Fototipy

10 tipů na focení zvířat

10 tipů na focení zvířat
24. 7. 2018 | 8 minut čtení

V naší pravidelné rubrice se dnes podíváme na můj oblíbený žánr. Focení zvířat vyžaduje mimo kvalitní techniky i obrovskou dávku trpělivosti a znalosti ze života zvířat. Ta jsou obyčejně velmi plachá, a tak musíte s přírodou doslova splynout. Níže si řekneme pár tipů, které vám pomohou k pořízení zajímavého snímků přírody.

#1 Fotoaparát na focení přírody

Na trhu je dnes velmi široký výběr fotoaparátů, jak se správně zorientovat? Bez ohledu na značku chcete něco s vyšším počtem snímků za vteřinu, co dokáže rychle vyprázdnit mezipaměť na kartu a spolehlivě ostří. Z hlediska snímače bych doporučil fotoaparát full frame formátu, ale myslete na jednu věc: tu a tam se vyplatí přepočet u crop faktoru, který vás dostane k fotografovanému objektu zase o kousek blíže. Záložní tělo se vždycky hodí, časem i kvůli váze. :-)

#2 Objektivy na focení zvířat

Jsou asi tím nejdražším, co si lze pořídit. To platí jak pro kvalitní zoomy, tak především pevná skla od předních výrobců. Tím ale končí veškeré rozhořčení. Mohu skoro garantovat, že jak vezmete jeden z těchto objektivů do ruky a vyzkoušíte ho v akci, bude už jen otázkou času, kdy si ho pořídíte. Pokud fotíte na Nikon, pak bych doporučil začínat s pevným ohniskem 300 mm f/4 VR. U Canonu pak 400 mm f/5.6 nebo 300 mm f/4. Neskutečně ostrá skla, která ostří rychle a spolehlivě, neunikne vám ani letící pták. Pro všechny ostatní jsou tu zoomy 100-400, které jsou už dnes kvalitou velmi srovnatelné s pevnými skly. Do batohu bych si ale hodil i něco nestandardního, třeba kratší ohnisko, které vám umožní zapojení prostředí, ve kterém zvíře žije. Nudných atlasovek už bylo dost.

chci se podívat na teleobjektivy

#3 Batohy na focení

Nosíte techniku celý den na zádech, ne? Začínal jsem na batohu Lowepro Flipside 400 AW. Ten jsem pak vyměnil za jiné batohy stejnojmenné značky, abych se opět vrátil k sourozenci zmiňovaného batohu. Do Lowepro Flipside Trek 450 AW dám 300 mm f/2.8 spolu s 2 těly a dalším objektivem, bundu, svačinu, vodu a příslušenství a celý den si chodím v naprosté pohodě. 

Sýkora koňadra, ČR, Praha. Canon EOS 80D + EF 300 mm f/2.8 IS + TC 1,4x II, 420 mm 1/1600 sec., f/4.5, ISO 640

#4 Příslušenství, co vám vytrhne trn z paty 

Stativ není nikdy od věci. Často mnoho hodin čekám a chci mít fotoaparát připraven k akci, až na pár vteřin nastane. Z auta na cestách často fotíte, protože působí jako přirozený kryt, a jakmile otevřete dveře, zvěř uteče. V takovou chvilku se hodí tzv. "bean bag", který můžete naplnit až na lokaci prakticky čímkoliv. Hodí se i srolovaný kousek karimatky. Pod lokty - když ležíte nebo si klekáte do bláta apod. Stačí třetina. Odrazná deska také pomáhá, a to zejména na makro hmyzu, rostlin, květin apod. Ta se po sbalení do batohu vejde a odražené světlo dodá vaší fotce nový rozměr. Finálně je vždy dobré myslet na rychlé karty a náhradní baterie.

Bělořit černohřbetý, Izrael. Canon EOS 80D + EF 300 mm f/2.8 IS + TC 1,4x II, 420 mm 1/3200 sec., f/8, ISO 500

#5 Nastavení fotoaparátu na focení zvířat

Standardně fotím v modu priorita clony (A, Av,...) a s automatickým časem závěrky a pouze si s fotoaparátem u oka hýbu hodnotou ISO, pokud je potřeba. Po očku zkontroluji dostatečný čas závěrky a fotím. To vše samozřejmě do formátu RAW k dalšímu zpracování v PC. Výslednou fotku fotím primárně k tomu, abych si ji mohl nechat vytisknout. 

#6 Správná kompozice a úhel záběru

Velmi důležitý bod. Myslete na kompozici. Pták by měl pokud možno "letět do fotografie" apod. Pravidlo zlatého řezu je určitě na místě. To platí zde, stejně jako v jiných žánrech, většina lidí se ale nechá unést sílou momentu a kompozice nebo pozadí jsou pro ně vedlejší. Pro vás by právě toto mělo být jedním z rozhodujících faktorů, zda vůbec snímek pořídit.

Úhlem záběru jsem myslel to, že fotíme vždy v úrovní očí zvířete. Fotce to dodá hloubku, myslete na to! Kratší ohnisko zase pracuje ve váš prospěch, do fotky dostanete i prostředí, ve kterém zvíře žije. 

Ještěrka zelená, ČR, Povltaví. Canon EOS 6D + EF 300 mm f/2.8 IS, 1/1600 sec., f/4, ISO 250

#7 Jak správně ostřit při focení přírody

Používám již řadu let zadní tlačítko AF-ON. Ostření na spoušti mám vypnuté. Jedním z hlavních důvodů je rychlá schopnost reakce. Celé ostření jsem tak zjednodušil na střední AF bod, který je neustále v režimu SERVO, ale pouze při namáčknutí a držení tlačítka AF-ON. Pokud mi ale zvíře chvíli postojí, mám ihned prostor pro zaostření a překomponování. To je pro mě stále klíčové. Střední bod je navíc obyčejně citlivější a přesnější než ostatní. Načtěte si někde návod na AF-ON, jakmile to pochopíte, začnete to také používat.

#8 Informace o fotografovaném druhu

Jsou velmi důležité. Fotky, které jsou jedinečné, nevznikají náhodou. Jsou plánované a promyšlené. Autor dal mnoho času studiu druhu - aby se naučil jeho zvyky, časy krmení, období páření apod. Procházky parkem jsou fajn a možná se vám něco povede, snažil bych se ale maximálně připravit a znalost přírody je v tomto žánru naprosto nezbytná. Nesmíme zapomínat ani na etiku chování v přírodě a její ochranu. Dodržujte pravidla a nechoďte pro fotku "přes mrtvoly".

Zubr evropský v lidské péči, Německo, Bavorský les. Canon EOS 6D + EF 300 mm f/2.8 IS, 1/250 sec., f/2.8, ISO 1600

#9 EXIF pracuje pro vás

EXIF je soubor informací zapsaný v každém vašem snímku. Zaznamenává model fotoaparátu, ohnisko a model objektivu, expoziční hodnoty, údaje o autorovi, datum a třeba i GPS lokaci, pokud ji váš fotoaparát podporuje. Tyto informace lze ve vaší knihovně zpětně dohledat a dozvědět se z nich, že když jsem například fotil kamzíky v horách, kvetl tam v červenci už vřes. A ten kamzík v popředí s rozkvetlým vřesem zkrátka vypadá lépe. Za rok se na lokaci vrátím a fotku vyladím k dokonalosti. Modelových situací je hodně, někdo si dokonce vede fotografický deníček "kdy, kde, jak a co fotit". 

Buřňák lední, Irsko. Nikon D850 + AF-S Nikkor 70-200 mm f/2.8 E FL ED VR, 200 mm, 1/800 sec., f/2.8, ISO 1000

#10 Trpělivost

Asi nejdůležitější ze všech rad. Člověk musí být trpělivý, nebo aspoň zarputilý a cílevědomý. Dobré není nikdy dost dobré, jde to lépe. Zvířata nemůžete někde honit po lesích. Naučte se znát prostředí, v němž pracujete, buďte v něm jako doma a fotky se dostaví. Musíte zkrátka splynout s přírodou. Fotografický kryt se ukázal jako vhodná volba, připravte se ale, že v něm za soumraku a svítání budete hodně hodin. To je zkrátka realita. Případná čekaná na hranici lesa a pole se také vyplácí. 

Všem přeji mnoho zážitků ze světa přírody a třeba někdy při focení zvířat v Bavorském lese na viděnou. 

Autor článku a fotografií: Václav Křížek

SONY Alpha A7IV
SONY Alpha A7 IV tělo

Rozlišení 33 Mpx, full frame Exmor R CMOS BSI, Snímání rychlostí až 10 fps, nativní ISO 100 – 51 200, 4K 60p video 10 bitech, S-Cinetone

59 990,-
AGFAPHOTO Realikids Cam 2 modrý

12Mpx fotografie, videa v HD kvalitě (1080 × 720 px), 3,5“ displej

1 290,-
SONY Alpha A7 III
SONY Alpha A7 III

full frame 24 Mpx snímač, až 10 sn./s. při sekvenčním snímání s bufferem až na 177 JPEG snímků, XAVC S 4k video, 100 Mbps 8-bit 4:2:0 - interní nahrávání, přes HDMI výstup 8-bit 4:2:2, 120 FPS FHD

39 490,-

Související články

Téma měsíce března: Jak se začít živit fotografií a videem

Téma měsíce března: Jak se začít živit fotografií a videem

Fotoškola - jak se rychle zlepšit II.

Fotoškola - jak se rychle zlepšit II.

Tipy na focení - komunita

Tipy na focení - komunita

Diskuze

10 tipů na focení zvířat

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...