Kus arménské duše

Kus arménské duše

Kus arménské duše

V létě bude v Czech Photo Centru k vidění výstava Josefa Bosáka nazvaná Piece of Armenian soul, Kus arménské duše. Najdete na ní silné snímky lidí prožívajících chvíle smutku a bolesti, ale i veselí a radosti, kteří navzdory utrpení způsobenému rozhodováním politiků a náboženskými konflikty zůstávají přátelští a pohostinní.

Lidé Náhorního Karabachu

Na letní výstavě v Czech Photo Centru se přeneseme na Kavkaz, do Náhorního Karabachu. Fotograf Josef Bosák zde po několik let fotografoval tváře starých lidí, kteří pamatují hrůzy genocidy a občanských válek, ale i mladých lidí a malých dětí. Zachytil je při práci, zábavě, doma, ale i v místní polorozpadlé a velmi zanedbané nemocnici. Sám autor se k výstavě nesoucí název Piece of Armenian soul vyjadřuje takto:

„Zaujala mě atmosféra jejich kostelů, kam pravidelně pokorně chodí za svou vírou, i hřbitovy, kde ukládají své mrtvé. Mým cílem nebylo pouze reportážní zachycení okamžiku, ale pokus o vlastní zobrazení a zvěčnění toho, co jsem viděl svýma očima a cítil na vlastní kůži při setkání s obyvateli této země. Viděl jsem utrpení celého těžkého života, vyryté do tváří starých lidí, cítil jsem bolest s nemocnými uprostřed oprýskaných nemocničních zdí, ale slyšel jsem i smích z úst dětí a viděl radost v očích mladých dívek a chlapců, s kterými jsem se potkal."

Josef Bosák s fotografováním začal v roce 2003 a v roce 2007 poprvé navštívil zakavkazskou Arménii. Ta mu natolik učarovala, že začala udávat směr jeho fotografickému směřování a další cesty podnikl právě sem. Soustředí se na sociální reportáž a v průběhu 3 let několikrát navštívil karabašskou nemocnici, v níž pořídil emočně silné snímky, které zaujaly porotu na mezinárodních fotografických soutěžích. Díky nim a dalším fotografiím z těchto lokalit získal titul AFIAP a EFIAP.

Při nedávné návštěvě Arménie se stal svědkem sametové revoluce, která ke kormidlu země přivedla vůdce opozice Nikola Pašinjana.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!

Podobné články

Okupace 1968 ve fotografiích
Okupace 1968 ve fotografiích

13. 8. - Letos si připomínáme 50 let od vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa a v Czech Photo Centru si tuto...

25 let ve stínu světla Adolfa Ziky
25 let ve stínu světla Adolfa Ziky

10. 8. - V Galerii Mánes nyní můžete až do 10. září navštívit retrospektivní výstavu Adolfa Ziky, během níž můžete zhlédnout...

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • poukázka na fotoslužby

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací