VýstavyVýstavy

Film Helios: Slunce známé i neznámé

Termín: 27. 1. - 15. 2. 2020| Místo: Minigalerie Centra FotoŠkoda
| 3 minuty čtení

Co všechno víte o Slunci? Na výstavě, kterou můžete od 27. ledna do 15. února zhlédnout v naší Minigalerii, se můžete na Slunce podívat zcela novýma očima. Na unikátních fotografiích uvidíte zatmění Slunce a sluneční korónu a zblízka si prohlédnete naši nejbližší hvězdu. Výstava je prodejní a celý výtěžek poputuje na podporu dokončení dokumentárního filmu Helios, v němž se mimo jiné seznámíte s profesorem Miloslavem Druckmüllerem, jenž je také autorem vystavených snímků.

O autorovi fotografií

Profesor Miloslav Druckmüller je matematik a celý svůj profesní život spojil s Fakultou strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. Vyučuje zde mimo jiné analýzu v komplexním oboru, funkcionální analýzu a numerické metody analýzy obrazů, které jsou hlavním předmětem jeho odborného zájmu.

Mezi jeho koníčky patří fotografie, astronomie a pěstování kaktusů. Se svou ženou Zuzanou milují hory a společně vystoupili na stovky vrcholů Pálavou počínaje a Himálají a Andami konče. Zvláště jim učarovaly chilské vulkány. Miloslav Druckmüller měl několik výstav fotografií s vyokohorskou a astronomickou tematikou. Společně se ženou jsou autory obrazové monografie Od Huscaránu k Everestu a přednesli též desítky přednášek o svých výpravách.

Celosvětově známým se Miloslav Druckmüller stal díky obrazům sluneční koróny pořízených během úplných zamětní Slunce. Tyto obrazy byly publikovány ve stovkách novin a časopisů po celém světě, a to od titulní stránky prestižního vědeckého časopisu Nature až po bulvární noviny a francouzský luxusní časopis pro ženy. Jsou též součástí řady vědeckých monografií a článků.

Matematické metody, které používá pro vytvoření obrazů, vyvíjí již více než 20 let a veškerý software, který používá, sám naprogramoval. Některé z jeho algoritmů se dnes rutinně používají pro zpracování obrazů z kosmických sond pozorujících Slunce, jako je např. sonda NASA Solar Dynamics Observatory. Vědecký výzkum Slunce provádí společně s Institute for Astronomy University of Hawaii a je v této oblasti autorem nebo spoluautorem více než 50 vědeckých publikací.

Je též neúnavným popularizátorem astronomie. Na astronomická témata přednesl již několik set přednášek.

Výstava navazuje na natáčení dokumentárního filmu Helios. Výstava je prodejní - cena jedné fotografie činí 850 Kč a celý výtěžek z výstavy se využije na podporu dokončení filmu. Vernisáž se koná 27. ledna v 17 hodin.

RICOH G900

20 Mpx CMOS snímač (1/2,3"), 5× optický zoom 28–140 mm, Širokoúhlý 3" LCD displej (16:9) rozlišení 1040 tis. pixelů -větší a 4x detailnější displej, než u předchůdce

21 990,-
EIZO EV2360 černý

Úhlopříčka 22,5“, Formát 16:10, Rozlišení 1920x1200

7 690,-
LAOWA 100 mm f/2,8 2x Ultra Macro APO pro L-mount

Zvětšení 2:1, Minimální zaostřovací vzdálenost 24,7 cm, Perfektní pro detaily z přirody i industriální fotografii

14 990,-

Související články

Rodinný portrét očima Vasila Stanka

Rodinný portrét očima Vasila Stanka

Soutěž FOTOSTART: 6. ročník - vítězné práce

Soutěž FOTOSTART: 6. ročník - vítězné práce

Miroslav Kodrle: FOTOGRAFIE??

Miroslav Kodrle: FOTOGRAFIE??

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

Rozumím