VýstavyFotoŠkoda FestVýstavy,FotoŠkoda Fest

Fotofatal Nadii Rovderové

Termín: 4. 10. - 11. 11. 2018| Místo: Nikon Photo Gallery
Fotofatal Nadii Rovderové
| 3 minuty čtení

Dlouhé expozice zaznamenávající realitu smíšenou s vnitřním rozpoložením autorky a fotografie, které jsou charakteristické nápadnou absencí předmětů či lidí. Takový je subjektivní dokument oceňované slovenské fotografky Nadii Rovderové, jejíž výstavu můžete zhlédnout v Nikon Photo Gallery od 4. 10. do 4. 11. 2018.

Genius loci

Slovenská fotografka Nadia Rovderová svou současnou výstavou v Nikon Photo Gallery navazuje na sérii svých předchozích výstav nazvaných Fotofatal. Na svých snímcích zachycuje zdánlivě všední okamžiky a situace, nesnaží se však o přesnou reprodukci reality: pomocí dlouhé expozice vytváří subjektivní dokument, kde se realita mísí s jejím vnitřním rozpoložením. Rozostřený obraz je pak trajektorií sekvence dějů v průběhu času i proudící energie. Jak ale můžeme vidět na cyklech Rozhovory s duchy, Hledání andělů či Terezín, jde autorka ještě mnohem dále a dokumentuje i jevy, které se vzpírají vědomému vnímání. Všechny její fotografie si však uchovávají přirozenost, intuitivnost a nepatetičnost.

Její snímky se často vyznačují tím, že vznikají v šeru či tmě. Stejně jako mizení světla je charakterizuje i mizením dalších subjektů. Bývají svědectvím toho, kdo či co na nich chybí. Autorka definuje umění jako "konstruktivní způsob zpracování vlastní nadměrné citlivosti a vnímavosti." Své snímky nikdy neinscenuje, nechává je k sobě přijít a vždy je otevřená k jejich zaznamenání. Jejím klíčovým projektem je cyklus Novorozené oči, v němž zachytila oči svých vlastních dětí, Felixe a Ley, které ještě nedovedly zaostřit předměty kolem sebe a v jejichž očích jeden subjekt splývá s druhým. Význam jim všem bude dán až při následném poznávání a v procesu učení.

Přestože Nadia Rovderová nevystudovala žádnou fotografickou školu, její umění bylo oceněné na řadě výstav v České republice, na Slovensku, v Polsku, Německu, Francii a Japonsku, a také zařazením do fotografických sborníků jako Czech fundamental či Česká fotografie 20. století. V Praze vede galerii Artinbox, kde představuje nejen české a slovenské fotografy, ale taktéž tvorbu art brut, a pořádá zde tematické výstavy současného umění.

WD My Book DUO 12TB Ext. 3.5" USB3.0 (dual drive) RAID

kapacita 12 TB, rychlost sekvenčního čtení až 360 Mb/s, konfigurace RAID-1

11 590,-
FOCUS BASE LINE CANVAS SUPER 10x15/300, šedá

300 fotografií, formát 10 x 15 cm, možnost popisu vedle fotek

850,-

Související články

Pod víčky Karin Mack: výstava v Leica Gallery Prague

Pod víčky Karin Mack: výstava v Leica Gallery Prague

FOTOKLUB PRAHA: Láska k fotografii

FOTOKLUB PRAHA: Láska k fotografii

Navštivte výstavu velkoformátových tisků Jana Hvízdala v Palladiu

Navštivte výstavu velkoformátových tisků Jana Hvízdala v...

Další FotoŠkoda Fest

FotoŠkoda FEST je úspěšně za námi, těšíme se na vás na jaře!

FotoŠkoda FEST je úspěšně za námi, těšíme se na vás na jaře!

Lukáš Dvořák: Dá se vytvářet plno nových věcí, které nikdo neviděl

Lukáš Dvořák: Dá se vytvářet plno nových věcí, které...

Fotograf Martin Stranka - český umělec světového formátu

Fotograf Martin Stranka - český umělec světového formátu

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

Rozumím