10 +1 tip na focení města | FotoŠkoda
Fototipy

10 +1 tip na focení města

10 +1 tip na focení města
14. 8. 2018 | 10 minut čtení

(Nejen) letní eurovíkendy v jedné z evropských metropolí nebo zámořské cesty do měst, která zdobí moderní architektura i tisíciletá tradice, jsou oblíbeným způsobem cestování. Jak nám strýček Google nabízí výletní cíle i prostřednictvím obrázků, mnohdy se ale příliš snažíme se jim přiblížit. Následující řádky jsou určené těm, kteří si z návštěvy města chtějí odvézt nejen zajímavější fotky, ale také zážitky.

Záleží na tom, co vás zajímá

Města nabízejí širokou škálu možností a vyžití a stejně tak je široká škála toho, co tam můžeme fotit. A rozčleňuje se i do žánrů, "focení města" je nadřazeno několika z nich, ale samo o sobě žádný specifický žánr neoznačuje. Můžete se tak zaměřit na focení lidí v rámci streetky, památek jakožto architektury nebo různých průvodů či kulturních akcí (takový karneval v Riu je vyloženě fotogenický) à la reportáž. Můžete využít městské kulisy pro vytvoření industriálního portrétu. Možností je řada a žánry samotné mají také určitá pravidla. Můžete si je nastudovat v našem seriálu "Jak vybrat" nebo se řídit obecnými pravidly kompozice, které vás v lecčems nasměrují. 

#1 No selfies, please

Nevím, jak vás, ale mě klikání na 100 selfies v albu o 102 fotkách z návštěvy města nadšením nenaplňuje, ba dokonce sledování fotek na Facebooku po pár takových vypínám. Selfie se rozšířilo raketovým tempem a je hezké si jednou za čas zaznamenat, kdo všechno s vámi trávil volný čas, ale mohli byste ho využít i na kreativnější práci s čočkou fotoaparátu.

#2 Fotky památek bez davů turistů

Chachá, ta je chytrá, říkáte si, jak to mám u Eiffelovky asi tak udělat. A máte rozhodně pravdu v tom, že by byla škoda ji vynechat, když už do Paříže jedete. Abyste si přivezli originální fotku, máte hned několik možností:

  • Zamiřte na ono místo v dobu, kdy ostatní už spí, nebo ještě spí. Zaprvé máte možnost zachytit ho za neobvyklých (a obvykle lepších) světelných podmínek, zadruhé tam dost pravděpodobně budete sami, nebo jen s hrstkou podobně naladěných lidí, kteří obětují spánek originální fotce. Při sdílení takové fotky si ale dávejte pozor na autorská práva v dané zemi (kupříkladu Eiffelovu věž za denního světla můžete sdílet do aleluja, osvětlení, které je na ní nainstalované, je už ale dílem žijícího umělce, a proto se na sdílení vztahují omezení).

  • Technicky trochu náročnější, nicméně pro ranní ptáčata schůdnější varianta. Sbalte s sebou stativ, ND filtr a foťte na dlouhé časy. Pokud máte štěstí a nad památkou se prohánějí mračna, dosáhnete ještě lepšího efektu. Nehybná budova (kterou fotíte), bude naprosto zřetelná a davy lidí buď úplně zmizí, nebo vytvoří působivou šmouhu. Za obojí dostáváte palec nahoru!

Montmartre, Paříž. © Anna Jirásková

#3 Zaměřte se na detaily

Stejně jako u hor se i tady vyplatí cílit na detaily. Berlín netvoří jenom Braniborská brána, ale i všední věci, jako jsou třeba poklopy na kanálech (které jsou zrovna v Berlíně natolik estetické, že je kreativci z umělecké skupiny Raubdrückerin využili jako potisky na trička a tašky). Detaily, které mnozí kvůli honbě za památkami pominou, město dotvářejí stejně jako šperky a účes večerní róbu. A bez zářivých náušnic a sexy účesu by přece večerní outfit byl jen poloviční.

#4 Zachyťte slavné památky přes dominanty

Využijte hloubku ostrosti a zachyťte profláklé památky originálně. Vyberte si předmět, který zajímavým způsobem kompozičně dotváří danou památku a zaostřete buď na předmět, nebo na památku. Uvidíte, co se vám bude líbit víc. Hloubka ostrosti a třeba takové opakování motivů jsou mocní pomocníci, neváhejte je využít!

Calton Hill, Edinburgh. © Anna Jirásková

#5 Zamiřte na místa, kam chodí i místní

Žijete v Praze? Pokud jste odpověděli ano, kdy jste se naposledy byli jen tak projít na Staroměstském náměstí, abyste se pokochali zručností českých řemeslníků, kteří stvořili orloj? Já osobně asi před deseti lety. Svého času jsem přes Celetnou a Staromák musela chodit prakticky denně (a někdy i několikrát) a marně se snažila rychle prokličkovat nekonečnými davy turistů. Pokud nechcete zažít jenom naleštěnou (ehm, zapomeňte pro tuto chvíli na to, že orloj je ověšený modrými sítěmi) stránku města, zamiřte i tam, kde svůj volný čas tráví i místní.

Rybí, sýrové, zeleninové či řemeslné trhy vám poskytnou nejen hromadu fotogenického materiálu a další dimenzi zážitků, ale i možnost i nakoupit nepředražené (no, záleží, kde jste) a čerstvé místní potraviny a vy tím podpoříte také místní obchodníky namísto nadnárodních řetězců. Zkrátka win-win, no ne?

Kouzelné fotogenické místo bývají i přístavy či doky s pramičkami. Každé město má to svoje, jenom ho musíte najít. A věřte mi, vyplatí se to. :)

#6 Vidím město veliké...

Co asi viděla kněžna Libuše, když spatřila budoucnost Prahy? Viděla i současné panorama? Žižkovskou věž, mrakodrapy na Pankráci, Vítkov? Podívat se na město z výšky je téměř vždy skvělý zážitek, který vám ukáže něco, co jste dosud nevěděli. A turistické kanceláře to moc dobře vědí, proto existují vyhlídková místa. Určitě stojí za to je navštívit, ale víte, jak skvělý pocit budete mít z vyhlídky, kterou si objevíte sami (nebo vám ji doporučili kamarádi a za kterou třeba nezaplatíte ani cent, protože se to nebere jako vyhlídka) a z níž je tím pádem pohled jedinečný?

Notre Dame z Arabského institutu. Paříž. © Anna Jirásková

#7 Město tvoří lidé

Bez lidí tvoří město jenom bezútěšné schránky z betonu, dřeva a skla. To lidé mu vdechují atmosféru, za níž tam míříme, a byla by rozhodně škoda to na našich fotkách nezohlednit. Pokud se necítíte dost odvážní na to, abyste (neznámým) místním lezli do obličeje, abyste si je mohli cvaknout (chápu vás, tohle mi taky nejde), můžete využít třeba jenom jejich postavy, ruce či siluety. I to fotce dodá život.

Pokud jedete v teplých měsících do jižních evropských států, nebo kamkoliv, kde drží siestu, doporučuju nepodlehnout mámením horka a vyrazit do ulic právě tehdy, kdy místní zavírají obchody a nepracují. Buď se s nimi můžete spřátelit (což je taky nejlepší způsob, jak poznat místní mentalitu a kulturu), nebo prostě využijte toho, že vám do záběru nelezou jenom turisté (kteří si dost možná dopřávají siestu na klimatizovaných hotelových pokojích).

Naantali, Finsko © Anna Jirásková

#8 Prst na tepu

Jezděte místní dopravou, projděte se ulicemi pěšky, vypijte si ranní kávu v minikavárničce na rohu. Zkrátka, začleňte se do místního života, jen tak ho doopravdy poznáte a ucítíte jeho tep. A čím lépe ho budete cítit, tím více to z vašich fotek bude znát. Koná se ve městě, kde právě jste, happening, průvod nebo filmový či hudební festival? Tak na co čekáte? ;)

A pokud si lámete hlavu s tím, že neumíte jazyk ani zbla, vězte, že rukama a nohama se domluví každý, kdo se domluvit chce. :)

#9 Nezapomínat na kompozici a světlo

Tentokrát jsem si to nechala na skoro konec, ale to nic nemění na důležitosti kompozice ani toho, že fotka je především o světle a práci s ním. V předchozích článcích o tom padlo už hodně slov, proto se tentokrát spokojím jenom s tímto konstatováním. Výhodou u focení ve městě je, že ostré stíny na budovách jsou asi jediné místo, kde jim to může slušet.

Norimberk © Anna Jirásková

#10 Fotobatoh a míra

Předpokládejme, že celý den strávíte objevováním neznámých zákoutí. Rozhodně nechcete, aby vás po hodině bolela záda i krk (a následně hlava). Proto si s sebou vezměte jen tu techniku, kterou opravdu potřebujete, a uložte ji do batohu, který opravdu kvalitně rozloží váhu svého obsahu po ramenou a zádech a do něhož se vejdou i láhev s vodou, svačina (pokud tedy zrovna nemíříte na onen trh s potravinami) nebo třeba bunda pro případ deště.

chci lehký stativ     chci pohodlný fotobatoh

#11 Učte se od profesionálů

Možná jste zaznamenali na České televizi pořad Jak se fotí. Kdo ne, měl by teď zbystřit, protože tam jeden z nejznámějších českých fotografů Jan Šibík představuje evropské metropole očima fotografa. Máte namířeno do Barcelony, Budapešti, nebo snad Florencie? Mrkněte na ně, určitě to stojí za to! A pokud máte namířeno jinam, i tak se vyplatí se na ně podívat - tipy, které tam dostanete, můžete uplatnit kdekoliv.

Kromě toho se ale můžete inspirovat i fotkami dalších umělců, Instagramerů nebo i nežijících fotografů, kteří město zachytili. Fantazii se meze nekladou. :)

Autor textu: Anna Jirásková

PANASONIC Lumix DC-TZ200D stříbrný

20,1 Mpx vysoce citlivý 1" MOS snímač, 26 mm širokoúhlý objektiv Leica f/3,3-6,4 DC s 15× (30x prodloužitelný) optickým zoomem (26–390 mm), Elektronický LVF (Live View Finder) hledáček 2,33M

20 490,-
HOYA filtr IRND 8X HD MkII 67 mm

řada: HD Mk II, antireflexní vrstva: ano, povrch odpuzující vodu a mastnotu: ano

3 840,-
FUJIFILM Instax MINI 11 fialový + accessory kit (pouzdro, album, kartičky s kolíčky)

barevně sladěný set – fotoaparát, pouzdro, album, kartičky s kolíčky, selfie mód, minimální zaostřovací vzdálenost (selfie mód) - 30 cm

2 199,-

Související články

Tipy na vánoční dárky pro fotografy #3

Tipy na vánoční dárky pro fotografy #3

Tipy na vánoční dárky pro fotografy #2

Tipy na vánoční dárky pro fotografy #2

Tipy na vánoční dárky pro fotografy #1

Tipy na vánoční dárky pro fotografy #1

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...