Aktuality z fotosvětaFototipyAktuality z fotosvěta,Fototipy

Bertrand Bernager radí, jak najít svůj styl při focení streetu

Bertrand Bernager radí, jak najít svůj styl při focení streetu
| 4 minuty čtení

Městské ulice nabízejí Bertrandovi Bernagerovi řadu kreativních příležitostí k vyzkoušení různých stylů a fotografických postupů. Podělí se s vámi o tři tipy na to, jak můžete rozvinout svůj vlastní styl pouličního fotografování ve městě.

Nemějte strach

Při klasickém pouličním fotografování jsou klíčovým elementem na snímku lidé. Fotografování cizích lidí však může vzbuzovat rozpaky i obavy. Na začátku míváme tendenci se skrývat nebo fotit z dálky pomocí teleobjektivů. Podle Bertranda bychom tyto obavy měli překonat:

"Když jsem s pouličním fotografováním začínal, stával jsem 10 nebo 20 metrů od objektu. Nezkoušel jsem navázat žádný kontakt. Postupně ale moje sebejistota rostla a vzdálenost se zkracovala. Teď už fotím jen s širokoúhlými objektivy, většinou to bývá FE 16–35 mm f/2,8 G Master nebo 55 mm f/1,8 ZA. Používám Sony α7R III. Díky této kombinaci se mohu přiblížit k fotografovaným a dle mého názoru tak vznikají lepší snímky. Moje první rada zní: Nebojte se k subjektu přiblížit."

© Bertrand Bernager© Bertrand Bernager

Musíte vědět, co chcete

Když je toho kolem k fotografování tolik, člověk snadno zapomene, co vlastně chce fotit, a fotí všechno. Vznikají pak náhodné série snímků, které vůbec nemusí mít vlastní styl. Pokud si chcete vytvořit styl, Bertrand doporučuje, abyste si určili nějaký projekt nebo cíleně vymezili okruh témat, která budete fotit:

"Mám rád chaotickou atmosféru města. Ale může se toho dít tolik, že je pak těžké se soustředit. Vyrazíte fotografovat a okolí vás zcela pohltí. Proto si občas svůj den ve městě nejprve naplánuji: 'Dnes budu fotit jen architekturu' nebo 'dnes budu fotit jen pouliční portréty'. Chcete-li se soustředit na určité téma a rozvíjet osobní styl, myslím, že je důležité si stanovit projekt."

© Bertrand Bernager© Bertrand Bernager

Musíte zachytit DNA

Každé město má svoji vlastní atmosféru. Vaší úlohou je, abyste na snímcích ukázali, jak město vidíte a vnímáte. Všichni známe spoustu klišé – červené londýnské autobusy, pára nad ventilátory a žluté taxíky v New Yorku, úzké uličky v Hongkongu. Pokuste se města zachytit a ukázat svým osobním způsobem.

Bertrand doporučuje: "Projděte se městem a seznamte se s ním. Zkuste se na všechno podívat vlastníma očima. Když mám pocit, že jsem narazil na scénu, která by stála za vyfotografování, než pořídím snímek, chvíli pozoruji, co se děje. Hledám něco magického. Může to být magické světlo nebo něco, co vystihuje náladu a atmosféru města v daný okamžik. Pořídit pohlednicový snímek města, jako je New York, je velice snadné. Výsledkem může být docela hezký obrázek, jenže všichni už takový obrázek viděli tisíckrát. Musíte zachytit nějakou energii. Pátrejte po zajímavých kompozicích a barvách a snažte se, aby váš snímek byl originální. Musíte do něj vložit něco vlastního."

© Bertrand Bernager© Bertrand Bernager

Bertrand je ambasadorem Sony Europe Imaging a jeho další práce lze najít na webové stránce www.sony.cz/alphauniverse.

SONY CyberShot DSC-RX100 III Premium Kit

Sony Cybershot DSC-RX100 III s vestavěným EVF hledáčkem, vestavěným bleskem i podporou NFC, Snímač Exmor™ CMOS velikosti 1" (13,2 × 8,8 mm) s rozlišením 20,1 efektivních megapixelů, Rozsah ISO 125–12 800 (v rozšíření až 25 600)

12 990,-
SONY Alpha A7R III
SONY Alpha A7R IIIA tělo

42 MPix Full-Frame snímač Exmor R BSI CMOS, Obrazový procesor BIONZ X, 399-bodový systém AF

65 990,-
SONY Alpha A6400
SONY Alpha A6400 černý + 16-50 mm

24,2 Mpx snímač s nejnovějším obrazovým procesorem BIONZ X, APS-C bezzrcadlovka s funkcemi z FF CSC fotoaparátů, nejrychlejší automatické ostření na světě - 0,02s

25 990,-

Související články

Jak máme otevřeno v prosinci

Jak máme otevřeno v prosinci

Do našeho týmu hledáme nové kolegy

Do našeho týmu hledáme nové kolegy

Olympus se mění na OM SYSTEM a vyvíjí nový fotoaparát

Olympus se mění na OM SYSTEM a vyvíjí nový fotoaparát

Další Fototipy

Fotoškola - stabilizátor obrazu

Fotoškola - stabilizátor obrazu

Drobnosti pro fotografy aneb Čím pod stromečkem určitě potěšíte

Drobnosti pro fotografy aneb Čím pod stromečkem určitě...

Oslavte Vánoce s instantní a analogovou fotkou!

Oslavte Vánoce s instantní a analogovou fotkou!

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

Rozumím