Fototipy

Co znamenají čísla a písmena na objektivech Fujifilm

Co znamenají čísla a písmena na objektivech Fujifilm
30. 4. 2019 | 6 minut čtení

Nejen filmem živ je člověk. To dokazuje v posledních letech holding Fujifilm. Kdysi první výrobce filmů v Japonsku má dnes výrazné místo i na trhu digitální fotografie. Jeho fotoaparáty s typickým "retro lookem" jsou velmi oblíbené a tak společnost nebála ani dalšího posunu do pole středoformátové digitální fotografie. Jaká označení najdeme na Fujifilm objektivech?

Bajonet

V našem e-shopu nyní naleznete 41 objektivů Fujifilm31 z nich nese bajonet X pro cropové / APS-C bezzrcadlové přístroje a 10 využívá bajonet G, který nalezneme na bezzrcadlových přístrojích středního formátu.

 • FUJIFILM X - Je bajonet, který byl poprvé představen v roce 2012. Objektivy jsou uzpůsobeny pro práci s fotoaparáty se snímačem ASP-C velikosti (crop 1,5x) a mohou proto být extrémně kompaktní a lehké. Díky technologii bez zrcadla ve fotoaparátu mohou disponovat i vysokou světelností. Objektivy s tímto bajonetem nejsou kompatibilní s fotoaparáty GFX. 
 • FUJIFILM G - Středoformátový bajonet pro fotoaparáty GFX 50S, GFX 50R a GFX 100. (v době uvedení toho článku) Objektivy s tímto bajonetem nejsou kompatibilní s fotoaparáty řady X.

Ohnisková vzdálenost

Jak již bylo řečeno v našem pilotním článku. Na přední části, nebo tubusu objektivu najdete vždy číselný údaj v mm, který popisuje ohniskovou vzdálenost objektivu. Ta určuje úhel záběru vzhledem k velikosti obrazového snímače. Pokud je toto číslo jen jedno, je to tzv. pevný objektiv, který má neměnný úhel záběru. Když jsou tato čísla dvě, jedná se o objektiv zoomovací a rozsah ohnisek je proměnlivý, tudíž je proměnlivý i úhel záběru.

Světelnost objektivu

Je hodnota uvedená za ohniskovou vzdáleností. (Často formou zápisu 1:4 , f/4, f/4 - 5.6 apod.) Zkrátka kolik maximálně světla pustí clona objektivem do fotoaparátu, světelnost objektivu tedy označuje nejnižší clonové číslo, jaké jde nastavit. Světelnost může být fixní, nebo proměnlivá podobně, jako ohnisková vzdálenost objektivu. Clonové číslo ale můžete zvyšovat  dle potřeby hloubky ostrosti. Platí zde. 

 • Nižší hodnota = lepší, propustí více světla do fotoaparátu, fotí vě větší tmě a dosáhnete malé hloubky ostrosti (rozostřené pozadí)
 • Vyšší hodnota = propouští méně  světla, ale dosáhnete větší hloubky ostrosti (ostré může být i pozadí záběru)

Pozor na uplatnění objektivu. Objektivy s nižší maximální clonou (f/1.4, f/1.2) bývají obvykle pro své jedinečné vlastnosti (propouští maximum světla a umožňují dosáhnout krásně rozostřeného pozadí) dražší. To platí i pro zoom objektivy s pevnou clonou (f/2.8, f/2), které jsou i díky konstrukci těžší a větší. Před tím, než vyberete objektiv na konkrétní žánr, poraďte se s naším specialistou.

Stabilizátor obrazu

S plošným označením OIS (Optical Image Stabilisation) je systém, který pomocí lineárního motorku a gyro snímače kompenzuje pro otřesy optické soustavy fotoaparát + objektiv. Pokud je tato zkratka v názvu objektivu přítomna, znamená to, že má objektiv optickou stabilizaci obrazu. Je zajímavé, že tato kontrola probíhá až 8000x za vteřinu. 

POZOR! Přítomnost optické stabilizace v objektivu, nebo v snímačové stabilizace v těle fotoaparátu, v žádném případě nezastaví pohybující se objekt ve fotografované scéně, ale může pomoci s focením statických scén ve zhoršených světelných podmínkách. Umožní tak snížení hodnoty ISO ve fotoaparátu a používání delších expozičních časů.

Ostřící motorek

Je opět lineární a pohybuje optickou soustavou v objektivu . V názvu se pak může objevit formou zápisu. 

 • LM - pro Linear Motor je motorek, který přímo pohybuje optickými členy uvnitř objektivu. Je tichý, přesný a jeho nízká spotřeba energie je velmi dobrou vlastností, která pozitivné ovlivňuje výdrž fotoaparátu. 

Objektivy FUJIFILM XF

Jedinečná optická kvalita, profesionální výkon a výdrž jsou stvrzeny červenou značkou XF na těle objektivu. Objektivy v této řadě se vyznačují pevnou konstrukcí, přítomností zatěsnění proti vlivům počasí a dokonalou kontrolou chromatické aberace a dalších optických vad, které se mohou projevit ve výsledném snímku. 

Speciální označení objektivů FUJIFILM

Tyto zkratky se mohou objevit v názvu objektivu a znamenají další přidanou vlastnost v objektivu. 

 • XC - jsou objektivy v řadě X, které jsou spíše levnějšího charakteru a to především díky proměnlivé světelnosti. Jejich optické kvalita je však stále vysoká a to především díky ED a ASP členům.  
 • LM - oproti konkurenci, která využívá kruhového ostřícího motorku, FUJIFILM využívá lineární technologoii pro tiché a přesné ostření. 
 • WR - objektivy odolné proti vodě, prachu a nepřizni počasí. Tyto objektivy nejsou vodotěsné, ale jejich systém těsnění a plomb z nich dělá velmi odolné nástroje pro profesionální práci. 
 • R - je označení objektivů, které mají kroužek pro kontrolu clony/světelnosti. Tento kroužek umožní i přepnutí do polohy A což v praxi znamená možnost ovládání z fotoaparátu (např. v režimu priorita clony)
 • Macro - objektivy, které jsou schopné poměru zvětšení 1:1 a proto jsou přímo předurčené pro makro.
 • APD - Apodization filter - je filtr vestavěný do objektivu, který má za následek pozvolný přechod světel v rozostřených částech obrazu. To má za následek jemnější podání tzv. bokeh. Ideální pro portrétovou fotografii.
 • EBC - je označení pro speciálně nanášené vrstvy na členech objektivu.  Ty mají za následek ještě lepší přenos světla a minimalizaci odrazů. 
 • ED - je technologie, která byla originálně představena společností Nikon. Zajišťuje výrobu členů maximálně odolných vůči chromatické aberaci. 
 • NANO GI - nová technologie nanášených vrstev, které se starají o maximální prostupnost světlo a odolnost proti nežádoucím odleskům. 

V příštím díle se podíváme na detailnější popis a označení u objektivů Olympus. 

SONY SDXC 512GB UHS-II R:277MB/s W:150MB/s

rozhraní: UHS-II, typ karty: SDXC, kapacita: 512 GB

7 690,-
FUJIFILM Instax MINI 99

Tiskne fotografie o rozměru 5,08 × 7,62 cm, 5 režimů s automatickou expozicí, 6 barevných efektů

4 999,-
DJI Avata 2 Fly More Combo (Single Battery)

Detailní záběry ve velmi vysokém rozlišení 4K, Pohlcující zážitek z letu, Intuitivní ovládání pohybu

25 990,-

Související články

Fotoškola - street fotografie

Fotoškola - street fotografie

Téma měsíce dubna: Street photo

Téma měsíce dubna: Street photo

Téma měsíce března: Jak se začít živit fotografií a videem

Téma měsíce března: Jak se začít živit fotografií a videem

Diskuze

Co znamenají čísla a písmena na objektivech Fujifilm

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...