Co znamenají čísla a písmena na objektivech Nikon | FotoŠkoda
Fototipy

Co znamenají čísla a písmena na objektivech Nikon

Co znamenají čísla a písmena na objektivech Nikon
12. 4. 2019 | 6 minut čtení

Další díl našeho technického seriálu o objektivech se bude věnovat společnosti Nikon. Jejich skla jsou jedinečná a udávají směr optické kvality od roku 1933, kdy poprvé nesla označení Nikkor. Co všechno se za zkratkami na těchto objektivech na skrývá?

Bajonet

Naše zalistování e-shopu vám aktuálně nabídne 83 objektivů společnosti Nikon. 73 z nich nese bajonet Nikon F a 5 objektivů je osazeno bajonetem Nikon Z.

 • Nikon F - je od roku 1959 hlavním bajonetem společnosti Nikon. Toto je unikátní, protože umožňuje i použití DX (APS-C) objektivů na FX (full frame) zrcadlovkách. 
 • Nikon Z - roku 2018 představil Nikon 2 bezzrcadlové fotoaparáty Z6 a Z7 a nový systém objektivů Z. Na tento bajonet navíc můžete adaptovat stávající F skla prostřednictvím FTZ adaptéru

Ohnisková vzdálenost

Jak již bylo řečeno v našem pilotním článku. Na přední části, nebo tubusu objektivu najdete vždy číselný údaj v mm, který popisuje ohniskovou vzdálenost objektivu. Ta určuje úhel záběru vzhledem k velikosti obrazového snímače. Pokud je toto číslo jen jedno, je to tzv. pevný objektiv, který má neměnný úhel záběru. Když jsou tato čísla dvě, jedná se o objektiv zoomovací a rozsah ohnisek je proměnlivý, tudíž je proměnlivý i úhel záběru.

Světelnost objektivu

Je hodnota uvedená za ohniskovou vzdáleností. (Často formou zápisu 1:4 , f/4, f/4 - 5.6 apod.) Zkrátka kolik maximálně světla pustí clona objektivem do fotoaparátu, světelnost objektivu tedy označuje nejnižší clonové číslo, jaké jde nastavit. Světelnost může být fixní, nebo proměnlivá podobně, jako ohnisková vzdálenost objektivu. Clonové číslo ale můžete zvyšovat  dle potřeby hloubky ostrosti. Platí zde. 

 • Nižší hodnota = lepší, propustí více světla do fotoaparátu, fotí vě větší tmě a dosáhnete malé hloubky ostrosti (rozostřené pozadí)
 • Vyšší hodnota = propouští méně  světla, ale dosáhnete větší hloubky ostrosti (ostré může být i pozadí záběru)

Pozor na uplatnění objektivu. Objektivy s nižší maximální clonou (f/1.4, f/1.2) bývají obvykle pro své jedinečné vlastnosti (propouští maximum světla a umožňují dosáhnout krásně rozostřeného pozadí) dražší. To platí i pro zoom objektivy s pevnou clonou (f/2.8, f/2), které jsou i díky konstrukci těžší a větší. Před tím, než vyberete objektiv na konkrétní žánr, poraďte se s naším specialistou.

Stabilizátor obrazu

S plošným označením VR (vibration reduction) je osazen na 28 objektivech s bajonetem F. Objektivy s bajonetem Z ho nemají, protože těla disponují snímačovou stabilizací. Pokud je tato zkratka v názvu objektivu přítomna, znamená to, že je jeho optická soustava vybavena členem, který stabilizuje otřesy soustavy objektiv + fotoaparát. 

POZOR! Přítomnost optické stabilizace v objektivu v žádném případě nezastaví pohybující se objekt ve fotografované scéně, ale může pomoci s focením statických scén ve zhoršených světelných podmínkách. Umožní tak snížení hodnoty ISO ve fotoaparátu a používání delších expozičních časů.

Ostřící motorek

Pohybuje optickou soustavou v objektivu. V názvu se pak může objevit formou zápisu. 

 • AF-S - ultrazvukové SWM motorky na profesionálních objektivech fungují na bázi přenosu magnetického vlnění do rotační energie. To má za následek přesné a tiché ostření.
 • IF - unikátní technologie motorku, kdy se ostření děje uvnitř tubusu a na objektivu se nic nehýbe. To umožní zmenšení a odlehčení celé konstrukce tubusu a zaostření na kratší vzdálenost.  
 • RF - zaostření zadní skupinou členů objektivu umožní plynulejší a rychlejší ostření
 • AF-P - krokový motorek, který se vyznačuje tichostí a přesností potřebnou především pro plynulé ostření videa

Objektivy Nikkor se zlatým proužkem

Jedinečná optická kvalita je v profesionálních objektivech zaručena optickými členy ED (extra low dispersion). To v praxi znamená, že na fotkách prakticky nenajdete vady jako chromatická aberace. Tyto objektivy jsou tím nejlepším, co Nikon vyrabí a dokonale přenáší spektrum barev a kontrastu. Zároveň zaručují maximální ostrost v celém rozsahu objektivu a to i na plně otevřenou clonu. 

Speciální označení objektivů Nikkor

Jsou zkratky, díky nimž jsou objektivy předučeny k použití pro specifické aplikace.

 • PF - objektivy s tímto označením obsahují tzv. Phase Fresnel člen, který zabraňuje přítomnosti chromatické aberace. Tato vlastnost byla dříve řešena přítomností více členů v optické soustavě. Pokud nyní stačí jediný, znamená to efektivní snížení váhy objektivu. Viz Nikkor 300mm f/4. 
 • MICRO - jedná se o označení objektivů na makro. Ty jsou schopné reprodukce obrazu ve zvětšení 1 : 1.
 • PC - jsou "Perspective Control" objektivy, které umožňují manipulovat s hloubkou ostrosti či přítomností distorze, díky vyklonění nebo posunutí (horizontálně/vertikálně) některých členů objektivu, proti ose objektivu.
 • N - Přítomnost krycích vrstev "Nano Crystal Coating" je označená tímto symbolem. Ty jsou naneseny na jednotlivých členech tak, aby zabránili odrazům mezi nimi. 
 • FL - v optické soustavě objektivů s tímto označením je fluoritový element. To znamená zvýšení optické kvality a redukci váhy, protože flurit je lehčí než optické sklo. 
 • G - všechny moderní objektivy jsou G, protože kontrola světelnosti / clony se nyní provádí z fotoaparátu. 
 • E - elektromagnetické ovládání clony, není tedy potřeba mechanický přenos mezi tělem a objektivem.

V příštím díle se podíváme na detailní popisky fotografických objektivů Sony. 

NIKON Z6 II
NIKON Z6 II

Rozlišení 24,5 Mpx snímač BSI CMOS formátu FX, 2× obrazový procesor EXPEED 6, Video UHD 4K/30 N-Log a 10-bit HDMI výstup

46 990,-
Nikon Z5
NIKON Z5

Rozlišení 24,3MP snímač CMOS formátu FX, Obrazový procesor EXPEED 6, Záznam UHD 4K a Full HD videa

29 490,-
NIKON Z f
NIKON Z f tělo

Full frame s 24,5 Mpx / procesor Expeed 7, ISO až 64 000 / série až 14 sn/sek RAW nebo 30 sn/sek JPEG, Funkce Pixel Shift / skládané rozlišení až 96 Mpx

63 990,-

Související články

Fotoškola - jak fotit za špatného světla

Fotoškola - jak fotit za špatného světla

Téma měsíce prosince: Nízká hladina osvětlení

Téma měsíce prosince: Nízká hladina osvětlení

Fotoalbum - perfektní vánoční dárek nejen pro maminky a babičky

Fotoalbum - perfektní vánoční dárek nejen pro maminky a...

Diskuze

Co znamenají čísla a písmena na objektivech Nikon

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...