VýstavyVýstavy

Výseky (z normalizace) Josefa Chuchmy v Leica Gallery Prague

Termín: 13. 9. - 3. 11. 2019
Výseky (z normalizace) Josefa Chuchmy v Leica Gallery Prague
| 2 minuty čtení

Jak se žilo za minulého režimu? Na tuto otázku odpovídá výstava Josefa Chuchmy s názvem Výseky (z normalizace). V jejím rámci můžete od 13. září do 3. listopadu zhlédnout humanistický dokument zachycující život v ulicích, na koncertech, náboženských slavnostech či vojenských přísahách.

Reflexe minulého režimu

Letos na podzim uplyne 30 let od sametové revoluce. V Leica Gallery Prague si nyní můžete období, které jí předcházelo, připomenout na fotografiích Josefa Chuchmy v rámci výstavy nazvané Výseky (z normalizace).

Chuchma pro výstavu vybíral černobílé snímky ze stovek filmů exponovaných od roku 1975 do první poloviny 80. let. Co do žánru bychom mohli jeho fotografie zařadit k humanistickému dokumentu. Na snímcích zachytil život v ulicích, na koncertech, náboženských slavnostech či vojenských přísahách.

Na výstavě se nacházejí dvě linie souborů - ucelenější výběry fotografií z vojenských přísah v Praze a náboženských poutích v polské Čenstochové. Početně zastoupenější skupinou stojí jednotlivé snímky zobrazující rozsáhlou škálu témat, která otevírají dveře k širším společenským vazbám a tématům.

Můžeme na nich vidět zanedbané životní prostředí, uniformnost oblečení i tvarů předmětů, na lidských tvářích Chuchma zachytil bezvýchodnou náladu panující v celé společnosti. Nejstarší záběr pochází z návštěvy Josefa Sudka a řadí se k portrétům iniciačních osobností. 

Většina snímků je k vidění vůbec poprvé. Předchozí autorovy výstavy se zaměrovaly na jeho portrétní tvorbu, konkrétně na fotografie spisovatelů. Jeho rané snímky jsou příznačné hledajícím, zkoumavým a nezatíženým pohledem.

Chuchma vystudoval Fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy, studia ukončil v roce 1984 a byl činný jako publicista, kritik a redaktor kulturních rubrik několika periodik.

FUJIFILM GFX 50S II
FUJIFILM GFX 50S II tělo

Rozlišení 51,4 MPix, snímač CMOS 43,8×32,9 mm, Zpracování obrazu X-Processor 4, OLED hledáček s rozlišením 3,69 mil bodů

99 990,-
KNIŽNÍ BALÍČEK 1+1 Naučte se...používat fotoaparát, exponovat

výhodný balíček, knihy Naučte se exponovat kreativně a Naučte se používat digitální fotoaparát, autor Bryan Peterson + Chris Weston

390,-
KNIŽNÍ BALÍČEK 1+1 Portrét....

výhodný balíček, knihy PORTRÉT - HEADSHOT a 100% dítě – Průvodce fotografováním dětí, autoři Peter Hurley + Allison Tyler Jones

559,-

Související články

Pod víčky Karin Mack: výstava v Leica Gallery Prague

Pod víčky Karin Mack: výstava v Leica Gallery Prague

FOTOKLUB PRAHA: Láska k fotografii

FOTOKLUB PRAHA: Láska k fotografii

Navštivte výstavu velkoformátových tisků Jana Hvízdala v Palladiu

Navštivte výstavu velkoformátových tisků Jana Hvízdala v...

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

Rozumím