Jak vybrat nejlepší techniku na focení pod vodou | FotoŠkoda
​Black Friday - slevy až 50 % Tato nabídka je platná už jen:
Fototipy

Jak vybrat nejlepší techniku na focení pod vodou

Jak vybrat nejlepší techniku na focení pod vodou
5. 6. 2018 | 8 minut čtení

Už více než dva měsíce si přibližujeme různé žánry a techniku, která vám pomůže k těm nejlepším výsledkům. Zatím jsme se ale drželi pěkně na souši. Pojďme se společně podívat pod hladinu, do prostředí, které je domovem zcela jiných druhů organismů, a na to, jak pořídit perfektní podvodní fotku.

Podvodní fotka, z níž se vám zatají dech

Ještě než se začneme vůbec bavit o podvodním fotografování, měla bych zdůraznit, že byste měli v prvé řadě ovládat základy potápění a šnorchlování. Mít výbavu, jako jsou brýle nebo neoprén, pokud se chystáte do větších hloubek a třeba v chladnějších vodách. Taková slaná voda v očích totiž není nic moc příjemného, a pokud jste byli někdy u moře, určitě přesně víte, co mám na mysli.

Teď ale zpátky k samotné fotce. Podvodní fotka se od té pozemské v lecčems liší, a v několika bodech si přiblížíme, na co si dát pozor, když se chystáte ponořit do vodních království.

Autor: Alice Bochňáková

  • Na hranici vzduch/voda se jinak láme světlo, což ovlivňuje i ohnisko. Voda přibližuje objekt zhruba 1,3krát, takže abyste zaznamenali zuby žraloka, nemusíte k němu chodit tak blízko, jak jste si mysleli. Z hlediska objektivu je proto důležité, že i ultraširoké ohnisko se stává delším než na suchu.

  • Široká ohniska jsou v každém případě lepší než ta dlouhá. Jeden důvod je jasný, právě jste si ho přečetli. Existuje ale ještě jiný důvod, proč se radši se širším sklem podívat k objektu pěkně blízko, než abyste si drželi odstup. Ač se vám totiž zdá, že je voda průzračně čistá a mohli byste ji pít, stejně se v ní nachází hodně nečistot, i kdyby to měl být jenom zvířený písek. Čím menší vrstvu vody mezi objektivem a objektem necháte, tím míň nečistot se na fotku dostane.

  • Lehounce zabrousíme i na pole fyziky. Voda funguje jako barevný filtr: už zhruba 2 metry pod hladinou mizí z optického spektra červená barva, pak oranžová, žlutá, až nakonec ve 40 metrech zbyde jenom modrá. Spolu s rostoucí hloubkou logicky taky ubývá světla. Nejlepším řešením je proto fotit hned pod hladinou, kde je nejenom nejvíc světla a barev, ale taky nejvíc života (abychom uzavřeli definici kruhem - protože je tam nejvíc světla a tepla).

  • Nefoťte světlo napřímo, ale vždycky z boku. Takové je nejeftnější. Pokud byste si řekli, že si v hluboké tmě posvítíte umělými světly, sviťte si také z boku. A pokud se odhodláváte k bleskům, raději sáhněte po makroblescích. Blesky mají ovšem jednu zásadní nevýhodu - jako první neosvětlí krásnou medúzu, nýbrž zvířený prach, který se ve vodě vznáší.

  • Zkuste zvětšovat kapacitu plic a potápět se na nádech. Rybičky se vás nezděsí a dostanete se do mnohem většího kontaktu s přírodou.

Na závěr jednu obecnou radu - nebojte se zabloudit i do netypických a netradičních míst, kam nezamíří každý podvodní fotograf. Získáte tak nejenom originální fotku, ale především netradiční zážitek, který s vámi nebudou sdílet davy potápěníchtivých turistů.

Autor: George Karbus

Foťák, který vás i pod vodou podrží

Základem podvodní fotky jsou vodotěsná pouzdra, do kterých uzavřete svůj přístroj uzpůsobený na suchozemské focení. Proto si teď nebudeme vyjmenovávat řadu přístrojů, které vám poskytnou ten nejlepší záběr. Pouzdra se vyrábějí se na konkrétní typy fotoaparátů a objektivů, aby do nich přístroj pevně zapadl. Je důležité vědět, že pokud plánujete pořídit hodně široké sklo, potřebujete pouzdro, jehož přední čočka je vypouklá. Proč? Protože přímá vzdálenost jinak neodpovídá vzdálenosti do širších úhlů, čímž trpí kvalita fotografie.

Buď můžete koupit měkké, které ale nedokáže odolávat tlaku, který bude voda na přístroj nutně vyvíjet. Tvrdá pouzdra jsou sice dražší, ale rozhodně poskytnou foťáku lepší ochranu. Pokud se rozhodnete pro dráhu profesionálního podvodního fotografa, vězte, že profi pouzdra se vyrábějí na zakázku. V každém případě ale dbejte na jejich pravidelnou údržbu: stačí vlas nebo zrnko písku v O-kroužku, a s foťákem je amen. Stejně tak je potřeba pouzdro vždycky odsolovat.

vsadím na podvodní pouzdra

Pokud byste se rozhodovali mezi bezzrcadlovkami nebo zrcadlovkami, v tomto případě asi zvítězí spíš bezzrcadlovky. Jsou malé, lehké, hodně jich má k dispozici levná voděodolná pouzdra do 45 metrů (výjimečně i do 60 metrů), stejně jako u zrcadlovek u nich můžete měnit objektivy a mají k dispozici další příslušenství, narozdíl od nich ale můžete rychle ostřit přes displej, což je v masivním obalu nesporně výhoda.

Na druhou stranu zrcadlovky vám poskytnou opravdu skvělou optickou kvalitu, jsou ale velké a se vším možným příslušenstvím i notně neohrabané. Pevná pouzdra mají podobnou, i když o něco odolnější konstrukci, focení přes živý náhled je ale o dost pomalejší než u bezzrcadlovek, u nichž se s ním v principu počítá.

Autor: Jacques-Yves Cousteau

Jedna kategorie fotoaparátů si ale rozhodně zaslouží, abychom ji tady rozepsali konkrétněji. Jak možná už tušíte, jedná se o voděodolné kompakty. Perfektním přístrojem je Olympus TG-5, který je sám o sobě voděodolný do 18 metrů, tj. hranice, do níž se můžete ponořit se základní licencí, a světelný. Pokud použijete ještě pouzdro, máte výborný přístroj pro přístrojové potápění, protože vydrží až do 45 metrů.

S Panasonicem FT7 se můžete i bez pouzdra potopit do 31 metrů a Nikon W300 vám kromě jiného nabízí také řadu příslušenství. Mezi kompakty najdete také Ricoh WG-50 a pro dětské členy vaší potápěčské výpravy se výborně hodí veselý Nikon W100 voděodolný do 10 metrů, který má stejný snímač třeba jako iPhone a zvládá i full HD video. 

ponořím se s kompaktem

A rozhodně je třeba zmínit také bezzrcadlovku Sony RX0, s níž můžete bez pouzdra až do 10 metrů, s pouzdrem až do 100.

sportovní kamery - obojživelníci

Objektivy

Už jsem zmiňovala, že čím širší, tím lepší. Mnohem lepší jsou také pevná skla oproti zoomům, a to i z toho důvodu, že v obalu se s nimi zoomuje dost špatně. Jinak ale neplatí žádná zvláštní omezení, při focení pod vodou, pokud máte přístroj s vyměnitelnými objektivy, hraje roli především kvalitní obal, případně přídavná světla a další příslušenství.

Autor: Václav Kříž

chci širokoúhlý objektiv

Příslušenství, které byste neměli zapomenout na břehu

Kromě pouzdra, bez něhož byste foťáku dopřáli nedobrovolnou první a zároveň poslední koupel, jsou to třeba červené filtry, o důvodu už jsem mluvila úplně na začátku. Ten pořídíte i na GoPro, s tou výjimkou, že ho jen nasadíte na kamerku a můžete fotit.

Skvělým pomocníkem pro podvodní kompakty je i balónek, díky němuž vám foťák neklesne do hlubin, když ho náhodou ve vodě upustíte, a začne naopak plavat na hladině.

Pokud vlastníte GoPro, může se vám hodit také dutý držák, do něhož můžete vložit třeba peníze, a jehož zářivý konec vás případně upozorní na místo, kam spadlo. Pokud narazíte na průrvu, do níž se nevsoukáte, využijete i prodlužovací tyč.

Především byste ale na břehu neměli zapomenout pokoru před živlem zvaným voda a respekt k živočichům, kterým skýtá domov.

Autor: Francis Perez, vítěz World Press Photo v kategorii Příroda, 2017

Celý seriál si můžete připomenout na blogu, kde se dozvíte o tom, jak fotit a která technika je nejlepší na focení svateb, makra, architektury, krajiny, noční fotky, portrétu, reportáže, streetu, sportu nebo zvířat. Přeji vám hodně vzduchu, dostatek světla a šťastnou ruku na výběr lokace a u dalšího seriálu na přečtenou!

Autor textu: Anna Jirásková, Luděk Bouška a tým z digitálních fotoaparátů

AGFAPHOTO Realikids Cam 2 růžový

12Mpx fotografie, videa v HD kvalitě (1080 × 720 px), 3,5“ displej

1 190,-
CANON EOS R6 Mark II
CANON EOS R6 Mark II

Rozlišení 24,1 Mpx / obrazový procesor DIGIC X, Rozsah citlivosti až ISO 102 400, AF s technologií Dual Pixel CMOS AF II

59 990,-
SONY Alpha A7 III
SONY Alpha A7 III

full frame 24 Mpx snímač, až 10 sn./s. při sekvenčním snímání s bufferem až na 177 JPEG snímků, XAVC S 4k video, 100 Mbps 8-bit 4:2:0 - interní nahrávání, přes HDMI výstup 8-bit 4:2:2, 120 FPS FHD

42 990,-

Související články

Fotoalbum - perfektní vánoční dárek nejen pro maminky a babičky

Fotoalbum - perfektní vánoční dárek nejen pro maminky a...

Renesance analogových filmů #2

Renesance analogových filmů #2

Tipy na vánoční dárky pro milovníky knih a analogu

Tipy na vánoční dárky pro milovníky knih a analogu

Diskuze

Jak vybrat nejlepší techniku na focení pod vodou

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...