RecenzeFototipyRecenze,Fototipy

Zrcadlovka nebo bezzrcadlovka. Co je lepší a proč?

Zrcadlovka nebo bezzrcadlovka. Co je lepší a proč?
| 6 minut čtení

Slovo bezzrcadlovka už v českém fotografickém světě docela zdomácnělo. Podobně, jako anglické označení mirrorless v tom globálním. Nová konstrukce digitálních foťáků, kterým se také říká kompakty s výměnnými objektivy, je sice na světě už pár let, ale i přesto mnohým fotografům stále není úplně jasné, v čem jsou bezzrcadlovky lepší ve srovnání s tradičními zrcadlovkami.

Zrcadlovka - konstrukce naprosto tradiční

V čem jsou lepší zrcadlovky:

 • optický hledáček - scénu vidíte naprosto přirozeně, jako pouhým okem a bez jakéhokoliv zpoždění. To je dobré třeba pro focení sportu.
 • excelentní výdrž baterky - zrcadlovka spotřebovává energii prakticky pouze při pořízení snímku a jeho prohlížení.
 • jsou daleko déle na trhu, takže k nim existuje ohromné množství nejrůznějšího příslušenství a objektivů
 • snímač je krytý závěrkou a zrcátkem, takže při výměně objektivu nehrozí znečištění tak moc jako u bezzrcadlovek, které mají snímač neustále odkrytý. Zatím jedinou výjimkou je bezzrcadlovka Canon EOS R, který má ve vypnutém stavu snímač krytý zavřenou závěrkou.

V čem mají zrcadlovky nevýhodu:

 • zrcátko je zdrojem nežádoucích vibrací  - nutnost sklápění zrcátka s sebou nese problém s tlumením vznikajících rázů
 • zrcátko zabírá místo - díky nutnosti sklápění zrcátka je potřeba, aby byl bajonet pro objektiv dostatečně vzdálen od snímače (filmu), což zvětšuje rozměry přístroje. To se nutně musí projevit i na konstrukci objektivů. Ukazuje se, že objektivy bezzrcadlovek jsou díky jednodušší optické konstrukci velice kvalitní.
 • senzor automatického ostření není umístěn v rovině snímače - AF senzor je u téměř všech zrcadlovek zabudován pod zrcátkem, které musí být polopropustné a ještě vybavené pomocným zrcátkem. Stačí sebemenší nepřesnost v usazení AF senzoru, hlavního, nebo pomocného zrcátka a automatické ostření nebude fungovat přesně (front/back focus)
 • omezená rychlost snímání - sklopné zrcátko (coby mechanická součástka) má své technické limity, takže zrcadlovky nemohou fotit tak vysokou rychlostí sériového snímání
 • konstrukce zrcadlovky je příliš složitá a drahá - optický hledáček, sklopné zrcátko, matnice, to všechno něco stojí a je poměrně složité na výrobu

Bezzrcadlovky poslední dobou vládnou světu

V čem jsou lepší bezzrcadlovky:

 • elektronický hledáček - pokud je kvalitní, tedy má dostatečné rozlišení, rychlou obnovovací frekvenci a dokáže zobrazit i scény s velkým rozsahem jasů, je prakticky srovnatelný s tím optickým. Navíc ale umožňuje zobrazení velké spousty informací a ve špatných světelných podmínkách dokonce zobrazí výrazně víc než optický hledáček. Je s ním tedy vidět i po tmě. Navíc je velkou výhodou režim simulace expozice, rovnou vidíte jas záběru při změně korekce expozice, nebo obecně expozičních hodnot.
 • hlavní snímač funguje i jako AF senzor - jedna z nejpodstatnějších výhod. Protože jsou AF body umístěny přímo v obrazovém snímači, je zaostřeno vždy přesně. Pokud v hledáčku vidíte, že je zaostřeno kam chcete, bude to tak i na výsledném snímku. Nehrozí tedy front/back focus.
 • detekce oka, obličejů a přesné sledování subjektu - výkonné zaostřovací algoritmy a vysoký počet AF bodů umožňují daleko víc způsobů využití přesně fungujícího automatického zaostřování.
 • snadné manuální zaostřování - díky možnosti zvětšení obrazu v hledáčku ručně zaostříte daleko snadněji a přesněji než se zrcadlovkou. Ohromným pomocníkem je také funkce Focus Peaking, která barevně zvýrazní zaostřenou oblast scény a to v celé hloubce ostrosti. Díky tomu používá s bezzrcadlovkami velká spousta fotografů staré manuální objektivy, které mají specifické podání obrazu.
 • snadné použití redukcí na staré objektivy - jde jen o mechaniku, takže se dá říci, že na bezzrcadlovku nasadíte jakýkoliv objektiv. Některé redukce mají i přenos elektronických informací, takže můžete používat dokonce i autofokusové objektivy jiných značek.
 • výrazně menší vibrace při expozici díky chybějícímu sklopnému zrcátku.
 • možnost zcela tichého fotografování - díky možnosti použití elektronické závěrky nevydává bezzrcadlovka při expozici vůbec žádný zvuk. To ocení třeba wildlife, nebo divadelní fotografové.
 • rychlejší sériové snímání
 • možnost zaznamenat i určitý počet snímků ještě před stiskem spouště - díky tomu, že bezzrcadlovka používá k zobrazení v hledáčku (nebo na displeji) hlavní obrazový snímač a je vybavena bufferem, dokáží některé modely uložit i určitý počet snímků ještě před stiskem spouště, takže nepromeškáte klíčový okamžik.
 • díky absenci zrcátka o trochu menší rozměry v porovnání se zrcadlovkami stejných parametrů.
 • jednodušší a levnější výroba - kromě mechanizmu závěrky není v bezzrcadlovkách prakticky žádná mechanika, což výrazně zjednodušuje a zlevňuje výrobu.

V čem mají bezzrcadlovky nevýhodu:

 • větší spotřeba elektrické energie - bezzrcadlovka spotřebovává elektřinu neustále. Displej, hledáček, procesor, vše je neustále v provozu
 • zatím pro ně neexistuje tak široký výběr originálních objektivů a příslušenství - i když tato nevýhoda postupně přestává platit. 
 • snadné znečištění čipu - zatímco snímač zrcadlovek je schován za zavřenou závěrkou a zrcátkem, je snímač bezzrcadlovek neustále odkrytý. Při výměně objektivů se tedy daleko snáze znečistí. Opět musíme uvést zatím jedinou výjimku Canon EOS R, který má ve vypnutém stavu snímač krytý zavřenou závěrkou.

Autor článku: Luděk Bouška

SONY CyberShot DSC-RX100 VA

4K video a DRAM paměť, Nejrychlejší sériové snímání na světě - 24 snímků za vteřinu v plném rozlišení 20,1 Mpx, 20,1Mpx 1,0" Exmor RS CMOS

24 490,-
CANON EOS 90D
CANON EOS 90D tělo

32.5 Mpx APS-C CMOS snímač a DIGIC 8 procesor, Dual Pixel AF s detekcí obličeje a 45 křížovými body, 4K UHD/30p a 1080p full HD se snímkonavíc frekvencí až 120p/ BEZ CROPU

35 490,-
SONY CyberShot DSC-RX100 III Premium Kit

Sony Cybershot DSC-RX100 III s vestavěným EVF hledáčkem, vestavěným bleskem i podporou NFC, Snímač Exmor™ CMOS velikosti 1" (13,2 × 8,8 mm) s rozlišením 20,1 efektivních megapixelů, Rozsah ISO 125–12 800 (v rozšíření až 25 600)

16 590,-

Související články

TAMRON 15-30 mm f/2,8 SP Di VC USD G2
Hodnocení 90%

TAMRON 15-30 mm f/2,8 SP Di VC USD G2

Sony Alpha A7C - první dojmy
Hodnocení 97%

Sony Alpha A7C - první dojmy

CANON RF 24-70 mm f/2,8 L IS USM
Hodnocení 98%

CANON RF 24-70 mm f/2,8 L IS USM

Další Fototipy

10 tipů na focení zvířat v pohybu

10 tipů na focení zvířat v pohybu

Využijte svůj fotoaparát Canon jako webkameru!

Využijte svůj fotoaparát Canon jako webkameru!

10 tipů na focení dětí v pohybu

10 tipů na focení dětí v pohybu

Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

Rozumím