Aktuality z fotosvětaFototipyAktuality z fotosvěta,Fototipy

138 let fotografie v paláci Langhans

138 let fotografie v paláci Langhans
| 8 minut čtení

Fotografie patří do paláce Langhans už téměř 140 let. Tuto tradici nezlomila ani léta komunismu a po revoluci na dílo Jana Langhanse a jeho potomků navázal Milan Škoda. A práce to byla významná! Věděli jste, že se v prostorách paláce Langans nechali portrétovat třeba prezidenti T. G. Masaryk a Emil Hácha, Josef Čapek nebo Lída Baarová?

Jan Langhans, zakladatel tradice

Dnes si název paláce nespojíme s křestním jménem jeho zakladatele, to on však v pouhých 29 letech založil ateliér, který se během prvních 20 let své existence proslul široko daleko. Jan Langahans sice vystudoval potravinářskou chemii, ale jeho srdce tíhlo k fotografii. Skromný předchůdce slavného pražského ateliéru vznikl v Jindřichově Hradci, ale o 4 roky později už se Langhans stěhuje do Prahy a zakládá největší fotografický podnik v Čechách (o čemž ale samozřejmě ještě nic neví). Obdržel řadu ocenění a mohl se pyšnit třeba řádem perského šáha a anglického krále a stál v čele Českého fotografického spolku.

Jan Langhans a jeho ateliér
Jan Langhans a jeho ateliér. © Palác Langhans

Ateliér Langhans a jeho Galerie osobností

Ateliér Langhans byl inovátorský v mnoha směrech. Nebál se technologických novinek, jeho snímky se vyznačovaly precizním technickým i výtvarným zpracováním a jeho marketing byl na tehdejší dobu velmi výrazný. Všechny negativy byly pečlivě skladované a katalogizované. Toto pečlivé úsilí mělo obrovský význam - nejenže si zákazníci mohli nechat vytvořit svůj portrét a mohli si dokonce nechat vyvolat snímek svých předků, ale význam kulturně-historický je nepopiratelný.

Na konci třicátých let se v archivu nacházely téměř dva miliony negativů (hlavně skleněných desek) a již od počátku působnosti ateliéru z pořízených snímků Langhans vyčleňoval portréty význačných osobností českého i zahraničního veřejného života a uspořádával je do tzv. Galerie osobností. Snímky do ní přibývaly až do likvidace ateliéru v roce 1948. Rozdělil je do osmi kategorií: herci a pěvci, politici, spisovatelé, soudci a podnikatelé, výtvarníci, hudebníci, vědci a cizinci v Čechách.

V Ateliéru Langhans se nechalo vyfotografovat mnoho významných osobností.
V Ateliéru Langhans se nechalo vyfotografovat mnoho významných osobností. © Palác Langhans

Nejenže tak po sobě zanechal impozantní sbírku portrétů důležitých osobností, zanechal nám i obraz veřejného života za Rakouska-Uherska i první republiky. Ukázal, že soudci a podnikatelé či vědci byli stejně důležitou součástí elity společnosti jako umělci a političtí představitelé. Bohužel komunistický režim neměl pochopení pro cenné kulturní dědictví a po znárodnění ateliéru v roce 1948 ho v letech 1951/1952 nechal zlikvidovat.

Srdce fotografů i samotného Langhanse by jistě zaplakalo, kdyby viděl, jak se po znárodnění podniku s jeho opečovávaným pokladem zacházelo. Křehké skleněné desky byly naloženy na kolečka a posléze naházené na nákladní vozy a vyvezené na skládku v Kyjích u Prahy. Ve střepech tak skončily tváře jak známých, tak neznámých lidí, což je smutně trefnou metaforou pro nacházejících 40 let.

Kulturní objev nesmírného významu

Po revoluci došlo k navrácení znárodněného majetku potomkům zakladatele, rodině Meisnerů-Wismerů. Architekt Ladislav Lábus budově po desetiletích chátrání opět vtiskl lesk a důstojnost.

Při rekonstrukci v letech 1998 a 2000 ovšem došlo k významnému objevu, který navázal na práci Jana Langhanse a jeho potomků. Stavební dělníci nalezli dvě skříně, v nichž se nacházelo více než 9 000 skleněných negativů se snímky z Galerie osobností, které zázrakem přežily komunistické řádění. Vše pečlivě popsané, jak bylo v ateliéru zvykem. Ze snímků je patrné nejen to, kdo všechno se nechal v paláci Langhans portrétovat, ale svědčí také o tom, co se tehdy nosilo i jak se fotilo. Část pozitivů vytvořená fotografem Ivanem Luttererem byla za velkého zájmu veřejnosti představena na výstavě v Rudolfinu a dnes si archiv můžete procházet i online

Procházet si archiv online vzbuzuje opravdu radostné pocity. Můžete se tak ujistit, jakkoli absurdně to zní, že lidé, o nichž jste se učili a z nichž se často stávaly idoly bez hmatatelné tělesné schránky, dýchali a chodili stejně jako my, dokonce měli i jiskru v očích, kterou fotograf dokázal zachytit. Najdete tu snímky Antonína Dvořáka, prezidenta Masaryka i jeho syna Jana, pěvkyně Emy Destinnové, rakousko-uherského císaře Karla I., výtvarníka a spisovatele Josefa Čapka, herečky Lídy Baarové nebo černohorské princezny Natalie

Aby se vzácné originály ochránily a postupně restaurovaly a zpřístupňovaly veřejnosti, založili dědicové Nadaci Langhans Praha. Archiv tak sice na počátku 50. let utrpěl obrovskou ztrátu, významné dědictví však přesto přežilo a může tak být uchováno i pro budoucí generace. (Informace o archivu a historii Ateliéru Langans i úvodní fotografie jsou čerpané z webu Paláce Langhans.)


Ateliér Langhans © Palác Langhans

Centrum FotoŠkoda - místo, kde na vás dýchne historie

Nyní se v překrásném paláci s bohatou historií nachází Centrum FotoŠkoda, jehož heslem je Vše kolem fotografie pod jednou střechou. Je nám ctí, že můžeme navázat na dlouhou a inspirativní tradici Jana Langhanse a jeho potomků. V našich prostorách najdete prodejnu s vybavením pro milovníky digitální i analogové fotografie a dílny zpracovávající fotoobrazy i klasické fotografie z digitálních dat i filmů. A protože navazujeme na práci Jana Langhanse se vším všudy, najdete u nás také fotografický ateliér, kde si můžete pořídit krásné snímky třeba právě na památku 100 let výročí samostatného československého státu.

chci se nechat vyfotit v ateliéru

Oslavte 100 let republiky se vším všudy

Sto let je významné jubileum a můžete ho tak oslavit na různých místech celé České republiky. Pokud vás zajímá výtvarné umění, můžete si udělat výlet do Olomouce, kde v tamním Muzeu umění Olomouc najdete expozici věnující se avantgardním směrům ve střední Evropě v letech 1908-1928.

V Leica Gallery Prague můžete až do 28. října navštívit výstavu Slibuji věrnost republice, kde nahlédnete do života jedenácti lidí, kteří se během 100 let vystřídali ve funkci hlavy státu.

Národní technické muzeum zase připravilo výstavu Made in Czechoslovakia aneb Průmysl, který dobyl svět, kde se podíváte na příběh oceňovaného československého průmyslu v letech 1918-1992. Kromě předmětů úspěšných narazíte i na ty neúspěšné (a přesto se vyrábějící) i audiovizuální prezentace.

V Brně zase můžete vyrazit do jednoho z mnoha muzeí připomínající vývoj různých průmyslových odvětví i společnosti - víte, jak se proměnil život žen za posledních 100 let či jak naši předkové prožívali konec 1. světové války?

Na Pražském hradě se budete moci podívat na originály významných státotvorných listin z tisícileté historie českého státu, korunovační klenoty nebo historii Hradní stráže.

27. října si od 20 hodin na historické budově Národního muzea můžete vychutnat videomapping století s názvem Svědek dějin a od 28. října se můžete těšit na hned dvě tematické výstavy: jedna představuje historii společného státu Čechů a Slováků a na druhé se budete moci podívat na 200 nejzajímavějších exponátů ze sbírek Národního muzea, které letos slaví 200 let své existence.

Premiéru na letošní rok mají hned dva filmy s prvorepublikovou tematikou - Rašín a Hovory s TGM. Pokud holdujete filmu, můžete 28. říjen oslavit i v kinech nebo u televize.

Akcí je bezpočet a mnohé vám poskytnou skvělý materiál k fotografování - abyste si odnesli krásné fotky, podívejte se na naše tipy!

RICOH WG-60 červený Outdoor Kit

16 Mpx CMOS snímač (1/2,3"), 5× optický zoom 28–140 mm, Širokoúhlý 2,7" LCD displej (16:9) rozlišení 230 tis. pixelů

7 490,-
INTERFIT PB203 Pop-Up skládací pozadí 1,5x2m Chroma Green / Blue

Samovypínací, 1,5 mx 2 m, Vhodné jako přensoný studiový prostor

1 790,-

Související články

Letem fotosvětem #47 : Landscape roku 2020

Letem fotosvětem #47 : Landscape roku 2020

Letem fotosvětem #46 : Nejsvětelnější objektiv

Letem fotosvětem #46 : Nejsvětelnější objektiv

EIZO CS2740 získal cenu EISA a je fotografickým monitorem roku

EIZO CS2740 získal cenu EISA a je fotografickým monitorem...

Další Fototipy

5 tipů na focení v nepříznivém počasí podzimu

5 tipů na focení v nepříznivém počasí podzimu

Vlogování: jak vybrat fotoaparát a co vše potřebujete?

Vlogování: jak vybrat fotoaparát a co vše potřebujete?

10 tipů na příslušenství pro natáčení videa

10 tipů na příslušenství pro natáčení videa

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

Rozumím