Nechat historii ožít pod rukama

Nechat historii ožít pod rukama

Nechat historii ožít pod rukama

Taky občas narazíte na ty neuvěřitelné příběhy, že se kdesi na půdě našly snímky nedozírné hodnoty, ale nikdo vlastně moc neví, jak se na té půdě ocitly? Jeden podobný se stal redaktorovi serveru Novinky.cz Jakubu Kynčlovi, který nám vzácné skleněné destičky dokumentující Velkou válku svěřil do péče, abychom je převedli do digitální podoby a uchovali tak pro budoucí generace.

Soubor unikátní komplexností i kvalitou

Před nedávnem jsme měli tu čest, že se nám do rukou dostaly neuvěřitelné snímky z 1. světové války. Redaktorovi serveru Novinky.cz Jakubu Kynčlovi je po svatbě předala babička jeho manželky s tím, že by ho těžká krabice se skleněnými destičkami jako fotografa mohla zajímat. Jistě vás nepřekvapí, že v něm takový poklad vzbudil nadšení. Ba co víc, destičky byly i po 100 letech v neuvěřitelně dobrém stavu.

Součástí krabice byl i sešit, v němž byly zaznamenány komentáře k mnoha fotkám. Byť byl sešit podle všeho napsaný ex post a tendenčně, v řadě případů poskytl vodítko k pochopení výjevu na snímku. Fotografie jsme pak dostali do rukou my, kolegové z Profimedia a historici, kteří mají za to, že se v krabici nacházel unikátní soubor nikoli od jednoho, ale od dvou fotografů.

Na snímcích totiž můžeme vidět obrázky jak z východní a italské fronty, tak z fronty západní, a soubory se liší i ve způsobu, formě a obsahu zpracování. Neuvěřitelná je i komplexnost, s níž oba fotografové zachytili život na bojištích.

Klasické hromadné fotografie útvarů či výjevy ze zákopového života jsou zde doplněny přehlídkou bojové techniky, etnografickými záběry ‚exotické ciziny‘, stylizovanými ‚katalogy uniforem‘ až po téměř melancholické záběry na krajinu.

Byť podle přiloženého dokumentu víme jistě, že alespoň jednomu z autorů v žilách kolovala česká krev, neznáme totožnost ani jednoho. Soubor vzbuzuje ještě další otázky, které ovšem zřejmě zůstanou navždy zastřeny tajemstvím: Jak se oba soubory ocitly pohromadě? Znali se jejich autoři? A jaký k sobě měli vztah?

S jistotou můžeme říci, že dosud nepublikované a řemeslně výborně zpracované snímky vytvářejí naprosto unikátní soubor, který nám předestírá lidské příběhy vojáků bojujících v zákopech 1. světové války. I když se o fotografiích pravděpodobně nikdy nedozvíme všechna fakta, na emocích, které vyzařují, a jejich schopnosti vyprávět to nic nemění - stejně jako román s otevřeným koncem probouzí naši fantazii, i tento soubor nás nechává trhliny v příběhu doplnit vlastní imaginací a vtáhne nás do světa zobrazovaných.

Celý článek včetně zdigitalizovaných fotografií a videa, kde náš kolega Milan Mašita přibližuje průběh digitalizace, najdete na stránkách Novinky.cz. A pokud jste i vy šťastnými nálezci fotografického pokladu, rádi vám ho pomůžeme přenést do digitální podoby, aby se z něj mohli těšit i vaši potomci.

chci si nechat zdigitalizovat staré snímky

Podobné články

Skenování a digitalizace: Oživte staré rodinné fotografie!
Skenování a digitalizace: Oživte staré rodinné fotografie!

14. 10. - Máte rádi staré fotografie ve fotoalbech nebo kouzlo analogového filmu? My taky! S radostí jim také vdechujeme nový,...

Czech Photo pořádá konferenci o roli profesionálního fotožurnalismu
Czech Photo pořádá konferenci o roli profesionálního...

8. 10. - Poslední volná místa! Kam směřuje dnešní fotožurnalismus? Co lze považovat za profesionální média? Jaká je role...

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • poukázka na fotoslužby

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací