Kus arménské duše

Kus arménské duše

Kus arménské duše

V létě bude v Czech Photo Centru k vidění výstava Josefa Bosáka nazvaná Piece of Armenian soul, Kus arménské duše. Najdete na ní silné snímky lidí prožívajících chvíle smutku a bolesti, ale i veselí a radosti, kteří navzdory utrpení způsobenému rozhodováním politiků a náboženskými konflikty zůstávají přátelští a pohostinní.

Lidé Náhorního Karabachu

Na letní výstavě v Czech Photo Centru se přeneseme na Kavkaz, do Náhorního Karabachu. Fotograf Josef Bosák zde po několik let fotografoval tváře starých lidí, kteří pamatují hrůzy genocidy a občanských válek, ale i mladých lidí a malých dětí. Zachytil je při práci, zábavě, doma, ale i v místní polorozpadlé a velmi zanedbané nemocnici. Sám autor se k výstavě nesoucí název Piece of Armenian soul vyjadřuje takto:

„Zaujala mě atmosféra jejich kostelů, kam pravidelně pokorně chodí za svou vírou, i hřbitovy, kde ukládají své mrtvé. Mým cílem nebylo pouze reportážní zachycení okamžiku, ale pokus o vlastní zobrazení a zvěčnění toho, co jsem viděl svýma očima a cítil na vlastní kůži při setkání s obyvateli této země. Viděl jsem utrpení celého těžkého života, vyryté do tváří starých lidí, cítil jsem bolest s nemocnými uprostřed oprýskaných nemocničních zdí, ale slyšel jsem i smích z úst dětí a viděl radost v očích mladých dívek a chlapců, s kterými jsem se potkal."

Josef Bosák s fotografováním začal v roce 2003 a v roce 2007 poprvé navštívil zakavkazskou Arménii. Ta mu natolik učarovala, že začala udávat směr jeho fotografickému směřování a další cesty podnikl právě sem. Soustředí se na sociální reportáž a v průběhu 3 let několikrát navštívil karabašskou nemocnici, v níž pořídil emočně silné snímky, které zaujaly porotu na mezinárodních fotografických soutěžích. Díky nim a dalším fotografiím z těchto lokalit získal titul AFIAP a EFIAP.

Při nedávné návštěvě Arménie se stal svědkem sametové revoluce, která ke kormidlu země přivedla vůdce opozice Nikola Pašinjana.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!

Podobné články

Michal Čížek: "KVIFF - Jak se fotí červený koberec"
Michal Čížek: "KVIFF - Jak se fotí červený koberec"

16. 10. - 9 dnů, 3 roky, 35 fotografií. Karlovarský filmový festival, poslední tři ročníky shrnuté ve 35 fotografiích. Na...

Juraj Cíbik: "Street photography"
Juraj Cíbik: "Street photography"

16. 10. - Street photography je ošemetná disciplína, jejíž podstatou jsou lidé zachycení v neopakovatelných okamžicích. Od 22....

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • poukázka na fotoslužby

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací