Produktové novinkyRecenzeProduktové novinky,Recenze

Panasonic Lumix G Leica DG Nocticron 42,5 mm F1,2 ASPH.

Panasonic Lumix G Leica DG Nocticron 42,5 mm F1,2 ASPH.
| 3 minuty čtení

Přestože není objektiv za „lidovou“ cenu, ten, kdo si jej pořídí, získá solidní „sklo“ s ostrou kresbou a rychlým zaostřováním.

Monofokální objektiv Panasonic Lumix G Leica DG Nocticron 42,5 mm F1,2 ASPH. (H-NS043E) jsem otestoval během prvního víkendu v novém roce a nutno říci, že jsem z něj měl i přes nepříznivé počasí velmi dobrý pocit.

Jedná se o objektiv, který se již na první ohmatání jeví solidním. Příjemně těžký objektiv s kovovým tělem je opatřen prstencem pro manuální zaostření i clonovým kroužkem (začínajícím na hodnotě 1,2). Objektiv je určen pro Micro 4/3 formát, a proto se ohnisková vzdálenost násobí dvojnásobným ořezovým faktorem. Výsledným ohniskem je 85 mm, tedy ideální „portréťák“ (dodatečně děkuji modelce Belle za její trpělivost).

Objektiv jsem použil na těle fotoaparátu Panasonic Lumix DMC- G5, který mi umožňoval fotografovat přes hledáček i displej. Využil jsem obojího. Fotografování přes hledáček je pohotovější a displej, s ohledem na vlhkou a chladnou zem, zase příjemnější.

Fotografování při plném odclonění představuje u vysoce světelných objektivů prubířský kámen. Optické vady se vyskytují výrazněji než při zaclonění na optimální clonové číslo, jež se vyskytuje přibližně uprostřed clonového rozsahu. Objektiv obstál na výbornou a kromě místy se vyskytující drobné chromatické aberace (viditelné na snímku stromu fotografovaného v parku) jsem nepozoroval jisté rušivé vady. S ohledem na schopnosti současných grafických editorů, které si dokáží s uvedenou aberací poradit, bych ani ji nepovažoval za výrazné mínus. Chvílemi jsem měl problém s přeostřováním, obzvláště při fotografování skrze okno se síťovou roletou, ale to bych kladl spíše na vrub fotoaparátu, než objektivu. Jak je ze snímků patrné, zaujala mne a to velmi, malá hloubka ostrosti a s ní související bokeh. Ostatně je to jedna z předností světelného objektivu. Nadchlo mě obojí. Kresba je perfektní a bokeh okouzlující.

Hodnocení
+ solidní konstrukce
+ rychlé AF zaostření
+ přesné manuální ostření
+ vysoká světelnost/ malá hloubka ostrosti/výtečný bokeh
- místy patrná chromatická aberace při f/1,2

Na závěr bych chtěl uvést, že mé veskrze kladné hodnocení si neklade za cíl být objektivní recenzi, a proto jej prosím vnímejte pouze jako jedno z mnoha uživatelských hodnocení, které se na adresu tohoto objektivu jistě snesou.

S přáním „dobrého světla“
Jakub Škraban
 

FUJIFILM GFX 50S II
FUJIFILM GFX 50S II tělo

Rozlišení 51,4 MPix, snímač CMOS 43,8×32,9 mm, Zpracování obrazu X-Processor 4, OLED hledáček s rozlišením 3,69 mil bodů

99 990,-
NIKON HB-98 Sluneční clona pro Z 24-50 mm

Minimalizuje boční světlo, V protisvětle zvyšuje kontrast, Chrání přední část objektivu

1 190,-
BENQ SH240 stínítko pro SW240

Navržena za účelem zajištění maximální přesnosti barev, Materiál eliminující odlesky a zabraňující odrazům světla, Uživatelsky přívětivý design

2 690,-

Související články

Leica M11: Znovuobjevená legenda je tady

Leica M11: Znovuobjevená legenda je tady

Něco se chystá! Novinka Leica na obzoru

Něco se chystá! Novinka Leica na obzoru

Super-světelná novinka LAOWA ARGUS 45 mm f/0,95 FF

Super-světelná novinka LAOWA ARGUS 45 mm f/0,95 FF

Další Recenze

Recenze: MEIKE makroblesk MK-MT24 II Twin Lite
Hodnocení 88%

Recenze: MEIKE makroblesk MK-MT24 II Twin Lite

Recenze FUJIFILM GF 30 mm f/3,5 R WR: odolný a lehký širokáč pro Fuji GFX
Hodnocení 90%

Recenze FUJIFILM GF 30 mm f/3,5 R WR: odolný a lehký...

Recenze TAMRON 70-300 mm f/4,5-6,3 Di III RXD: nejmenší ze všech
Hodnocení 90%

Recenze TAMRON 70-300 mm f/4,5-6,3 Di III RXD: nejmenší...

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...