8 tipů jak fotit Signal festival

8 tipů jak fotit Signal festival

8 tipů jak fotit Signal festival

Festival světla se do Prahy vrací již šestým rokem a spojuje to nejlepší, co může obor světelného umění nabídnout. Jak se na focení této světelné parády připravit a bude to lehké či nikoliv? Po přečtení našich tipů budete mít představu a s chutí vyrazíte do ulic. Soutěžte s námi o vstupenky na #fotoskodafest!

Videomapping dal základ všemu

Konkrétně to bylo v roce 2010, kdy mělo úspěch první promítání tria Martin Pošta, Jan Rolník a Amar Mulabegovič z umělecké skupiny The Macula. Po třech letech připrav přišel první festival světla, jak ho známe dnes. Jeho focení může být za ztížených světelných podmínek noční Prahy docela zábava. Níže se podíváme, jak si pomoci.  

#1 Můžu na to s kompaktem v automatu?

To už bude asi lepší mobil. Automat se bude snažit celou scénu osvětlit použitím blesku a proboha, jen to ne! Dobrým základem bude kompakt nebo zrcadlovka s výměnnými objektivy a manuálním režimem nastavení expozice snímku. Nejen, že si v základu vyberete možnost vypnutého vestavěného blesku, ale hlavně využijete větší snímač a tudíž dostanete do fotky i více světla a to je v takových světelných podmínkách velice důležité. 

#2 Stativ, nebo z ruky?

Dobrá otázka. Ani jedno není špatně. Na webu festivalu si nastudujte lokace jednotlivých instalací. Instalace videomappingu doporučujeme fotit, pokud možno, kratším časem a klidně z ruky. Statické instalace zase můžete záměrně rozhýbat zajímavou kompozicí a pohybujícím se davem kolem nich. Fotce to dodá potřebnou dynamiku.

#3 Jaký objektiv si na takovou fotografii vybrat?

Čím světelnější objektiv použijete, tím lépe. Základem fotografie pro tzv. “low light” je (nehledě na značku přístroje) pevný objektiv s ohniskem 50mm. Proč to tak je? Optická soustava pevné padesátky je jednoduchá a z dob kinofilmového políčka, či v dnešní době fullframe fotoaprátů, si nese úhel záběru, který se podobá úhlu pohledu lidského oka. To vše nejčastěji o světelnosti f/1,8 a ceně "za hubičku". Dokonalá kombinace na hezky rozmazané pozadí a důraz v detailu.   

#4 Úzké uličky města chtějí širší záběr

A právě k tomu vám poslouží světelný širokoúhlý objektiv o ohnisku cca 16-35mm, 14-24mm nebo, pokud máte fotoaparát s menším APS-C snímačem, objektiv s rozsahem cca 10-18mm apod. Pozor, některé ale nejsou příliš světelné, pak budete pro zachycení pohybující se scény potřebovat nastavit vyšší hodnotu ISO. Jak již bylo zmíněno výše,  pro statické záběry si připravte stativ a komponujte precizně, fotku pak natáhněte na delší čas a proudící dav kolem instalace tím hezky rozmažete. Co takhle statické umění, záběr od země a rozmazané mraky na snímku? I to se dá když budou podmínky. Pozor na světelné znečištění města, mohlo by to stáhnout pozornost z uměleckého díla. 

#5 Dá se fotit na dlouhé sklo?

Docela úspěšně ano. Musíte si ale udělat dobrý “scouting” lokací v úvodu článku. Nový pohled, dost možná předtím nefotografovaný, vám dá jedinečný snímek a pokud jste mistr teleobjektivů, máte se na co těšit. Pozor na nutnost stativu. Expoziční časy budou dlouhé a s teleobjektivy v ruce neudržitelné. Na to odkud fotit, doporučujeme 3D mapy Google Earth, pokud si to nemůžete proběhnout předem. Pro krajinařinu je to moc dobrá pomůcka na nové lokace a i ve městě najde své uplatnění. 

#6 Street fotografie je o lidech a síle místa

A nezapomínejte na to. Lidí bude na instalacích všude dost. Uvidíte úsměvy, bezprostřední emoce dětí a hlavně - všichni budou tak zírat, že si nevšimnou, když je někdo fotí. Toto magické spojení vynese zajímavé portréty i siluetky v barevném světle. Nenechte se unést sílou instalace, jdete totiž pro fotku. Všechno si v detailu projdete třeba jiný den a s partnerem... ;) 

#7 Dívejte se kolem sebe

Ano, portrét je jedna věc. Pokud se na něj ale necítíte, dívejte se na stíny kolem sebe. Nic nedodá zajímavosti více, než nový neotřelý záběr vyfoceného stínu neznámé rodiny jdoucí kolem. Stíny budou navíc dlouhé díky směrovým barevným světlům. Napadlo vás to?  

#8 Náš tip: Instalace “Paměť národa” u Stalina

V duchu kulatých výročí let 1938, 1948 a 1968 slibuje zajímavou podívanou. Čekají nás unikátní záběry, expozice i jakýsi přenos do dějů minulosti. To vše pod taktovkou dokumentaristů z Post Belum a jejich pátrání a odhalování již od roku 2000. Detail na stránkách festivalu. 

 

Povedl se vám zajímavý záběr? Sdílejte ho s námi prostřednictvím INSTAGRAMU a hrajte až do 14. 11. 2018 o vstupenky na #fotoskodafest.

Pravidla soutěže a další tipy najdete v článku Připravte si fotoaparáty, je tu FotoŠkoda Fest.

 

CHCI HRÁT O LÍSTKY NA INSTAGRAMU

 

Zdroj fotografií: web Signal festivalu

Podobné články

FOTOvýlet: Mlha, déšť, duha... Nejlepší je focení na hraně
FOTOvýlet: Mlha, déšť, duha... Nejlepší je focení na hraně

18. 9. - Na vrcholu letošního léta jsem si konečně nadělil něco, co jsem měl uskutečnit už dávno. Vyrazil jsem s kamarády a...

Fotoškola - hloubka ostrosti
Fotoškola - hloubka ostrosti

15. 9. - Minule jsme si povídali o expozičním čase, už je vám to trošku jasnější? Chce to prostě zkoušet a získávat praxi,...

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • poukázka na fotoslužby

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací