VýstavyFotoŠkoda FestVýstavy,FotoŠkoda Fest

Fotofatal Nadii Rovderové

Termín: 4. 10. - 11. 11. 2018| Místo: Nikon Photo Gallery
Fotofatal Nadii Rovderové
| 3 minuty čtení

Dlouhé expozice zaznamenávající realitu smíšenou s vnitřním rozpoložením autorky a fotografie, které jsou charakteristické nápadnou absencí předmětů či lidí. Takový je subjektivní dokument oceňované slovenské fotografky Nadii Rovderové, jejíž výstavu můžete zhlédnout v Nikon Photo Gallery od 4. 10. do 4. 11. 2018.

Genius loci

Slovenská fotografka Nadia Rovderová svou současnou výstavou v Nikon Photo Gallery navazuje na sérii svých předchozích výstav nazvaných Fotofatal. Na svých snímcích zachycuje zdánlivě všední okamžiky a situace, nesnaží se však o přesnou reprodukci reality: pomocí dlouhé expozice vytváří subjektivní dokument, kde se realita mísí s jejím vnitřním rozpoložením. Rozostřený obraz je pak trajektorií sekvence dějů v průběhu času i proudící energie. Jak ale můžeme vidět na cyklech Rozhovory s duchy, Hledání andělů či Terezín, jde autorka ještě mnohem dále a dokumentuje i jevy, které se vzpírají vědomému vnímání. Všechny její fotografie si však uchovávají přirozenost, intuitivnost a nepatetičnost.

Její snímky se často vyznačují tím, že vznikají v šeru či tmě. Stejně jako mizení světla je charakterizuje i mizením dalších subjektů. Bývají svědectvím toho, kdo či co na nich chybí. Autorka definuje umění jako "konstruktivní způsob zpracování vlastní nadměrné citlivosti a vnímavosti." Své snímky nikdy neinscenuje, nechává je k sobě přijít a vždy je otevřená k jejich zaznamenání. Jejím klíčovým projektem je cyklus Novorozené oči, v němž zachytila oči svých vlastních dětí, Felixe a Ley, které ještě nedovedly zaostřit předměty kolem sebe a v jejichž očích jeden subjekt splývá s druhým. Význam jim všem bude dán až při následném poznávání a v procesu učení.

Přestože Nadia Rovderová nevystudovala žádnou fotografickou školu, její umění bylo oceněné na řadě výstav v České republice, na Slovensku, v Polsku, Německu, Francii a Japonsku, a také zařazením do fotografických sborníků jako Czech fundamental či Česká fotografie 20. století. V Praze vede galerii Artinbox, kde představuje nejen české a slovenské fotografy, ale taktéž tvorbu art brut, a pořádá zde tematické výstavy současného umění.

SIGMA DP2 Quattro 30 mm f/2,8

29 Mpx snímač CMOS Foveon X3, Procesor True III, 30 mm objektiv se světelností f/2,8

26 990,-
THINK TANK Retrospective 30 v2.0 - Black

fotobrašny ThinkThank jsou navrženy fotografy pro fotografy, pod hlavním víkem se nachází zip, hmotnost: 1,3 kg

4 990,-
VFFOTO magnetický adaptér pro filtr 55 mm

upevnění magnetických filtrů VFFOTO na objektiv, bez adaptéru / UV magnetického filtru nelze další filtry používat, magnety neovlivňují elektroniku fotoaparátu ani data na kartě

430,-

Související články

Velvyslanectví Japonska v České republice: Naše stopy

Velvyslanectví Japonska v České republice: Naše stopy

Trampové pohledem Libora Fojtíka v Leica Gallery Prague

Trampové pohledem Libora Fojtíka v Leica Gallery Prague

Vojta Hurych: VESELICE

Vojta Hurych: VESELICE

Další FotoŠkoda Fest

FotoŠkoda WEEK je za námi, uvidíme se na podzim!

FotoŠkoda WEEK je za námi, uvidíme se na podzim!

FotoŠkoda WEEK: Týden fotoinspirace a videozábavy je tu!

FotoŠkoda WEEK: Týden fotoinspirace a videozábavy je tu!

Podzimní FotoŠkoda WEEK je za námi, těšíme se na vás na jaře!

Podzimní FotoŠkoda WEEK je za námi, těšíme se na vás na...

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

Rozumím