VýstavyFotoŠkoda FestVýstavy,FotoŠkoda Fest

Karel Cudlín v Czech Photo Centru

Termín: 10. 10. - 25. 11. 2018| Místo: Czech Photo Centre
Karel Cudlín v Czech Photo Centru
| 3 minuty čtení

Jméno Karla Cudlína je neodmyslitelně spjato s fotografickým dokumentem a v jednom ze svých dokumentů už 22 let zachycuje proměny krajiny a společnosti státu Izrael a palestinských. Od 10. října do 25. listopadu si tak vůbec poprvé můžete prohlédnout průřez celým projektem, kde najdete jak slavné, tak doposud neznámé snímky, které vznikly v letošním roce.

Vizuální román zachycující proměny Izraele

Ajin je šestnáctým písmenem hebrejské abecedy a kromě toho nese spoustu dalších významů, které ho činí ideálním názevm pro fotografickou výstavu Karla Cudlína zaměřenou na Izrael a palestinská území: jeho numerická hodnota činí 70, což je výročí, které stát Izrael letos slaví, je také zároveň výrazem pro oko (a v protosemitských jazycích často i oko připomínalo) a foneticky často není v řeči patrné, písmeno vidoucí, avšak mlčenlivé. Symbolizuje také prapůvodní světlo stvoření.

Výstava je unikátní tím, že je takto tematicky zcela poprvé prezentována samostatně. Zachycuje proměny krajiny a společnosti od Sinaje po Golany v posledních 22 letech a uvidíte na ní průřez prací, které jsou dnes již proslulé, ale i doposud neznámé - také proto, že řada z nich vznikla v letošním roce.

Karel Cudlín je jediným českým fotografem, který se Izraeli věnuje soustavně. Jako dokumentarista se vyhýbá pitoreskním motivům blízkovýchodní reality a jeho fotografie nemají jednotící téma. Vznikají spontánně a zcela a pouze na základě momentální situace, která se před fotografem rozprostírá. Přestože navštěvuje již dobře známá místa, nezískáte z jeho fotografií dojem opakování či nudy - ústředním motivem jeho fotografií jsou lidé, a to i na těch, kde se nevyskytují v záběru. Díky smyslu pro humor jsou snímky dovedené až na hranici absurdna a jsou také chráněné proti stereotypu.

Cudlínův archiv týkající se Izraele dnes zahrnuje na tisíce negativů a digitálních snímků. Po celou dobu zůstává věrný svému stylu stavějícímu na humanistické fotografii a z jeho snímků čiší zájem o lidi jakožto různorodé společenství individualit. V tomto směru je pro něj Izrael ideální a nekonečnou inspirací.

Pokud si chcete připomenout tvorbu Karla Cudlína v celé její šíři, můžete se zaposlouchat do jeho přednášky na jarním FotoŠkoda Festu.

GODOX XPro-O transmiter pro Olympus/Panasonic

Pracuje s bezdrátovým rádiovým systémem X, Kompatibilní se systémy Olympus a Panasonic TTL, Frekvence: 2,4 GHz

2 090,-
MANFROTTO PRO Light 2 Multiloader backpack M

Rychlý přístup ve čtyřech bodech, Konfigurace batohu, popruhu a tašky maximalizují flexibilitu, Pojme 2 DSLR nebo bezzrcadlovky

7 490,-
THE OPERA VOLUME VII

hledání hranic lidské tělesnosti, povzbuzení čtenářovy představivosti, fotografie umělců z celého světa

1 140,-

Související články

Pod víčky Karin Mack: výstava v Leica Gallery Prague

Pod víčky Karin Mack: výstava v Leica Gallery Prague

FOTOKLUB PRAHA: Láska k fotografii

FOTOKLUB PRAHA: Láska k fotografii

Navštivte výstavu velkoformátových tisků Jana Hvízdala v Palladiu

Navštivte výstavu velkoformátových tisků Jana Hvízdala v...

Další FotoŠkoda Fest

FotoŠkoda FEST je úspěšně za námi, těšíme se na vás na jaře!

FotoŠkoda FEST je úspěšně za námi, těšíme se na vás na jaře!

Lukáš Dvořák: Dá se vytvářet plno nových věcí, které nikdo neviděl

Lukáš Dvořák: Dá se vytvářet plno nových věcí, které...

Fotograf Martin Stranka - český umělec světového formátu

Fotograf Martin Stranka - český umělec světového formátu

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

Rozumím