Jak fotit zatmění Měsíce | FotoŠkoda
FotoŠkoda FEST je v plném proudu!
Chci na festival!
Jak fotit zatmění Měsíce
26. 7. 2018 | 3 minuty čtení

Zbystřete, v noci z pátku 27. 7. 2018 na sobotu 28. 7. 2018 budeme svědky možná nejzajímavějšího astronomického jevu v tomto století. Čeká nás úplné zatmění měsíce, a to na téměř 2 hodiny. Jak se na takové focení připravit a co by vám nemělo uniknout?

Na kolikátou hodinu se připravit?

Úplné zatmění měsíce je ojedinělou záležitostí. Podívejme se na něj v číslech:

  • 27. 7. 20:24 | Částečné zatmění měsíce
  • 27. 7. 21:30 | Úplné zatmění začne
  • 27. 7. 23:13 | Konec úplného zatmění
  • 28. 7. 0:19 | Konec částečného zatmění

(zdroj:astro.cz) Během zatmění nastane tzv. mikroúplněk, tedy nejmenší úplněk v roce. Měsíc se na své eliptické dráze octne nejdále od Země 27. července v 7:45 SELČ ve vzdálenosti 406 222 kilometrů. Úplněk pak nastává během maximální fáze zatmění, tedy ve 22:22 SELČ (jen o 14 hodin a 37 minut později). Měsíc tak bude přibližně o 14 procent úhlově menší než při tzv. superúplňku, který nastal letos 2. ledna.


Foto: Johannes Plenio

Objektivy na focení zatmění měsíce

Oproti focení polární záře nebo hvězdné oblohy, kde obyčejně jdeme cestou širokoúhlého světelného objektivu, bude třeba objektiv delšího ohniska. Za nás doporučujeme:

Všechny tyto objektivy v sobě snoubí vysokou optickou kvalitu s dostatečným zoomem. Budou proto dobrou volbou pro focení cihlově zabarveného měsíce na noční obloze.

Nastavení fotoaparátu a další vybavení

Noční fotografování je poměrně pokročilou disciplínou, a proto doporučujeme se na něj předem připravit. Měsíc nám hodně ztmavne, vaše vybavení by měl samozřejmě doplnit stativ. Ten je nezbytný pro jakoukoliv noční fotku. Nezapomeňte na kabelovou spoušť nebo budete používat časovač na fotoaparátu. Budete muset zvednout ISO (1600-2000) a s časem v závislosti na ohniskové vzdálenosti. Pro dobrou fotku ideálně měřte z měsíce bodovým měřením, případně si pomozte kompenzací expozice a to tak, aby nebyl měsíc přepálený. Pokud se vám to napoprvé nepodaří, nezoufejte, bude dost času na více pokusů.

Noční fotka má mnoho tváří, pokud vás toto téma zaujalo, můžete si přečíst i náš další článek Jak vybrat nejlepší techniku na noční fotku. Využít můžete i možnosti přihlásit se na naše kurzy Noční fotografie města a Od západu po svítání.

Za Centrum FotoŠkoda přeje pěknou podívanou Václav Křížek.

JJC RC-EF pláštěnka na očnici pro Canon

Průhledné okénko umožňuje vidět obrazovku fotoaparátu, Možnost montáže na stativ, Port očnice pro čistý hledáček

790,-
JUPIO Canon LP-E6NH "Ultra C" 2400 mAh s USB-C vstupem

Kompatibilita se zařízeními používající LP-E6NH, Nabízí větší kapacitu než originální- 2400mAh, Nabíjení pomocí vstupního konektoru USB-C

1 890,-

Související články

Téma měsíce června: Krajina

Téma měsíce června: Krajina

Fotoškola - jak vybrat černobílý kinofilm

Fotoškola - jak vybrat černobílý kinofilm

Téma měsíce května: Analog

Téma měsíce května: Analog

Diskuze

Jak fotit zatmění Měsíce

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...