Olympus ve sportovní praxi

Olympus ve sportovní praxi

Olympus ve sportovní praxi

Eduard Erben fotografoval za svoji kariéru bezpočet olympijských her, stovky mistrovství a sportovních šampionátů. Jakožto profesionální sportovní fotograf viděl kus světa a vyzkoušel bezpočet fotoaparátů. Jeho poslední zbraní je Olympus OM-D E-M1 Mark II. V článku od Olympusu se dozvíte, proč si vybral právě tento.

Eduard Erben - profesionální sportovní fotograf

Fotografování sportu je jedna z nejtěžších fotografických disciplín. „Pracujete v zimně, horku, dešti a vždy musíte přinést fotografii vítěze nebo zásadní vrcholné situace. Mluvíme-li o profesionálech. Samozřejmě v různých klimatických podmínkách záleží i na tom, jakou technikou pracujete. Já pracuji převážně, dnes už skoro výhradně, se špičkovou technikou OLYMPUS OM-D. Konkrétně s modelem OM-D E-M1 Mark II

Tato fotografická technika je díky své váze a především díky špičkovým, a přitom malým a lehkým, objektivům snem každého profesionála. Vždyť kupříkladu profi objektiv ekv. 80-300 mm f/2.8 (M.ZUIKO DIGITAL ED 40-150 mm f/2.8 PRO) je ve své kategorii naprostý unikát. Mezi dalšími jmenujme například pevné sklo ekv. 50 mm f/1.2 (M.ZUIKO DIGITAL ED 25 mm f/1.2 PRO). Pro sport naprosto nepostradatelná a jedinečná je nejmenší profi šestistovka. Objektiv s ekvivalentním ohniskem 600 mm/4 (M.ZUIKO DIGITAL ED 300 mm f/4 IS PRO). Ve spojení s OM-D E-M1 Mark II je to nejmenší, nejlehčí a přitom nejrychlejší PRO sestava, s jakou jsem kdy fotografoval.

Eduard Erben - Olympus

Nelze opomenout ani rychlost snímání, kdy při nastavení funkce ProCapture na jedno zmáčknutí spouště exponujete 76 expozic – z toho 35 ještě před úplným domáčknutím spouště. Tím pádem máte vše a nic vám neuteče. Samozřejmě to nepoužívám permanentně, ale při sportovní gymnastice nebo atletice, kdy potřebuji mít například Bolta při doběhu přímo na cílové čáře. S touto funkcí ho mám vždy. Nebo chci přesně zachytit nejen dopad při skoku do dálky, ale i samotný okamžik odrazu.

Výborně se mi fotí reportáž, backstage a portréty s objektivem M.ZUIKO DIGITAL ED 25 mm f/1.2 PRO, jehož ohnisko odpovídá 50 mm objektivu. Díky malým rozměrům celého systému se stávám téměř neviditelným. Naopak s velkou profi zrcadlovkou a obřími objektivy si kolikrát koledujete, že přijdete k úrazu.

Velká výdrž akumulátoru, ze zkušenosti cca 600-800 expozic, je další předností tohoto Olympusu. Nezanedbatelná je i prvotřídní odolnost těla a profi objektivů před prachem a vodou. Techniku tak nemusíte balit do různých obalů, které velmi ztěžují práci. 

Eduard Erben - Barbora Špotáková - Londýn 2017

Když jsem při své práci cestoval v minulosti na olympiády, mé zavazadlo plné zrcadlovek a velkých objektivů vážilo přes 25 kg. Dnes jedu s jedním batohem o hmotnosti cca 8 kg a mám vše od 8 mm rybího oka až po 600 mm teleobjektiv, blesk, baterky a příslušenství. Když jsem přijel na MS v atletice do Londýna, dívali se na mne kolegové ze světových redakcí s velkým údivem. Pak se ale přiřítila tlupa agenturních fotografů z Japonska a měli to samé. 

Řada profesionálních sportovních fotografů již pochopila, že chtějí-li se po stadionu pohybovat lehce a chtějí-li využívat výhod bezzrcadlovek, jako je superrychlé snímání až 60 snímků za sekundu (v RAW formátu), pak nemohou zůstat u dnes již technologicky zastaralého systému zrcadlovek.

Eduard Erben - Hurdles men

Nejsem fotograf, co pitvá techniku a sleduje každou novinku. Pro svou práci potřebuji spolehlivost, výdrž a bytelnost používané techniky. To jsem v Olympusu našel. Jako profesionál si nemohu vynachválit jejich profesionální a především extrémně rychlý servis, který nemá v našich končinách konkurenci. Pokud se zajímáte o sportovní dění, prohlédněte si moji stránku sportovnizurnal.cz.

Zdroj: Olympus.cz

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!

Podobné články

Není Sigma jako Sigma aneb Šedý dovoz vs. oficiální distribuce
Není Sigma jako Sigma aneb Šedý dovoz vs. oficiální...

17. 10. - Chcete si pořídit objektiv Sigma a najdete ho za výrazně nižší cenu, než ho nabízejí ostatní. Kde je háček? Může se...

Jsme třetí nejlepší rodinná firma roku 2018!
Jsme třetí nejlepší rodinná firma roku 2018!

12. 10. - Bylo nám ctí, že 10. 10. 2018 jsme získali prestižní ocenění v soutěži Equa Bank Rodinná firma roku, kterou...

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • poukázka na fotoslužby

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací