Okupace 1968 ve fotografiích | FotoŠkoda
Výstavy

Okupace 1968 ve fotografiích

Termín: 15. 8. - 16. 9. 2018| Místo: Czech Photo Centre
Okupace 1968 ve fotografiích
13. 8. 2018 | 4 minuty čtení

Letos si připomínáme 50 let od vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa a v Czech Photo Centru si tuto tragickou událost můžete připomenout sbírkou unikátních fotografií Oldřicha Škáchy a snímků obyčejných lidí, kteří toto období svými fotoaparáty zachytili a připomenout si tak atmosféru události, která předznamenala dalších 20 let našich dějin. Navštívit ji můžete od 15. 8. do 16. 9. 2018, doprovodnou výstavu od 17. 8. do 16. 9.

Okupace Československa očima Oldřicha Škáchy

Letos uplyne 50 let od vpádu vojsk Varšavské smlouvy a ukončení pražského jara. Tuto událost si připomíná také výstava fotografií Oldřicha Škáchy v prostorách Velké síně Czech Photo Centre, která je nazvaná Okupace 1968. Oldřich Škácha (1941-2014) byl český dokumentární fotograf, který působil i jako dvorní fotograf Václava Havla a pořídil řadu snímků osobností z oblasti politiky a kultury. V 70. a 80. letech se jednalo především o kruh osobností českého disentu, Charty 77, okolo Pavla Kohouta a Václava Havla. Dokumentoval i samotnou invazi a tento soubor zůstal na dvacet let uschovaný v jeho ateliéru.

Po okupaci už nemohl veřejně působit a publikovat své snímky v novinách a časopisech, které je do té doby otiskovaly. Příležitostně fotografuje pod cizími jmény, ale současně pracuje jako pomocný zahradník na zámku Kratochvíle. Po revoluci opět publikuje - např. v Lidových novinách, Salonu Práva, Magazínu Mladé fronty Dnes, Reflexu, Týdnu, Xantypě, časopise 365 a dalších. Stává se také jedním z fotografů Václava Havla a v dokumentování jeho života pokračuje i po jeho odchodu z Hradu. V roce 2006 připravil k Havlovým 70. narozeninám výstavu 94 velkoformátových fotografií Václav Havel v proměnách Evropy, která dodnes prezentuje Českou republiku po celém světě. Vystavoval po celém světě, například v New Yorku, Paříži či Záhřebu.

Součástí výstavy jsou také snímky Petra Šálka, které ukazují ateliér Oldřicha Škáchy i Škáchu samotného. Šálek k osobnosti Škáchy říká:

Když jsem se při svých fotografických pochůzkách po Praze dostal do blízkosti Oldova ateliéru, rád jsem se u něj občas zastavil. Vždy mě přátelsky přijal a ukázal mi u čaje, na čem právě pracoval. To místo mělo pro mě zvláštní kouzlo. Filmy a fotografie rozložené na stolech nebo zavěšené ve fotokomoře mě připomínaly dobu, kdy jsem i já trávil dlouhé hodiny v temné komoře a navíc všude ta důvěrně známá vůně vývojky a ustalovače, kterou člověk nezapomene.

Tato výstava vznikla ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla. V Malé síni ji doprovází také expozice snímků ze soutěže Československo - fotografie roku ´68, kterou uspořádadala společnost Czech Photo s Českým rozhlasem. V rámci ní bylo možné během jara posílat snímky připomínající toto období a vznikla tak unikátní kolekce doposud nepublikovaných fotografií od obyčejných lidí, která ukazuje jak invazi vojsk, tak život v socialistické společnosti.

RAY MASTERS adaptér Pocket 40,5 mm

Adaptér Ray Master o průměru 40,5 mm kompatibilní s držákem Pocket pro 75 x 90 mm (naleznete v příslušenství produktu)

270,-
HASSELBLAD 907X Komfort kit

Hasselblad kamera kit, Fotoaparát 907X s digitální zadní částí CFV II 50C, 50 MPix snímač CMOS s velikostí 43,8×32,9 mm

299 990,-
SMALLRIG 2976 L-Bracket pro Canon EOS R5/R6

Ideální pro focení na výšku / šířku bez změny pozice stativové hlavy, Speciálně pro Canon EOS R5 a R6, Lehké provedení z hliníku

1 090,-

Související články

Martin Rak: Krajiny mého srdce

Martin Rak: Krajiny mého srdce

Nejlepší snímky letošního ročníku Czech Nature Photo v Czech Photo Centre

Nejlepší snímky letošního ročníku Czech Nature Photo v...

Lukáš Zeman: Příroda zblízka i z dálky

Lukáš Zeman: Příroda zblízka i z dálky

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...