Chcete vyfotit rušnou ulici bez lidí nebo z vodního toku udělat "mléko". Ve dne a na slunci. Nemožné? Nikoliv! S ultrasilným ND filtrem nejenže budete mít ulici na fotce sami pro sebe a voda vytvoří dojem ledu, s oblačným pozadím se můžete těšit i na dynamickou oblohu. A s filtrem Hoya nešlápnete vedle.

Hodnocení odborníka 94%

  • dodává se s odolným obalem
  • zachovává kresbu i ostrost
  • ovlivnění expozice sedí (16,6 EV)
  • snadná manipulace
  • barevně fotku posouvá do výrazně teplejších tónů (dá se upravit v postprocesu, při focení analogem by byl potřeba korekční filtr)

Popis

Liduprázdné ulice za rušného dne

Hoya ND 100 000 - recenze

Řekněte ano dlouhé expozici

Samotná manipulace s filtrem není nic složitého, je lehoučký a pomocí závitu ho zkrátka našroubujete na objektiv. Ještě předtím si ale změřte expozici a zaostřete na místo, kam potřebujete, s takhle silným ND filtrem autofokus už nefunguje. A vybavte se stabilním stativem a dálkovou spouští, expozice bude extrémně dlouhá.

ND filtr o hodnotě 100 000 ovlivňuje expozici o 16,6 EV. Je potřeba spočítat, jak dlouhý čas máte snímat, abyste neměli snímek moc tmavý, ani moc světlý, aby byl zkrátka tak naexponovaný, jak má být. Všechny fotky jsem fotila bez filtru na 1/400 s, s ND filtrem to časově vychází na 4 minuty a 27 vteřin. Nezapomeňte v módu bulb nastavit stejnou clonu jako u snímání bez filtru, jinak se stejného výsledku nedoberete.

Při použití filtru Hoya je tenhle čas opravdu přesný, filtr má opravdu ztmavení 16,6 EV. Navíc neovlivňuje kresbu a zachovává ostrost. Barevně však snímek s filtrem vychází ve výrazně teplejších barvách, což však jde snadno upravit v postprocesu (teplotu jsem stáhla o 1476 K). S analogovým foťákem by bylo potřeba použít i korekční filtr.

Hoya ND 100 000 - recenze

Pokud nechcete skládat více snímku dohromady a fotíte třeba v protisvětle, vězte, že z RAWu se dá bez problémů dostat expozičně vyvážená fotka.

Hoya ND 100 000 recenze

Ať už fotíte krajinu nebo architekturu a nevadí vám u jedné fotky snímáním strávit několik minut, určitě budete nadšení. Při focení vody je ale možná vhodné zvážit trochu slabší ND filtr, hladina je hodně (pro někoho možná až příliš) vyhlazená a záleží tak na vašem vkusu, co se vám líbí víc.

Při focení krajiny si také zaostřete na nějaký pevný cíl, i ve zdánlivém bezvětří či lehounkém vánku se vám stromy při tak dlouhé expozici rozkomíhají – což je sice efektní, ale nepraktické, pokud zaostříte na ně. Na druhé straně dynamické mraky, které dlouhou expozicí získáte, opravdu stojí za to.

Hoya ND 100 000 recenze

Všechny snímky s filtrem a bez filtru (upravené do podobné barevnosti, v případě mraků nad domy ukázaném na příkladu výše i s upravenými stíny a jasem) si můžete prohlédnout v galerii recenze.

Hlavní rysy

  • ovlivnění expozice 16,6 EV
  • možnost zpomalení závěrky s použitím nízkého clonového čísla
  • více antireflexních vrstev

Shrnutí

Pokud chcete za dne fotit architekturu, aniž by vám v záběru překážela auta či kolemjdoucí lidé, či krajinu s vyhlazenou tekoucí vodou a dynamickými mraky, ND filtr je jasná volba. Filtr Hoya s extrémním ovlivněním expozice 16,6 EV je pro krajináře i fotografy architektury skvělou volbou - neovlivňuje kresbu, zachovává ostrost, a i když posouvá barevnost snímku do výrazně teplejších tónů, velmi jednoduše se to dá upravit v postprocesu. Hoya ND 100 000 vás zkrátka nezklame.

Diskuze

Recenze Hoya ND 100 000x

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...