Výseky (z normalizace) Josefa Chuchmy v Leica Gallery Prague | FotoŠkoda
Výstavy

Výseky (z normalizace) Josefa Chuchmy v Leica Gallery Prague

Termín: 13. 9. - 3. 11. 2019
Výseky (z normalizace) Josefa Chuchmy v Leica Gallery Prague
9. 9. 2019 | 2 minuty čtení

Jak se žilo za minulého režimu? Na tuto otázku odpovídá výstava Josefa Chuchmy s názvem Výseky (z normalizace). V jejím rámci můžete od 13. září do 3. listopadu zhlédnout humanistický dokument zachycující život v ulicích, na koncertech, náboženských slavnostech či vojenských přísahách.

Reflexe minulého režimu

Letos na podzim uplyne 30 let od sametové revoluce. V Leica Gallery Prague si nyní můžete období, které jí předcházelo, připomenout na fotografiích Josefa Chuchmy v rámci výstavy nazvané Výseky (z normalizace).

Chuchma pro výstavu vybíral černobílé snímky ze stovek filmů exponovaných od roku 1975 do první poloviny 80. let. Co do žánru bychom mohli jeho fotografie zařadit k humanistickému dokumentu. Na snímcích zachytil život v ulicích, na koncertech, náboženských slavnostech či vojenských přísahách.

Na výstavě se nacházejí dvě linie souborů - ucelenější výběry fotografií z vojenských přísah v Praze a náboženských poutích v polské Čenstochové. Početně zastoupenější skupinou stojí jednotlivé snímky zobrazující rozsáhlou škálu témat, která otevírají dveře k širším společenským vazbám a tématům.

Můžeme na nich vidět zanedbané životní prostředí, uniformnost oblečení i tvarů předmětů, na lidských tvářích Chuchma zachytil bezvýchodnou náladu panující v celé společnosti. Nejstarší záběr pochází z návštěvy Josefa Sudka a řadí se k portrétům iniciačních osobností. 

Většina snímků je k vidění vůbec poprvé. Předchozí autorovy výstavy se zaměrovaly na jeho portrétní tvorbu, konkrétně na fotografie spisovatelů. Jeho rané snímky jsou příznačné hledajícím, zkoumavým a nezatíženým pohledem.

Chuchma vystudoval Fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy, studia ukončil v roce 1984 a byl činný jako publicista, kritik a redaktor kulturních rubrik několika periodik.

CANON EOS R10
CANON EOS R10

Canon RF bajonet APS-C, CMOS senzor s rozlišením 24,2 Mpx, Dual Pixel CMOS AF II

24 490,-
NISI SYSTEM SWIFT ND16 (4 stopy) 95 mm

faktor prodloužení expozice 4 EV, používá k potlačení přemíry světelného záření, procházejícího objektivem, vhodný k použití ve vysokohorské fotografii nebo na silně osvětlených mořských plážích

3 890,-
FUJIFILM Instax SQUARE Link - bílá

velikost snímku: 62 mm × 62 mm, formát tiskového obrazu: JPEG, PNG, HEIF, DNG, max. počet tisků od plného nabití: cca 100 ks

3 699,-

Související články

FOTOKLUB PRAHA: Láska k fotografii

FOTOKLUB PRAHA: Láska k fotografii

Jaroslav Kučera: Klid před bouří

Jaroslav Kučera: Klid před bouří

20 let Centra FotoŠkoda v paláci Langhans

20 let Centra FotoŠkoda v paláci Langhans

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...