Aktuality z fotosvětaAktuality z fotosvěta

Se starým objektivem Hasselblad i dnes daleko dojdete

Se starým objektivem Hasselblad i dnes daleko dojdete
| 5 minut čtení

Hasselblad je už řadu let synonymem kvality, a právě proto se i starší objektivy mohou pyšnit krásnou kresbou a perfektním optickým výstupem. To by ale samo o sobě k ničemu nebylo, pokud byste ji i dnes nemohli patřičně ocenit i na nových přístrojích. Unikum Hasselbladu je v tom, že všechny výrobky, u nichž je to alespoň trochu možné, tak můžete nehledě na rok jejich výroby a systém použít i dnes. V dnešním článku si povíme o tajné zbrani tradičního výrobce středoformátů. :)

Objektivy Hasselblad: špička v oboru

Na našem blogu jsme již probrali historii Hasselbladu, podívali se na nové modely a ohlédli se i za těmi starými. Byla by škoda nezmínit se také o objektivech. Tušíte naprosto správně, dnes se budeme věnovat Hasselblad optice. Respektive objektivům, které pro Hasselblad byly a jsou vyráběny.

Švédský výrobce fotoaparátů byl totiž od začátku závislý na externí spolupráci s jinými firmami a nutno říci, že si ve všech ohledech vybíral ty nejlepší. Pro modelovou řadu Hasselblad V to byl po celou dobu Carl Zeiss, firma, která je právem spojována s nekompromisní mechanickou i optickou kvalitou svých výrobků. Závěrky v těchto objektivech byly od Compuru, což je ve svém oboru ekvivalent.

Později Hasselblad spolupracuje s Fujifilmem, z této spolupráce se rodí Fujifilm TX-1 neboli Hasselblad X-Pan: unikátní širokoúhlý kinofilmový dálkoměr pořizující 65 x 24mm negativy. Pro digitální řadu Hasselblad H zase jako předloha posloužil Fujifilm GX645. Za jediný zajímavější systém té doby se dá považovat snad jen luxusní Contax 645, ale vezmeme-li v potaz dostupnou optiku, vyhrává jednoznačně Hasselblad/Fuji.

Hasselblad X-Pan
Hasselblad X-Pan

Tento systém je dodnes živý a těší se veliké oblibě. S objektivy od 24 mm až po 300 mm je aktuálně v prodeji 12 typů H objektivů. A co u konkurence nelze najít, také tilt-shift adaptér, nezbytný pro technickou, produktovou a architektonickou fotografii.

A konečně H systém a nová CFV digitální záda. Oba vyvinuty ve Švédsku, ale optika je tentokrát japonská. Slyšeli jste někdy o společnosti Nittoh? Jedná se o malou továrnu specializovanou na precizní optická řešení mimo jiné i pro japonský vesmírný program.

Dovolte mi malou poznámku: dovedete si představit sousloví, které ve vás vyvolává větší dojem úzkostlivé preciznosti a brutální blízkosti k dokonalosti než "japonský vesmírný program"? A pokud ne, doporučuji navštívit alespoň jejich web.

Takže, podrtženo a sečteno - na Hasselblad se prostě nedá pořídit špatný objektiv. Dokonce i jejich zoomová skla jsou konstruována s ohledem na výkon, bez jakýchkoliv kompromisů co do obrazové kvality. Od prvních "véček" platí za špičku ve fotografickém oboru. Jediným ústupkem byly objektivy s označením CB prodávané jako levnější setová skla lišící se pouze větším užitím plastů, ale pořád s vynikající obrazovou kvalitou, což jsem měl možnost sám testovat.

Hasselblad V, H, X - jedna velká rodina

Ale proč se tady rozplývám nad starými skly, když jsme ve 21. století? To, že můžeme jakýkoliv středoformátový objektiv použít na nových bezzrcadlovkách, je celkem běžný fakt, ale aby nějaká značka držela zpětnou kompatibilitu všude, kde je to možné, už k vidění moc nebývá. Nejen, že existuje V adaptér na H systém, ale také H adaptér na X systém, stejně jako V adaptér.

A k tomu lze na nejstarší V fotoaparáty nasadit digitální CFV záda. Zmatek? Chápu, samotnému mi dělalo problém to napsat, zkrátka platí, že na nový mirrorless nasadíte X, H i V objektivy, navíc přes originální redukce. Na H systému použijete H a V objektivy přes originální redukci. A V systém je digitalizovatelný CFV I či CFV II stěnou.

V případě té druhé je možná její koupě včetně těla 907X, které opět disponuje X bajonetem. A jsme tam znovu, omlouvám se, ani nevím, jak se to přihodilo. A to jsem raději ani nezmiňoval objektivy pro X-pan.

Hasselblad 907X
Hasselblad 907X

Chápu, jestli vám jde hlava kolem. Možnosti jsou tady omezené skutečně jen samotným Hasselblad systémem, ale v jeho rámci vůbec, takže kompletní vybavení lze poptat přímo od výrobce - včetně nezbytných redukcí.

Jak jsem měl tu čest poznat, i starší Hasselblad V skla snesou bez problémů použití na digitálních snímačích. Když na starou 501C/M nasadíte digitální záda, je to čirá radost bez potřeby řešit jakékoliv problémy s kompatibilitou.

Stejně tak H systém s veškerými výhodami moderních DSLR. A konečně X1D II, který oproti svému předchůdci odladil veškeré drobné mouchy. A co je ještě zajímavější, prodává se za nižší cenu než třeba nová Leica. Že by splněný sen o dostupném digitálním středním formátu? Za mě určitě!

Autor článku: Kryštof Korč

GODOX XPro-O transmiter pro Olympus/Panasonic

Pracuje s bezdrátovým rádiovým systémem X, Kompatibilní se systémy Olympus a Panasonic TTL, Frekvence: 2,4 GHz

2 090,-
PANODIA GREENEARTH KOALA klasické/100 stran

až 600 fotografií formátu 10 x 15 cm, bílé listy proložené pergamenovým papírem, desky z recyklovaného papíru

1 590,-

Související články

Jak máme otevřeno v prosinci

Jak máme otevřeno v prosinci

Do našeho týmu hledáme nové kolegy

Do našeho týmu hledáme nové kolegy

Olympus se mění na OM SYSTEM a vyvíjí nový fotoaparát

Olympus se mění na OM SYSTEM a vyvíjí nový fotoaparát

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

Rozumím