Jak fotit zatmění měsíce

Jak fotit zatmění měsíce

Jak fotit zatmění měsíce

Zbystřete, v noci z pátku 27. 7. 2018 na sobotu 28. 7. 2018 budeme svědky možná nejzajímavějšího astronomického jevu v tomto století. Čeká nás úplné zatmění měsíce, a to na téměř 2 hodiny. Jak se na takové focení připravit a co by vám nemělo uniknout?

Na kolikátou hodinu se připravit?

Úplné zatmění měsíce je ojedinělou záležitostí. Podívejme se na něj v číslech:

  • 27. 7. 20:24 | Částečné zatmění měsíce
  • 27. 7. 21:30 | Úplné zatmění začne
  • 27. 7. 23:13 | Konec úplného zatmění
  • 28. 7. 0:19 | Konec částečného zatmění

(zdroj:astro.cz) Během zatmění nastane tzv. mikroúplněk, tedy nejmenší úplněk v roce. Měsíc se na své eliptické dráze octne nejdále od Země 27. července v 7:45 SELČ ve vzdálenosti 406 222 kilometrů. Úplněk pak nastává během maximální fáze zatmění, tedy ve 22:22 SELČ (jen o 14 hodin a 37 minut později). Měsíc tak bude přibližně o 14 procent úhlově menší než při tzv. superúplňku, který nastal letos 2. ledna.


Foto: Johannes Plenio

Objektivy na focení zatmění měsíce

Oproti focení polární záře nebo hvězdné oblohy, kde obyčejně jdeme cestou širokoúhlého světelného objektivu, bude třeba objektiv delšího ohniska. Za nás doporučujeme:

Všechny tyto objektivy v sobě snoubí vysokou optickou kvalitu s dostatečným zoomem. Budou proto dobrou volbou pro focení cihlově zabarveného měsíce na noční obloze.

Nastavení fotoaparátu a další vybavení

Noční fotografování je poměrně pokročilou disciplínou, a proto doporučujeme se na něj předem připravit. Měsíc nám hodně ztmavne, vaše vybavení by měl samozřejmě doplnit stativ. Ten je nezbytný pro jakoukoliv noční fotku. Nezapomeňte na kabelovou spoušť nebo budete používat časovač na fotoaparátu. Budete muset zvednout ISO (1600-2000) a s časem v závislosti na ohniskové vzdálenosti. Pro dobrou fotku ideálně měřte z měsíce bodovým měřením, případně si pomozte kompenzací expozice a to tak, aby nebyl měsíc přepálený. Pokud se vám to napoprvé nepodaří, nezoufejte, bude dost času na více pokusů.

Noční fotka má mnoho tváří, pokud vás toto téma zaujalo, můžete si přečíst i náš další článek Jak vybrat nejlepší techniku na noční fotku. Využít můžete i možnosti přihlásit se na naše kurzy Noční fotografie města a Od západu po svítání.

Za Centrum FotoŠkoda přeje pěknou podívanou Václav Křížek.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!

Podobné články

Ve FotoŠkoda jsou Vánoce v klidu a pohodě
Ve FotoŠkoda jsou Vánoce v klidu a pohodě

14. 12. - Ani jsme se pořádně neohlédli za létem a už je tu čas Vánoc, doba pohádek, domova provoněného vanilkou a oříšky,...

12 tipů na vánoční dárky pro profíky
12 tipů na vánoční dárky pro profíky

7. 12. - Všechno ví, všechno zná, však je to už profík. Vždycky se ale najde něco, čím ho můžete potěšit, a to i z oblasti,...

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • poukázka na fotoslužby

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací