Hledání dokonalosti v podání Tomasze Tomaszewského | FotoŠkoda
Aktuality z fotosvěta

Hledání dokonalosti v podání Tomasze Tomaszewského

Hledání dokonalosti v podání Tomasze Tomaszewského
11. 11. 2019 | 4 minuty čtení

Žijeme ve světě, kde neustále vidíme tolik obrázků, že už jsme vůči nim téměř otupěli. Co je potřeba k tomu, aby vznikl snímek, který lidi přinutí se zastavit a zamyslet? Fotožurnalista Tomasz Tomaszewski, který již přes 30 let fotí pro nejznámější světové časopisy a publikace, se s námi podělí o své postřehy, jak vytvořit obrázky, které vedle krásy nabízí i další rozměr.

Mít tajemství

Obecně platí, že když má něco tajný nebo skrytý význam, stává se to cennějším. A podle Tomasze se totéž pravidlo vztahuje i na fotografie. Nahlédněte pod povrch skutečně zajímavých snímků a zjistíte, že je v nich skryto víc, než jste viděli na první pohled. 

"Chcete-li mít skvělou fotografii, musíte vytvořit něco, co obsahuje tajemství, metaforu," vysvětluje. "Nejlepší snímky jsou ty, které povzbuzují naši imaginaci, nutí nás si klást otázky a dojít k nějakému závěru."

© Tomasz Tomaszewski

Méně je více

Snažte se o to, aby snímky byly co nejjednodušší. Každý ví, že žádné dodatečné úpravy neudělají ze špatného obrázku skvělý obrázek. Podle Tomasze musíte mít záběr důkladně promyšlený ještě před tím, než zmáčknete spoušť. Neměli byste o krok ustoupit nebo naopak popojít, aby se změnil záběr, a tedy i to, co uvidí divák? 

Tomasz si myslí, že byste se měli soustředit na to, abyste vyprávěli příběh a svoji zprávu sdělili co nejjednodušším způsobem 

"Pro mě osobně je cestou k dokonalosti zjednodušení," vysvětluje. "Zjednodušit obrázek na co nejzákladnější prvky a přitom zachovat význam. Chci se na fotku podívat a pochopit ji ve zlomku vteřiny."

© Tomasz Tomaszewski

Věřte svým očím

Proč bylo tolik slavných fotografií pořízeno 35mm nebo 50mm objektivem? Blíží se totiž tomu, jak vidíme svět my, a proto pak pociťujeme spojení mezi námi a snímkem. I když Tomasz používá fotoaparát Sony α7R III s objektivem FE 24-70 mm f/2,8 GM, snaží se fotit tak blízko 35 mm, jak to jen jde. Dokonce si udělal na objektivu malou značku, aby tuto ohniskovou délku mohl snadno nastavit. Fotit při 35 mm nebo 50 mm doporučuje, protože vás to donutí zachycovat zajímavé scény bez opory v optických tricích se změnami perspektivy.

© Tomasz Tomaszewski

"Když fotíte s ohniskovou délkou 24 nebo 28 mm, i velmi nudná scéna může v hledáčku vypadat zajímavě, protože se to liší od vašeho vidění," vysvětluje. "Váš mozek uvidí něco jiného, než co předtím viděly vaše oči. Když fotíte při 35 nebo 50 mm a scéna před vámi bude nezáživná a obyčejná, bude nezáživná i v hledáčku. S 50mm objektivem už skutečně musíte být něčím očarováni a omráčeni, abyste měli důvod stisknout spoušť."

© Tomasz Tomaszewski

Empatie

Tomaszova nejdůležitější rada pro příští generaci fotožurnalistů a dokumentárních fotografů? Buďte empatičtí. 

Vysvětluje: "Člověka z vás nedělá láska k vlasti, dokonce ani k vlastní rodině a milovaným. Dělá ho z vás schopnost empatie vůči někomu, na koho se jen díváte. Když se dívám na soudobé fotografie, bývají často studené jako ledovce. Lidé v osobách, které fotí, nevidí lidi – nevnímají je osobně, ale jako objekty, jako herce. Já vidím výborně provedené snímky osob, které nemají žádnou duši. Empatie je absolutně nezbytná."

Tomasz je ambasadorem Sony Europe Imaging a jeho další práce lze najít na webové stránce https://www.sony.cz/alphauniverse.

PANASONIC Lumix DC-G100
PANASONIC Lumix DC-G100

Ultrakompaktní bezrcadlovka, Výkonný pětiosý hybridní stabilizátor, Vlogovací kamera

13 990,-
LOWEPRO PhotoSport BP 24L AW III - černý

možnost vložení hydrovaku až 3 l, vychytaný systém popruhů, vcelku lehká konstrukce 1,5 kg

5 090,-
FOMEI LED DMX 300B

Perfektní pro natáčení rozhovorů, Hodí se pro focení v ateliéru i na lokaci, Možnost modifikace světla prostřednictvím Bowens bajonetu

18 990,-

Související články

DSLR vs. CSC: Král je mrtev (?) Ať žije král!

DSLR vs. CSC: Král je mrtev (?) Ať žije král!

Sony FX3 nově na seznamu schválených kamer pro Netflix

Sony FX3 nově na seznamu schválených kamer pro Netflix

Sony přichází s technologií proti padělání

Sony přichází s technologií proti padělání

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...