Produktové novinkyLeicaVideaProduktové novinky,Leica,Videa

Leica M10-D a S3 poprvé v praxi

| 5 minut čtení

Minulý týden představila Leica zbrusu nový model M10-D, o kterém jsme vás už informovali. Ve stejnou dobu ale tento tradiční výrobce pořádal workshop, na kterém jsme si mohli nejnovější modely alespoň krátce vyzkoušet. Přečtěte si pár našich prvních dojmů.

Samotné představení a prezentace nových modelů se konalo ve Vídni v prostorách Leica Store a Leica Gallery, daleko zajímavější ale byl samotný workshop. Ten proběhl v prostorách LIK galerie, která leží jen několik bloků od Leica Store. Vyzkoušet jsme si mohli ale nejenom nové fotoaparáty, ale také aplikaci Leica FOTOS, která byla představena na letošním veletrhu Photokina zhruba před měsícem. Ukazuje se, že i tak tradiční výrobce, jakým Leica bezesporu je, dokáže udávat krok a představovat zcela nové trendy, které v digitální fotografii zatím ještě nemají obdoby.

Leica M10-D - fotíte jako na film

O novém modelu jsme vás už informovali v samostatném článku. Jedná se o unikátní přístroj, kterému se žádný konkurent asi hned tak neobjeví. Ale v nabídce můžeme najít model, který se novému M10-D přece jen trochu podobá. Leica M-D (Typ 262) je digitální hledáčkový přístroj, který není vybaven displejem a ani žádnými tlačítky. Můžete pouze nastavit čas, clonu a citlivost. A samozřejmě také vložit baterii a paměťovou kartu. Nafocené snímky (ve formátu DNG) máte možnost až následně prohlédnout a upravit v počítači. Fotíte tedy sice digitálně, ale vlastně stejným způsobem, jako byste používali klasický film.

Stejný přístup k focení (naprosto odlišný od způsobu fotografování s možností okamžité kontroly snímku na displeji přístroje) vlastně vyžaduje i nový M10-D. Kromě manuálního nastavení času, clony a citlivosti máte navíc ještě možnost ovládat korekci expozice pro případ, že byste nastavení času nechali na automatice. Přístroj je dokonce vybaven i páčkou, která dříve sloužila pro přetáčení filmu, dnes je to sklápěcí opěrka palce pro jistější úchop. Fotíte tedy opět stejně, jako kdysi na film…

Když ale chcete snímky ihned kontrolovat, máte možnost nainstalovat do svého telefonu aplikaci Leica Fotos, která vám umožní fotky nejen ihned prohlížet, ale jejím prostřednictvím můžete fotoaparát také dálkově ovládat a to včetně nastavení všech důležitých parametrů.

 

Leica FOTOS

Jedná se o aplikaci do chytrého telefonu (nebo tabletu), která nahrazuje všechny předešlé - na každý kompatibilní model fotoaparátu byla potřeba dříve zvláštní aplikace. Nová aplikace umožňuje nejen přenos snímků mezi fotoaparátem a telefonem, ale také jejich sdílení. Díky možnosti dálkového ovládání fotoaparátu máte plnou kontrolu nad procesem pořízení snímku. Velice užitečná je také možnost sdílet jednotlivá nastavení mezi různými fotoaparáty.

Leica S3 - nekompromisní výkon

Se středoformátovýnm přístrojem Leica S3 jsme měli tu čest už na Photokině, kde jsme si mohli přístroj vzít do ruky a alespoň na pár minut vyzkoušet jak se drží a jak se s ním fotí. Na displeji jsme se mohli přesvědčit o tom, že fotí úžasně, ale to bylo všechno. Na zmíněném workshopu jsme ale vyzkoušeli daleko víc. Při fotografování modelky a následném prohlížení snímků ve zvětšení 1:1 jsme s pootevřenými ústy sledovali tu neuvěřitelnou ostrost a zachycení detailů které dokáže poskytnout pouze kombinace špičkových objektivů Leica se středoformátovým snímačem o rozlišení 64 Mpx.

Třešničkou na dortu byla ukázka použití objektivu LEICA M 50 mm f/0,95 Asph. Noctilux-M nasazeným na středoformátový přístroj pomocí vhodného adaptéru. Slovy se jen těžko popisuje ta dokonalá ostrost v kombinaci s neuvěřitelně malou hloubkou ostrosti.

Leica vyrábí fotoaparáty už přes 100 let a vždy patřila na absolutní vrchol, pokud jde o kvalitu zpracování, kvalitu optiky a samozřejmě také prestiž. Fotoaparáty Leica rozhodně nejsou určeny každému, proto je nenajdete v běžných fotoobchodech. Najdete je pouze tam, kde jsou si vědomi toho, co značka Leica skutečně znamená.

 

foto: Jorg Theimer

LEICA Q2 Monochrom

47,3 MPX CMOS s plným snímkem, Full Frame s černobílým výstupem, Robustní hořčíkové tělo

148 190,-
LEICA Q2 černý elox

plnoformátový snímač, který má nyní rozlišení 47 Mpx, prachu i voděodolné tělo (IP 52), pevný, neměnný 28 mm objektiv s perfektní světelností f/1,7

137 490,-
LEICA SL2-S

Podsvícený Full Frame 24,6 MP CMOS-BSI snímač, Procesor MAEOSTRO III - 4 GB vyrovnávací paměť, IBIS

118 990,-

Související články

Capture One 22: nová a vylepšená verze profesionálního softwaru

Capture One 22: nová a vylepšená verze profesionálního...

Garance vrácení peněz

Garance vrácení peněz

Nikon Z 28 mm f/2,8: nejmenší a nejlehčí objektiv řady Z

Nikon Z 28 mm f/2,8: nejmenší a nejlehčí objektiv řady Z

Další Leica

Pod víčky Karin Mack: výstava v Leica Gallery Prague

Pod víčky Karin Mack: výstava v Leica Gallery Prague

Vyměňte svůj fotoaparát za Leicu SL2 či SL2-S a ušetřete 10 % navíc

Vyměňte svůj fotoaparát za Leicu SL2 či SL2-S a ušetřete...

Leica C-Lux nyní v novém luxusním obalu

Leica C-Lux nyní v novém luxusním obalu

Další Videa

Pište nám dotazy, odpovíme v živém vysílání

Pište nám dotazy, odpovíme v živém vysílání

JUPIO LED KIT: Světelný set pro video i foto

JUPIO LED KIT: Světelný set pro video i foto

Petr Jan Juračka: V lidech jsem prý znovu probudil touhu k cestování

Petr Jan Juračka: V lidech jsem prý znovu probudil touhu...

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

Rozumím