
Olympus nabízí 30 mm, profi třídu 60 mm a nově taky OM SYSTEM M.Zuiko 90mm f3,5 Macro IS PRO, Panasonic má v zásobě 30 mm a také vynikající Leicu 45 mm. Pokud vlastníte Pentax, tak neváhejte sáhnout po 100 mm. A místo ve vaší výbavě si rozhodně zaslouží i objektivy jiných značek: Tamron nebo Sigma.
Třešničkou na pomyslném dortu je Laowa 25 mm, který má na makro objektiv nezvykle široké ohnisko. Díky tomu je skutečně vidět pozadí a navíc je zkreslené opravdu netypickým způsobem.
chci mít ve výbavě makro objektiv
Už jsem zmiňovala, že je rozhodně výhodou ostřit manuálně. Makro objektivy mají i velmi dlouhý chod, abyste mohli zaostřovat skutečně jemně. A protože u tak malých hloubek ostrosti může i malý pohyb znamenat nové zaostřování, doporučujeme používat stativ.
Autor: Luděk Bouška
Jak fotit makro standardním objektivem
Ačkoliv je makro objektiv volbou s nesporně nejkvalitnějšími výsledky, existuje několik způsobů, jak si "vyrobit" makro objektiv ze standardního. Nejjednodušším a nejlevnějším jsou makro předsádky: jsou to vlastně takové lupy, které nasadíte na přední čočku a které vám objekt přiblíží. Jejich velkou výhodou je, že nijak neovlivňují světelnost, zato celkem výrazně ovlivňují optické vlastnosti objektivu.
Další možností jsou mezikroužky, které, jak už z názvu určitě odvodíte, nasazujete mezi tělo a objektiv. Pokud na objektiv 50 mm, který má zaostřeno na nekonečno, nasadíte mezikroužek 50 mm, dostanete se ke zvětšení 1:1. Obvykle se ale mezikroužky prodávají po třech, protože je vždy lepší je na konkrétním ohnisku vyzkoušet. Optické kvality objektivu díky tomu, že sedí za čočkou a fungují jako mezičlen, neovlivňují tak moc jako předsádky, výrazně ale snižují světelnost objektivu. Což vám ale u makro fotografie, pokud máte dostatek světla, vlastně až tak nevadí.
Poslední možností, kterou bych chtěla jmenovat, jsou reverzní kroužky. Víte, jak jsem zjednodušeně popisovala stavbu makro objektivu? Pomocí reverzního kroužku vlastně uděláte přesně tohle, ale tak, že reverzní kroužek našroubujete na přední čočku a použijete ho jako bajonet. Zadní čočka se tak stává přední a vy se díváte na svět lupou. Problémem bývá, že se nedá ovládat clona, i na to ale máme (pro vlastníky Canonu) řešení. Novoflex vyrábí reverzní adaptér, který umožňuje ovládat clonu přes fotoaparát, i když máte objektiv nasazený obráceně.
Autor: Anna Jirásková
Příslušenství, které je záhodno zabalit do stálé makro tašky
Co se týče osvětlení, můžeme využít přirozené, nebo si dosvítit objekt umělým. Někdy je to nutné, světla se nám někdy zkrátka nemusí dostávat, někdo umělé světlo preferuje, protože se mu s ním třeba pracuje lépe nebo se mu více líbí výsledky, kterých s ním dosáhne. Jaké osvětlení u makra použít?
Rozhodně můžeme doporučit třeba kruhová záblesková i stálá světla, která si nasadíte přímo na objektiv. Už tím, že se nad objekt skláníte, si stíníte, a tímto způsobem můžete ztrátu světla vykompenzovat. Jen pozor na to, abyste objekt nepřesvítili. Můžete klasické blesky použít také, doporučuji to ale udělat spíš jako doplňové světlo třeba za listem.
Nezbytnou součástí vaší výbavy se časem určitě stane také stativ a kabelová spoušť, kterou zabráníte rozklepání záběru. Skvělou službu vám prokážou stativy Gorilla Pod, např. 3K PRO Kit nebo GorillaPod Rig, při výběru se zaměřte hlavně na parametr nosnosti. Jsou malé, lehké, stabilní a neuvěřitelně variabilní při nastavování polohy. Výborně se vám osvědčí i Manfrotto.
Pokud už máte ve výbavě stativ, můžete si ji rozšířit i o makro sáňky. Pro začínající fotografy rozhodně můžeme doporučit Dorr MS-160, střední cestou jsou třeba makrosáňky od značky Manfrotto a pro profesionální použití lze využít špičku na trhu Novoflex Castel L a Castel Q. U Q verze můžete pomocí destičky fotoaprátem posouvat dopředu i do stran, u verze L pouze dopředu.
Specialitou je makro měch, který funguje na stejném principu jako velkoformátové kamery. Můžete s ním otáčet do stran a posouvat ho dopředu a dozadu.
Při makro fotografii musíte počítat s tím, že se trochu zašpiníte (ty nejlepší objekty jsou často v těch nejnedostupnějších polohách), pomoci vám v tom případě může úhlový hledáček, díky nemuž nebudete muset ležet v blátě.
A pokud byste se rádi jenom pokochali, ale nechcete si miniaturní objekt zvěčnit na fotce, zkuste se poohlédnout po lupě, která vám ho pěkně přiblíží.
Autor: Josef Arnošt
Pokud si pořád nejste úplně jistí v kramflecích, můžete zamířit na některý z našich kurzů zaměřujících se na makrofotografii, kde si všechno názorně proberete s lektorem. Jakmile to situace umožní, vypíšeme termíny. :)
Autorka úvodní fotografie: Anna Jirásková
Další díly seriálu - Jak vybrat
- 01 - Jak vybrat nejlepší techniku na focení svateb
- 02 - Jak vybrat nejlepší techniku na focení reportáže
- 03 - Jak vybrat nejlepší techniku na focení streetu
- 04 - Jak vybrat nejlepší techniku na noční fotku
- 05 - Jak vybrat nejlepší techniku na focení architektury
- 06 - Jak vybrat nejlepší techniku na focení krajiny
- 07 - Jak vybrat nejlepší techniku na focení sportu
- 08 - Jak vybrat nejlepší techniku na focení portrétu
- 09 - Jak vybrat nejlepší techniku na focení zvířat
- 10 - Jak vybrat nejlepší techniku na focení makrofotografie
- 11 - Jak vybrat nejlepší techniku na focení pod vodou
- 12 - Jak vybrat fotoaparát na dovolenou
- 13 - Jak vybrat správnou SD kartu?

SONY Alpha A7 III
full frame 24 Mpx snímač, až 10 sn./s. při sekvenčním snímání s bufferem až na 177 JPEG snímků, XAVC S 4k video, 100 Mbps 8-bit 4:2:0 - interní nahrávání, přes HDMI výstup 8-bit 4:2:2, 120 FPS FHD

AGFAPHOTO Realikids Cam 2 růžový
12Mpx fotografie, videa v HD kvalitě (1080 × 720 px), 3,5“ displej

AGFAPHOTO Realikids Cam 2 modrý
12Mpx fotografie, videa v HD kvalitě (1080 × 720 px), 3,5“ displej
Diskuze
Jak vybrat nejlepší techniku na focení makrofotografie
Přidat příspěvekDotaz
Martin Štadler před 19 dnyRE:Dotaz
Luděk Bouška před 18 dnyDobrý den, to se nedá jednoznačně říci, existuje celá řada úhlů pohledu. Čistě teoreticky ale s menším snímačem dosáhnete většího zvětšení, kdybyste použil stejný objektiv, protože dochází v podstatě k výřezu.
Dotaz
Ivana P. 23.11.2022 18:13:34RE:Dotaz
Luděk Bouška 25.11.2022 08:00:05Dobrý den, možností je opravdu celá řada, záleží na Vašem rozpočtu.
objektiv na makro
Stanislav J. 28.12.2021 08:27:21Děkuji
Svetlo na makro
Jana W. 04.08.2021 08:52:01Diky, Jana
RE:Svetlo na makro
Luděk Bouška 10.08.2021 15:12:10Dobrý den, blesk je dobrá varianta, jen je potřeba správně nastavit vyvážení bílé, zde na symbol blesku. Zábleskové světlo bych odrážel, aby nebyly příliš ostré stíny.
makro
Cedrik H. 26.05.2020 22:34:58RE:makro
Luděk Bouška 27.05.2020 08:54:29Dobrý den, na to se nedá odpovědět obecně. Záleží totiž na konstrukci daného objektivu (některé objektivy umožňují dosáhnout nejkratší zaostřovací vzdálenosti na dlouhých ohniscích) a také na Vašem záměru.