Jak fotit meteorický roj Perseidy | FotoŠkoda
Fototipy

Jak fotit meteorický roj Perseidy

Jak fotit meteorický roj Perseidy
12. 8. 2022 | 5 minut čtení

Noc v pátek 12. srpna bude bezpochyby nejlepší možností na pozorování meteorického roje Perseidy. Pro ty, kteří na svou fotografii Perseid ještě čekají, jsme dali dohromady pár tipů, jak se na focení připravit a co by vám nemělo uniknout. Měsíc zajde brzy a jestli bude jasno, čeká nás mnohé bezesná noc.

Co jsou to Perseidy?

Dle četných zdrojů je původcem meteorického roje Perseid kometa Swift - Tuttle. Ta při svém oběhu kolem Slunce vypouští úlomky, jejichž proud prochází Země mezi daty 18. července až 24. srpna. Ty jsou tak malé, že se při průniku atmosférou zcela rozpustí a vznikne zářivý efekt na obloze, který se lidově označuje jako “padající hvězda”. Jméno Perseidy pak pochází od souhvězdí Persea, z jehož směru / pozice na obloze Perseidy létají.

Perseidy v číslech a faktech:

 • pozorujeme na obloze mezi daty 18. července až 24. srpna
 • největší výskyt meteorů je 12. srpna
 • nejlepší pozorování je ve fázi měsíce Nov 
 • je možné pozorovat i 100 meteorů za hodinu
 • pozorujte v místech bez světelného znečištění

Kde nejsnáze pozorovat padající hvězdy v ČR?

U nás máme aktuálně 3 místa, kde je “největší tma”. Ta jsou zaměřená na ochranu nočního prostředí a hvězdné oblohy před světelným znečištěním. 

 • Beskydy 
  Gruň a Bílý kříž - nedaleko krásný dřevěný kostel Panny Marie, možnost parkování i jídla
 • Manětínská oblast tmavé oblohy 
  Umíř – zaniklá osada, nyní pouze zrekonstruovaná kaplička a 2 bunkry lehkého opevnění
  Třebouňský vrch – Třebouňský vrch je dostupný z Třebouně lesní cestou
 • Jizerské hory 
  Jizerka - louka a stejnojmenná osada nedaleko vodní nádrže Souš

​Perseidy samozřejmě můžete pozorovat a fotit i kdekoliv jinde, ale vyhněte se místům se světelným znečištěním. Čím dále budete od města nebo vesnice, tím lépe. I když letos není Měsíc v Novu právě 12.8. , nemusíte mít obavy, že vám Měsíc pokazí focení. V pátek 12. srpna bude sice Měsíc po úplňku, ale za pokus to stojí. Měsíc vychází 21:08 a zapadá 13. 8. v 7:05 ráno, snažme se tedy fotit mezi 2. a 5. hodinou ráno. 

Co je potřeba pro focení Perseid

Budete potřebovat fotoaparát s možností manuálního nastavení expozice, idieálně zrcadlovku nebo bezzrcadlovku, a objektiv s co nejširším úhlem záběru a vysokou světelností. Pro stabilizaci celého setu doporučujeme pořádný stativ a samozřejmostí je i dálková spoušť, ovládání z mobilního telefonu, pokud to váš foťák podporuje. Ale pozor, můžete to zkusit i mobilem, pokud ovšem nabízí noční režim, případně některý z režimů dlouhé expozice. I v takovém případě se ale neobejdete bez stativu.

Jak na fotografování Perseid

Není to zase tak složité. Upevněte fotoaparát s objektivem na stativ, zapojte dálkovou spoušť a namiřte ideálně na souhvězdí Persea, odtud budou meteory vylétávat. Manuálně zaostřete na nekonečno, případně pomocí živého náhledu na nejjasnější hvězdy, nastavte vysokou citlivost ISO. Zde záleží na světelnosti objektivu, pokud máte objektiv se světelností f/1,4, bude stačit citlivost cca ISO 1 600. Jestliže máte objektiv s horší světelností, bude potřeba nastavit ISO na ještě vyšší hodnoty, klidně ISO 6 400, nebo i víc. Pokud jde o expoziční čas, můžete použít tzv. "pravidlo 500" - vydělte 500 nastavenou ohniskovou vzdáleností objektivu a získáte čas závěrky, kdy nebudou hvězdy ještě rozmazané. Potom už jen fotit a fotit, nečekat až uvidíte padající hvězdu. Na některém z pořízených snímků se určitě objeví.

Pokud jste náročnější a nebojíte se experimentování a zpracování v počítači, pořiďte výše popsaným způsobem co nejvíce fotografií a zkuste je složit na sebe. Ve výsledné složené fotografii se tak Perseidů může objevit slušné množství. Já na podobné účely používám program Sequator.


jak-fotit-perseidy

Ta dlouhá čára na fotce je letadlo, ale ty krátké v pravém horním rohu, to jsou meteory. Nebyl jsem dost vytrvalý, je jich málo... :) Celková expozice 900s, složeno v programu Sequator.

10 tipů na focení noční oblohy

Noční fotka má mnoho tváří, pokud vás toto téma zaujalo, můžete si přečíst i náš další článek Jak vybrat nejlepší techniku na noční fotku. Využít můžete i možnosti přihlásit se na naše kurzy Noční fotografie města a Od západu po svítání

všechny noční kurzy

Hodně štěstí přeje tým FotoŠkoda

LENSBABY pouzdro pro Optic Swap System malé

Pojme 1 těla a 3 objektivy, Nebo až 4 objektivů, Hardshell pouzdro s nylonovým obalem

790,-
FUJIFILM Instax pouzdro MINI 12 - fialové

Pro Instax Mini 12, Pevný koženkový materiál, K dispozici v 5 trendy barvách

499,-
PEAK DESIGN Mobile - Car Mount Vent Charging

Stylový, praktický a odolný držák do auta, Vestavěný magneticko/mechanický zámek SlimLink™, Kompatibilita s širokou škálu ventilátorů ve vozidle

2 790,-

Související články

Fotoškola - bezdrátově odpalovaný záblesk

Fotoškola - bezdrátově odpalovaný záblesk

Jak na digitalizaci negativů a diapozitivů

Jak na digitalizaci negativů a diapozitivů

Dálkoměrné fotoaparáty - jak zachytit rozhodující okamžik

Dálkoměrné fotoaparáty - jak zachytit rozhodující okamžik

Diskuze

Jak fotit meteorický roj Perseidy

Přidat příspěvek
 • Václav K.
  Reagovat

  Dotaz

  Václav K. 11.08.2021 12:10:36
  Dobrý den, prosím o radu jak dosáhnout toho, že je na fotografii zřetelná dráha hvězd nebo hvězdy i nasvícená krajina? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Kouba Václav
  • Luděk Bouška
   Reagovat

   RE:Dotaz

   Luděk Bouška 12.08.2021 12:04:16

   Dobrý den, je potřeba pořídit více expozic a alespoň jednu z nich na krajinu v popředí (tedy jiné expoziční hodnoty než použijete na hvězdy) při zachování stejného záběru. Následně se vše spojí při zpracování v počítači.

Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...