Jak fotit meteorický roj Perseidy

Noc v pátek 12. srpna bude bezpochyby nejlepší možností na pozorování meteorického roje Perseidy. Pro ty, kteří na svou fotografii Perseid ještě čekají, jsme dali dohromady pár tipů, jak se na focení připravit a co by vám nemělo uniknout. Měsíc zajde brzy a jestli bude jasno, čeká nás mnohé bezesná noc.
Co jsou to Perseidy?
Dle četných zdrojů je původcem meteorického roje Perseid kometa Swift - Tuttle. Ta při svém oběhu kolem Slunce vypouští úlomky, jejichž proud prochází Země mezi daty 18. července až 24. srpna. Ty jsou tak malé, že se při průniku atmosférou zcela rozpustí a vznikne zářivý efekt na obloze, který se lidově označuje jako “padající hvězda”. Jméno Perseidy pak pochází od souhvězdí Persea, z jehož směru / pozice na obloze Perseidy létají.
Perseidy v číslech a faktech:
- pozorujeme na obloze mezi daty 18. července až 24. srpna
- největší výskyt meteorů je 12. srpna
- nejlepší pozorování je ve fázi měsíce Nov
- je možné pozorovat i 100 meteorů za hodinu
- pozorujte v místech bez světelného znečištění
Kde nejsnáze pozorovat padající hvězdy v ČR?
U nás máme aktuálně 3 místa, kde je “největší tma”. Ta jsou zaměřená na ochranu nočního prostředí a hvězdné oblohy před světelným znečištěním.
- Beskydy
- Gruň a Bílý kříž - nedaleko krásný dřevěný kostel Panny Marie, možnost parkování i jídla - Manětínská oblast tmavé oblohy
- Umíř – zaniklá osada, nyní pouze zrekonstruovaná kaplička a 2 bunkry lehkého opevnění
- Třebouňský vrch – Třebouňský vrch je dostupný z Třebouně lesní cestou - Jizerské hory
- Jizerka - louka a stejnojmenná osada nedaleko vodní nádrže Souš
Perseidy samozřejmě můžete pozorovat a fotit i kdekoliv jinde, ale vyhněte se místům se světelným znečištěním. Čím dále budete od města nebo vesnice, tím lépe. I když letos není Měsíc v Novu právě 12.8. , nemusíte mít obavy, že vám Měsíc pokazí focení. V pátek 12. srpna bude sice Měsíc po úplňku, ale za pokus to stojí. Měsíc vychází 21:08 a zapadá 13. 8. v 7:05 ráno, snažme se tedy fotit mezi 2. a 5. hodinou ráno.
Co je potřeba pro focení Perseid
Budete potřebovat fotoaparát s možností manuálního nastavení expozice, idieálně zrcadlovku nebo bezzrcadlovku, a objektiv s co nejširším úhlem záběru a vysokou světelností. Pro stabilizaci celého setu doporučujeme pořádný stativ a samozřejmostí je i dálková spoušť, ovládání z mobilního telefonu, pokud to váš foťák podporuje. Ale pozor, můžete to zkusit i mobilem, pokud ovšem nabízí noční režim, případně některý z režimů dlouhé expozice. I v takovém případě se ale neobejdete bez stativu.
Jak na fotografování Perseid
Není to zase tak složité. Upevněte fotoaparát s objektivem na stativ, zapojte dálkovou spoušť a namiřte ideálně na souhvězdí Persea, odtud budou meteory vylétávat. Manuálně zaostřete na nekonečno, případně pomocí živého náhledu na nejjasnější hvězdy, nastavte vysokou citlivost ISO. Zde záleží na světelnosti objektivu, pokud máte objektiv se světelností f/1,4, bude stačit citlivost cca ISO 1 600. Jestliže máte objektiv s horší světelností, bude potřeba nastavit ISO na ještě vyšší hodnoty, klidně ISO 6 400, nebo i víc. Pokud jde o expoziční čas, můžete použít tzv. "pravidlo 500" - vydělte 500 nastavenou ohniskovou vzdáleností objektivu a získáte čas závěrky, kdy nebudou hvězdy ještě rozmazané. Potom už jen fotit a fotit, nečekat až uvidíte padající hvězdu. Na některém z pořízených snímků se určitě objeví.
Pokud jste náročnější a nebojíte se experimentování a zpracování v počítači, pořiďte výše popsaným způsobem co nejvíce fotografií a zkuste je složit na sebe. Ve výsledné složené fotografii se tak Perseidů může objevit slušné množství. Já na podobné účely používám program Sequator.
Ta dlouhá čára na fotce je letadlo, ale ty krátké v pravém horním rohu, to jsou meteory. Nebyl jsem dost vytrvalý, je jich málo... :) Celková expozice 900s, složeno v programu Sequator.
10 tipů na focení noční oblohy
Noční fotka má mnoho tváří, pokud vás toto téma zaujalo, můžete si přečíst i náš další článek Jak vybrat nejlepší techniku na noční fotku. Využít můžete i možnosti přihlásit se na naše kurzy Noční fotografie města a Od západu po svítání.
Hodně štěstí přeje tým FotoŠkoda
Další díly seriálu - Jak fotit
- 01 - Jak se připravit na fotografování v zimě
- 02 - Jak se připravit na jarní focení?
- 03 - Jak fotit momentky dětí, přátel a zvířat
- 04 - Jak (ne)fotit portrét
- 05 - Jak fotit ohňostroj
- 06 - Jak fotit zatmění Měsíce
- 07 - Jak se připravit na focení přírody
- 08 - Jak fotit na dovolené u moře
- 09 - Jak fotit na dovolené na horách a v přírodě
- 10 - Jak fotit na dovolené ve městě
- 11 - Jak fotit na dovolené s dětmi
- 12 - Jak vyfotit západ slunce, aby to nebyl kýč
- 13 - Jak vyfotit rozmazaný mořský příboj
- 14 - Jak fotit meteorický roj Perseidy
- 15 - Jak fotit částečné zatmění Měsíce
- 16 - Jak fotit děti o Vánocích
- 17 - Jak fotit širokoúhlým objektivem

LENSBABY pouzdro pro Optic Swap System malé
Pojme 1 těla a 3 objektivy, Nebo až 4 objektivů, Hardshell pouzdro s nylonovým obalem

FUJIFILM Instax pouzdro MINI 12 - fialové
Pro Instax Mini 12, Pevný koženkový materiál, K dispozici v 5 trendy barvách

PEAK DESIGN Mobile - Car Mount Vent Charging
Stylový, praktický a odolný držák do auta, Vestavěný magneticko/mechanický zámek SlimLink™, Kompatibilita s širokou škálu ventilátorů ve vozidle
Diskuze
Jak fotit meteorický roj Perseidy
Přidat příspěvekDotaz
Václav K. 11.08.2021 12:10:36RE:Dotaz
Luděk Bouška 12.08.2021 12:04:16Dobrý den, je potřeba pořídit více expozic a alespoň jednu z nich na krajinu v popředí (tedy jiné expoziční hodnoty než použijete na hvězdy) při zachování stejného záběru. Následně se vše spojí při zpracování v počítači.