Fotogalerie (6)

Slavné domovy očima Miroslava Hucka

Slavné domovy očima Miroslava Hucka
Zobrazit fotografie v galerii (6)

Miroslav Hucek je známý především svými černobílými snímky zachycujícími život a životní styl mladých lidí, které pořídil v 60. a 70. letech. Výstava Domovy ukazuje méně typickou část jeho tvorby, u níž je stěžejní Huckova soustředěnost na člověka, ale v níž je zároveň člověk jako objekt upozaděný. Podívejte se do domovů význačných umělců a historických osobností, které se do prostorů, v nichž žili, otiskliystejně, jako se prostředí odrazilo v jejich tvorbě.

Životní kotva člověka

Český fotograf Miroslav Hucek (1934-2013) proslul především svými černobílými snímky s humanistickým vyzněním. V Leica Gallery Prague však od 26. dubna do 16. června můžete zhlédnout jinou, méně typickou část jeho tvorby. Na snímcích nezachytil jako hlavní objekt člověka, ale prostředí, v němž žije, jejich domovy, jak se také jeho projekt nazývá. Domovy pro něho totiž představují životní kotvu člověka.

Na svých proslulých snímcích Hucek zachytil život a životní styl mladých lidí, stejně jako jejich snahu odlišit se od ostatních. Později se věnoval módě, architektuře, reklamě a plenéru. Hlavním motivem pro něj ale vždy byl člověk, a proto je projekt "Domovy" atypickou, avšak nedílnou součástí jeho tvorby. Zaznamenal v něm domácí prostředí známých osobností, které se na něm podepsaly, stejně jako se jejich domov podepsal na jejich tvorbě.

K původnímu projektu se připojily záběry z vyhořelého ateliéru Josefa Sudka a londýnského Muzea Sherlocka Holmese. Je zajímavé, že i přesto, že ač třeba z domovů Josefa Sudka a Bohumila Hrabala zbyly jen trosky, je v nich stále patrná stopa umělců. Domovy českých umělců však nejsou to jediné, co na výstavě můžete spatřit. Podíváte se do věže Michela de Montaigne, spatříte Leninův telefon, Tolstého dům v Jasné Poljaně, Hemingwayův dům na Kubě, zbytky domů v Pompejích nebo obydlí, v němž strávil svůj čas ve vyhnanství Napoleon.

Z některých z nich se stala muzea, některé se proměnily, genius loci i person však zůstávají. Na snímcích Miroslava Hucka se můžete nechat unášet na vlnách představivosti a nechat na sebe působit inspirativní prostory, v nichž se udály historické okamžiky a vznikaly velké myšlenky.

Galerie

Podobné články

Vilém Veverka: Fotografie mi pomáhá, abych se z hudby nezbláznil
Vilém Veverka: Fotografie mi pomáhá, abych se z hudby...

11. 10. - Jméno Viléma Veverky je známé fanouškům hudby i fotografie. Není divu, hru na hoboj i krajinářskou fotografii ovládá...

Adolf Zika: Ve stínu světla
Adolf Zika: Ve stínu světla

9. 10. - Jméno Adolfa Ziky rezonuje ve fotografickém i filmovém světě. Na svém kontě má řadu publikací i filmů, naposledy...

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • poukázka na fotoslužby

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací