Aktuality z fotosvětaFototipyAktuality z fotosvěta,Fototipy

140 let fotografie v paláci Langhans

140 let fotografie v paláci Langhans
| 6 minut čtení

Fotografie patří do paláce Langhans už více než 140 let. Tuto tradici nezlomila ani léta komunismu a po revoluci na dílo Jana Langhanse a jeho potomků navázal Milan Škoda. A práce to byla významná! Věděli jste, že se v prostorách paláce Langhans nechali portrétovat třeba prezidenti T. G. Masaryk a Emil Hácha, Josef Čapek nebo Lída Baarová?

Jan Langhans, zakladatel tradice

Dnes si název paláce nespojíme s křestním jménem jeho zakladatele, to on však v pouhých 29 letech založil ateliér, který se během prvních 20 let své existence proslul široko daleko. Jan Langhans sice vystudoval potravinářskou chemii, ale jeho srdce tíhlo k fotografii. Skromný předchůdce slavného pražského ateliéru vznikl v Jindřichově Hradci, ale o 4 roky později už se Langhans stěhuje do Prahy a zakládá největší fotografický podnik v Čechách (o čemž ale samozřejmě ještě nic neví). Obdržel řadu ocenění a mohl se pyšnit třeba řádem perského šáha a anglického krále a stál v čele Českého fotografického spolku.

Jan Langhans a jeho ateliér
Jan Langhans a jeho ateliér. © Palác Langhans

Ateliér Langhans a jeho Galerie osobností

Ateliér Langhans byl inovátorský v mnoha směrech. Nebál se technologických novinek, jeho snímky se vyznačovaly precizním technickým i výtvarným zpracováním a jeho marketing byl na tehdejší dobu velmi výrazný. Všechny negativy byly pečlivě skladované a katalogizované. Toto pečlivé úsilí mělo obrovský význam - nejenže si zákazníci mohli nechat vytvořit svůj portrét a mohli si dokonce nechat vyvolat snímek svých předků, ale význam kulturně-historický je nepopiratelný.

Na konci třicátých let se v archivu nacházely téměř dva miliony negativů (hlavně skleněných desek) a již od počátku působnosti ateliéru z pořízených snímků Langhans vyčleňoval portréty význačných osobností českého i zahraničního veřejného života a uspořádával je do tzv. Galerie osobností. Snímky do ní přibývaly až do likvidace ateliéru v roce 1948. Rozdělil je do osmi kategorií: herci a pěvci, politici, spisovatelé, soudci a podnikatelé, výtvarníci, hudebníci, vědci a cizinci v Čechách.

V Ateliéru Langhans se nechalo vyfotografovat mnoho významných osobností.
V Ateliéru Langhans se nechalo vyfotografovat mnoho významných osobností. © Palác Langhans

Nejenže tak po sobě zanechal impozantní sbírku portrétů důležitých osobností, zanechal nám i obraz veřejného života za Rakouska-Uherska i první republiky. Ukázal, že soudci a podnikatelé či vědci byli stejně důležitou součástí elity společnosti jako umělci a političtí představitelé. Bohužel komunistický režim neměl pochopení pro cenné kulturní dědictví a po znárodnění ateliéru v roce 1948 ho v letech 1951/1952 nechal zlikvidovat.

Srdce fotografů i samotného Langhanse by jistě zaplakalo, kdyby viděl, jak se po znárodnění podniku s jeho opečovávaným pokladem zacházelo. Křehké skleněné desky byly naloženy na kolečka a posléze naházené na nákladní vozy a vyvezené na skládku v Kyjích u Prahy. Ve střepech tak skončily tváře jak známých, tak neznámých lidí, což je smutně trefnou metaforou pro nacházejících 40 let.

Kulturní objev nesmírného významu

Po revoluci došlo k navrácení znárodněného majetku potomkům zakladatele, rodině Meisnerů-Wismerů. Architekt Ladislav Lábus budově po desetiletích chátrání opět vtiskl lesk a důstojnost.

Při rekonstrukci v letech 1998 a 2000 ovšem došlo k významnému objevu, který navázal na práci Jana Langhanse a jeho potomků. Stavební dělníci nalezli dvě skříně, v nichž se nacházelo více než 9 000 skleněných negativů se snímky z Galerie osobností, které zázrakem přežily komunistické řádění. Vše pečlivě popsané, jak bylo v ateliéru zvykem. Ze snímků je patrné nejen to, kdo všechno se nechal v paláci Langhans portrétovat, ale svědčí také o tom, co se tehdy nosilo i jak se fotilo. Část pozitivů vytvořená fotografem Ivanem Luttererem byla za velkého zájmu veřejnosti představena na výstavě v Rudolfinu a dnes si kompletní dochovaný archiv můžete procházet i online

Procházet si archiv online vzbuzuje opravdu radostné pocity. Můžete se tak ujistit, jakkoli absurdně to zní, že lidé, o nichž jste se učili a z nichž se často stávaly idoly bez hmatatelné tělesné schránky, dýchali a chodili stejně jako my, dokonce měli i jiskru v očích, kterou fotograf dokázal zachytit. Najdete tu snímky Antonína Dvořáka, prezidenta Masaryka i jeho syna Jana, pěvkyně Emy Destinnové, rakousko-uherského císaře Karla I., výtvarníka a spisovatele Josefa Čapka, herečky Lídy Baarové nebo černohorské princezny Natalie

Aby se vzácné originály ochránily a postupně zrestaurovaly a zpřístupňovaly veřejnosti, založila Zuzana Meisnerová-Wismerová Nadaci Langhans Praha. Archiv tak sice na počátku 50. let utrpěl obrovskou ztrátu, významné dědictví však přesto přežilo a může tak být uchováno i pro budoucí generace.

Ke 170. výročí narození Jana Langhanse by měla letos vyjít kniha Systém Langhans. (Informace o archivu a historii Ateliéru Langhans i úvodní fotografie jsou čerpané z webu Paláce Langhans.)


Ateliér Langhans © Palác Langhans

Centrum FotoŠkoda - místo, kde na vás dýchne historie

Nyní se v překrásném paláci s bohatou historií nachází Centrum FotoŠkoda, jehož heslem je Vše kolem fotografie pod jednou střechou a které je místem setkávání profesionálů i nadšenců do fotografie a videa. Je nám ctí, že můžeme navázat na dlouhou a inspirativní tradici Jana Langhanse a jeho potomků.

V našich prostorách najdete prodejnu s vybavením pro milovníky digitální i analogové fotografie a dílny zpracovávající fotoobrazy i klasické fotografie z digitálních dat i filmů.

CANON EOS R5
CANON EOS R5

Nově navržený snímač CMOS, 5 osá stabilizace obrazu ve fotoaparátu s výkonem až 7 EV, Nepřetržité snímání 20 snímků / s

122 990,-
CANON EOS RP
CANON EOS RP tělo

54 mm bajonet Canon EOS RF, na který s adatérem nasadíte všechny objektivy typu EF i EF-S, 26,2 Mpx snímač velikosti FF, Výkonný procesor DIGIC 8

24 990,-
SONY CyberShot DSC-RX100 III Premium Kit

Sony Cybershot DSC-RX100 III s vestavěným EVF hledáčkem, vestavěným bleskem i podporou NFC, Snímač Exmor™ CMOS velikosti 1" (13,2 × 8,8 mm) s rozlišením 20,1 efektivních megapixelů, Rozsah ISO 125–12 800 (v rozšíření až 25 600)

16 590,-

Související články

Odpoledne se Sony: prezentace techniky i workshopy

Odpoledne se Sony: prezentace techniky i workshopy

Třetí ročník Fujifilm festivalu se blíží!

Třetí ročník Fujifilm festivalu se blíží!

Fotografii je už 182 let, dnes slavíme Světový den fotografie

Fotografii je už 182 let, dnes slavíme Světový den...

Další Fototipy

Vybavte se na podzimní focení aneb Vychytávky do sychravého počasí

Vybavte se na podzimní focení aneb Vychytávky do...

Srovnání základních objektivů 50 mm f/1,4: Canon vs ZEISS vs Sigma

Srovnání základních objektivů 50 mm f/1,4: Canon vs ZEISS...

Pište nám dotazy, odpovíme v živém vysílání

Pište nám dotazy, odpovíme v živém vysílání

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

Rozumím