Aktuality z fotosvětaAktuality z fotosvěta

Hledání dokonalosti v podání Tomasze Tomaszewského

Hledání dokonalosti v podání Tomasze Tomaszewského
| 4 minuty čtení

Žijeme ve světě, kde neustále vidíme tolik obrázků, že už jsme vůči nim téměř otupěli. Co je potřeba k tomu, aby vznikl snímek, který lidi přinutí se zastavit a zamyslet? Fotožurnalista Tomasz Tomaszewski, který již přes 30 let fotí pro nejznámější světové časopisy a publikace, se s námi podělí o své postřehy, jak vytvořit obrázky, které vedle krásy nabízí i další rozměr.

Mít tajemství

Obecně platí, že když má něco tajný nebo skrytý význam, stává se to cennějším. A podle Tomasze se totéž pravidlo vztahuje i na fotografie. Nahlédněte pod povrch skutečně zajímavých snímků a zjistíte, že je v nich skryto víc, než jste viděli na první pohled. 

"Chcete-li mít skvělou fotografii, musíte vytvořit něco, co obsahuje tajemství, metaforu," vysvětluje. "Nejlepší snímky jsou ty, které povzbuzují naši imaginaci, nutí nás si klást otázky a dojít k nějakému závěru."

© Tomasz Tomaszewski

Méně je více

Snažte se o to, aby snímky byly co nejjednodušší. Každý ví, že žádné dodatečné úpravy neudělají ze špatného obrázku skvělý obrázek. Podle Tomasze musíte mít záběr důkladně promyšlený ještě před tím, než zmáčknete spoušť. Neměli byste o krok ustoupit nebo naopak popojít, aby se změnil záběr, a tedy i to, co uvidí divák? 

Tomasz si myslí, že byste se měli soustředit na to, abyste vyprávěli příběh a svoji zprávu sdělili co nejjednodušším způsobem 

"Pro mě osobně je cestou k dokonalosti zjednodušení," vysvětluje. "Zjednodušit obrázek na co nejzákladnější prvky a přitom zachovat význam. Chci se na fotku podívat a pochopit ji ve zlomku vteřiny."

© Tomasz Tomaszewski

Věřte svým očím

Proč bylo tolik slavných fotografií pořízeno 35mm nebo 50mm objektivem? Blíží se totiž tomu, jak vidíme svět my, a proto pak pociťujeme spojení mezi námi a snímkem. I když Tomasz používá fotoaparát Sony α7R III s objektivem FE 24-70 mm f/2,8 GM, snaží se fotit tak blízko 35 mm, jak to jen jde. Dokonce si udělal na objektivu malou značku, aby tuto ohniskovou délku mohl snadno nastavit. Fotit při 35 mm nebo 50 mm doporučuje, protože vás to donutí zachycovat zajímavé scény bez opory v optických tricích se změnami perspektivy.

© Tomasz Tomaszewski

"Když fotíte s ohniskovou délkou 24 nebo 28 mm, i velmi nudná scéna může v hledáčku vypadat zajímavě, protože se to liší od vašeho vidění," vysvětluje. "Váš mozek uvidí něco jiného, než co předtím viděly vaše oči. Když fotíte při 35 nebo 50 mm a scéna před vámi bude nezáživná a obyčejná, bude nezáživná i v hledáčku. S 50mm objektivem už skutečně musíte být něčím očarováni a omráčeni, abyste měli důvod stisknout spoušť."

© Tomasz Tomaszewski

Empatie

Tomaszova nejdůležitější rada pro příští generaci fotožurnalistů a dokumentárních fotografů? Buďte empatičtí. 

Vysvětluje: "Člověka z vás nedělá láska k vlasti, dokonce ani k vlastní rodině a milovaným. Dělá ho z vás schopnost empatie vůči někomu, na koho se jen díváte. Když se dívám na soudobé fotografie, bývají často studené jako ledovce. Lidé v osobách, které fotí, nevidí lidi – nevnímají je osobně, ale jako objekty, jako herce. Já vidím výborně provedené snímky osob, které nemají žádnou duši. Empatie je absolutně nezbytná."

Tomasz je ambasadorem Sony Europe Imaging a jeho další práce lze najít na webové stránce https://www.sony.cz/alphauniverse.

LEICA S3 tělo

Kompaktní středoformát, 64MP CMOS senzor, Fyzická velikost senzoru 30x45mm

505 990,-
LAOWA 14 mm f4 FF RL Zero-D pro L-bajonet

Nulový soudkový projev zkreslení, 2 asférických prvky, 3 prvky s extrémně nízkým rozptylem

17 990,-
Andrej Macenauer - NOČNÍ OBLOHA

teoretický základ pro astrofotografii, výběr techniky i softwaru, tipy na focení i nastavení fotoaparátu

495,-

Související články

Czech Press Photo 2020 vyhlašuje výsledky

Czech Press Photo 2020 vyhlašuje výsledky

Máme otevřeno a těšíme se na vaši návštěvu!

Máme otevřeno a těšíme se na vaši návštěvu!

Vystavujte v naší Minigalerii!

Vystavujte v naší Minigalerii!

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

Rozumím