FototipyFototipy

Jak vyfotit západ slunce, aby to nebyl kýč

Jak vyfotit západ slunce, aby to nebyl kýč
| 4 minuty čtení

Západ a východ slunce, jedny z nejkrásnějších přírodních jevů. Ne vždycky je ale fotka taková, jakou si představujeme, a často z ní vzejde nechtěný kýč. Jak se toho vyvarovat? V dnešní článku se podíváme na zoubek nelehké disciplíně nekýčovité fotky západu slunce.

(Ne)kýč

Zlatá hodinka - východ a západ slunce. Nikdo (ani já) nezapomene ve fotografických radách opomenout, že focení v téhle době je to nejlepší, co můžete pro fotku udělat. Je to kvůli měkkému světlu, ale i jeho zabarvení má kouzlo, které poledním sluncem zkrátka nenahradíte.

Západy i východy slunce v sobě mají něco navíc nejen tím, že ukončují, resp. začínají den, ale i proto, že se jim takový význam v kultuře přisuzuje. Požádat o ruku, když vás ostré slunce oslepuje? Posadit se a dívat se s drahou polovičkou na slunce putující vysoko po obloze nad ostrými vrcholky hor? V tom přece není žádná romantika. A k romantice se tak trochu váže i kýč.

Jsem ale přesvědčená o tom, že to jde i bez (ultra velkého) kýče. Romantika je založená na tom, co sbližuje zamilovanou dvojici, nemusí to být velká kýčovitá hollywoodská gesta, může to být něco docela malého, pro ostatní lidi neviditelného, ba dokonce nepochopitelného nebo divného. A totéž platí i fotkách západu slunce.

Cap de Formentor, Mallorca © Anna JiráskováCap de Formentor, Mallorca © Anna Jirásková

Západ slunce ≠ pouze slunce těsně nad obzorem

Co si budeme povídat, je to nejefektnější: nejintenzivnější oranžová, hezké orámování... Ale i když si na takovou chvíli počkáte, hledejte si originální pohled, nespokojte se s prvoplánovým řešením, kde je třeba jenom samotné slunce nad mořem. Na fotkách západu slunce vlastně ani to slunce být nemusí. Takové slunce ovšem vrhá třeba stíny, někdy i se zvláštní texturou, když procházejí třeba záclonou. 

Budou fungovat třeba průhledy, odrazy, ono i samotné světlo je západosluneční, že někdy není potřeba zabrat sluneční kotouč - třeba takové "boží světlo", paprsky prosvětlující skrze mraky, je skutečně krásné. Vyberte si třeba nějakou dominantu, kterou bude západ slunce pouze dokreslovat, jakoby mimochodem. Člověk či jiný živý element fotku také posune.

Tampere, Finsko © Anna JiráskováTampere, Finsko © Anna Jirásková

Západ slunce znamená krásně barevný horizont i nějakou dobu poté, co slunce zapadlo. Pokud ho tedy nestihnete, nestresujte se, možná na vás čeká ještě lepší záběr. :)

Preikestolen, Norsko © Anna JiráskováPreikestolen, Norsko © Anna Jirásková

Příroda je nejlepší výtvarník

Příroda často kombinuje věci, které si buď ani neumíte představit, nebo si je umíte představit a netrpělivě na takový záběr čekáte. Mlha se sluncem, slunce za mraky, neskutečné barvy, které byste ani v postprocesu dohromady nedali.

Tampere, Finsko © Anna JiráskováNěkdy může být i pouhý výhled z okna krásný. Tampere, Finsko © Anna Jirásková

S tím souvisí i další rada: nežeňte v postprodukci barvy do extrému, neonová oranžová nebude uvěřitelná. Na druhou stranu jsou někdy ty barvy skutečně natolik intenzivní, že je to kýč. A byl by hřích ten okamžik kvůli tomu nevyfotit. Trocha kýče ještě nikomu neuškodila, že ne? :)

Tampere, Finsko © Anna JiráskováTampere, Finsko © Anna Jirásková

Tvořte spolu s přírodou

Buďte kreativní a nekopírujte cizí nápady, což platí nejen při focení západu slunce. To totiž samo o sobě zavání kýčem a takové chytání slunce do prstů už nikoho neohromí.

A rozhodně nezapomínejte na kompozici, ta je i při focení západu slunce základem fotky. :) Pokud si pár pravidel potřebujete připomenout, třeba vám pomůže náš čtyřdílný seriál.

Přeji vám krásné světlo a spoustu povedených záběrů!

Irsko © Anna JiráskováIrsko © Anna Jirásková

Autorka článku: Anna Jirásková

RICOH G900

20 Mpx CMOS snímač (1/2,3"), 5× optický zoom 28–140 mm, Širokoúhlý 3" LCD displej (16:9) rozlišení 1040 tis. pixelů -větší a 4x detailnější displej, než u předchůdce

21 990,-
LEICA S3 tělo

Kompaktní středoformát, 64MP CMOS senzor, Fyzická velikost senzoru 30x45mm

483 590,-
HASSELBLAD 907X Anniversary Edition Kit

Hasselblad kamera kit - pamětní sada k 80. výročí firmy, Fotoaparát 907X s digitální zadní částí CFV II 50C, 50 MPix snímač CMOS s velikostí 43,8×32,9 mm

394 590,-

Související články

Oslavte Vánoce s instantní a analogovou fotkou!

Oslavte Vánoce s instantní a analogovou fotkou!

Pište nám dotazy, odpovíme v živém vysílání

Pište nám dotazy, odpovíme v živém vysílání

Věnujte pod stromeček fotokurz - zážitek na celý život!

Věnujte pod stromeček fotokurz - zážitek na celý život!

Diskuze

Jak vyfotit západ slunce, aby to nebyl kýč

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

Rozumím