Fotofatal Nadii Rovderové | FotoŠkoda
VýstavyFotoŠkoda Fest

Fotofatal Nadii Rovderové

Termín: 4. 10. - 11. 11. 2018| Místo: Nikon Photo Gallery
Fotofatal Nadii Rovderové
4. 10. 2018 | 3 minuty čtení

Dlouhé expozice zaznamenávající realitu smíšenou s vnitřním rozpoložením autorky a fotografie, které jsou charakteristické nápadnou absencí předmětů či lidí. Takový je subjektivní dokument oceňované slovenské fotografky Nadii Rovderové, jejíž výstavu můžete zhlédnout v Nikon Photo Gallery od 4. 10. do 4. 11. 2018.

Genius loci

Slovenská fotografka Nadia Rovderová svou současnou výstavou v Nikon Photo Gallery navazuje na sérii svých předchozích výstav nazvaných Fotofatal. Na svých snímcích zachycuje zdánlivě všední okamžiky a situace, nesnaží se však o přesnou reprodukci reality: pomocí dlouhé expozice vytváří subjektivní dokument, kde se realita mísí s jejím vnitřním rozpoložením. Rozostřený obraz je pak trajektorií sekvence dějů v průběhu času i proudící energie. Jak ale můžeme vidět na cyklech Rozhovory s duchy, Hledání andělů či Terezín, jde autorka ještě mnohem dále a dokumentuje i jevy, které se vzpírají vědomému vnímání. Všechny její fotografie si však uchovávají přirozenost, intuitivnost a nepatetičnost.

Její snímky se často vyznačují tím, že vznikají v šeru či tmě. Stejně jako mizení světla je charakterizuje i mizením dalších subjektů. Bývají svědectvím toho, kdo či co na nich chybí. Autorka definuje umění jako "konstruktivní způsob zpracování vlastní nadměrné citlivosti a vnímavosti." Své snímky nikdy neinscenuje, nechává je k sobě přijít a vždy je otevřená k jejich zaznamenání. Jejím klíčovým projektem je cyklus Novorozené oči, v němž zachytila oči svých vlastních dětí, Felixe a Ley, které ještě nedovedly zaostřit předměty kolem sebe a v jejichž očích jeden subjekt splývá s druhým. Význam jim všem bude dán až při následném poznávání a v procesu učení.

Přestože Nadia Rovderová nevystudovala žádnou fotografickou školu, její umění bylo oceněné na řadě výstav v České republice, na Slovensku, v Polsku, Německu, Francii a Japonsku, a také zařazením do fotografických sborníků jako Czech fundamental či Česká fotografie 20. století. V Praze vede galerii Artinbox, kde představuje nejen české a slovenské fotografy, ale taktéž tvorbu art brut, a pořádá zde tematické výstavy současného umění.

Fotoobraz pod akrylovým sklem

poskytuje živé a jasné barvy, vysoký lesk, prostorový efekt díky akrylátovému sklu

350,-
Ruční černobílé zvětšeniny

zvětšujeme do formátu 18×24 cm, 24×30 cm, 30×40 cm, 50×60 cm, používáme kvalitní fotopapíry Ilford několika typů, pečlivé ruční zpracování

160,-
GOPRO HERO 12 BlackCreator Edition

Video 5,3K60, 4K120, 2,7K240, Až 8× zpomalený pohyb (slow motion), Fotografie 24,7 Mpx až 30 sn/sek

16 990,-

Související články

Soutěž FOTOSTART: 9. ročník - vítězné práce

Soutěž FOTOSTART: 9. ročník - vítězné práce

400 ASA: Paměť světla

400 ASA: Paměť světla

Leica Gallery Prague: Lukáš Dvořák XIII

Leica Gallery Prague: Lukáš Dvořák XIII

Další FotoŠkoda Fest

Týden plný fotky a videa: Jak jste prožili jarní FotoŠkoda FEST?

Týden plný fotky a videa: Jak jste prožili jarní...

FESTivalová soutěž na Instagramu

FESTivalová soutěž na Instagramu

FotoŠkoda FEST - jak se točil Švýcarák?

FotoŠkoda FEST - jak se točil Švýcarák?

I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...