Jak fotit na dovolené ve městě | FotoŠkoda
Fototipy

Jak fotit na dovolené ve městě

Jak fotit na dovolené ve městě
28. 6. 2019 | 3 minuty čtení

Prodloužený víkend v některém z evropských měst je krátkou dovolenou, kterou si můžeme zpříjemnit letní dny. Dnes si řekneme, jak a co fotit ve městě.

Ideální foťák a příslušenství na dovolenou

V průvodním článku o focení na dovolené jsme si dali dohromady doporučené fotoaparáty a příslušenství. Já bych dnes doporučil EOS M50 černý + 15-45 mm + 55-200 mm a to ze dvou důvodů. Je malý, v batohu moc nezabere a je univerzální. Díky širšímu ohnisku dobře vyfotíte architekturu a budovy a delším ohniskem upozorníte na detail. Přibalte si i Manfrotto PIXI, za soumraku ho postavíte na sloupek nebo zeď a můžete fotit

Co fotit ve městě? 

Napadá mě spoustu věcí, ale budu vycházet z osobních zkušeností. Vždy jsem totiž v době návštěvy měst hledal 3 věci. Panoráma města a památky, místní trhy a nějakou zajímavost  v okolí. Nejlepším způsobem přesunů je často jízda na kole. Najdete další zajímavá místa, stojany s koly jsou všude a můžete se podívat i na okraj města. 

Panoráma města a památky

Nejsem moc velkým příznivcem konkrétních stylů a památek. Do galerie mě také jen tak nedostanete. Pohledem na město nic nezkazíte, ale proč brát ten klasický? Fotografie níže je pohled z Vítězného oblouku v Paříži směrem do čtvrti La Defense, která je hlavním business místem ve městě. Nebojte se ukázat nový pohled. Mraky jsou pak vítaným přídavkem. Fotografie je focena objektivem 24-70 f/4, který se mi na cestování osvědčil nejvíce (výše popsaný 15-45mm objektiv je na APS-C snímači ve stejném rozsahu). 

Druhý snímek je z muzea, které mám po tom v Praze asi nejraději. Jedná se o muzeum v Edinburghu, má úžasnou hlavní místnost. Ta spojuje ty boční a je místem, kde se lidé potkávají. Fotografii jsem fotil širokouhlým objektivem a hlídal si svislice (sloupy), ty by při takovém snímku neměli padat na jednu, ani druhou stranu. Toto platí obecně při fotografii architektury a je dobré se toho v základu držet.

Farmářské  a vánoční trhy

Vzpomínám, zažil jsem je v Edinburghu, Berlíně, Lipsku ale i mnoha místech v ČR. Fotografie lososa níže je právě z Lipska. Úžasná záležitost. To je právě ono, když jste na trhu, chcete zaznamenat místní tradice, provedení stánků apod., ale v Německu si potrpí na vše kvalitní. Finský trh a v něm tento motiv mě proto zaujal nejvíce. Fotografii jsem fotil za nízkého osvětlení na pevnou padesátku a tak jsem šel blíže a poklekl, abych dostal tu dobrotu celou do záběru a osvětlil to ohněm. Zaměřte se na trhy, většinou se konají o víkendu a je tam parádní atmosféra.

Autor článku a fotografií: Václav Křížek

PEAK DESIGN Mobile - Everyday Loop Case - iPhone 14 Max Charcoal

Pouzdro s tloušťkou stěny 2,4 mm, Magnetický / mechanický zámek ho propojuje k dalšímu příslušenství PD Mobile, Funguje a podporuje příslušenství Apple Magsafe

1 390,-
NISI SYSTEM SWIFT adaptér 95 mm

Adaptér navržený pro použití se systémem NiSi Swift, Pro použití Swift filtrů přímo na objektivu, Hliníková konstrukce

679,-
LEICA Q2 Traveller Kit

limitovaná edice Leica Q2 v setu s ochranným obalem a dalším akumulátorem, plnoformátový snímač, který má nyní rozlišení 47 Mpx, prachu i voděodolné tělo (IP 52)

139 990,-

Související články

Tipy na vánoční dárky pro fotografy #3

Tipy na vánoční dárky pro fotografy #3

Tipy na vánoční dárky pro fotografy #2

Tipy na vánoční dárky pro fotografy #2

Tipy na vánoční dárky pro fotografy #1

Tipy na vánoční dárky pro fotografy #1

Diskuze

Jak fotit na dovolené ve městě

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...