Michal Červený vyfotil nejlepší sportovní snímek roku, Romana Vondrouše ocenila AISP

Michal Červený vyfotil nejlepší sportovní snímek roku, Romana Vondrouše ocenila AISP

Michal Červený vyfotil nejlepší sportovní snímek roku, Romana Vondrouše ocenila AISP

V soutěži Sportovní fotografie roku již podruhé za sebou uspěl Michal Červený, který si stejně jako loni odnáší hlavní cenu. Ceny za sportovní fotografii se ale udílely i za hranicemi, letos i s českým zastoupením - Roman Vondrouš zvítězil ve druhém ročníku soutěže pořádané Mezinárodní asociací sportovních novinářů (AISP) v kategorii Fotografický soubor.

Sportovní fotografie roku vyhlásila výsledky

Autorem nejlepšího sportovního snímku roku 2019 se stejně jako loni stal Michal Červený, a to se snímkem cyklistů v závodě horských kol ztrácejících se v mračnech prachu. Stejně jako loni také využije možnost uspořádat při příští výstavě autorskou doprovodnou výstavu.

Světový pohár horských kol cross country v Andoře © Michal Červený
Sportovní fotografie roku 2019: Světový pohár horských kol cross country v Andoře © Michal Červený

Snímek vznikl na balkóně restaurace přibližně 300 metrů od trati, a to krátce po startu. Původně měl v úmyslu vyfotit hada cyklistů sjíždějících po sjezdovce, tento záměr ale zhatila mračna prachu, která se během několika vteřin zvedla z trati. Na působivosti to snímku nicméně neubírá, právě naopak.

Předsedkyně poroty u snímku ocenila estetiku připomínající díla Sebastiaa Salgada, porotě se na snímku dále líbila dramatičnost, ponurá atmosféra i mnohovrstevná neobvyklá kompozice.

Celkové výsledky soutěže:

  • hlavní cena: Michal Červený - Světový pohár horských kol v Andoře
  • fotbal: Dominik Bakeš - Slavia - Kluž, radost Jana Bořila po vstřeleném gólu
  • ostatní sporty: Jan Kasl - Tomáš Dostál ve finále závodu Ironman na Havaji
  • portrét: Michal Sváček - basketbalista Pavel Pumprla
  • motorismus: Martin Kozák - Dragster
  • série: Lukáš Kaboň - Mistrovství Evropy žen v softballu v Ostravě
  • zvláštní ceny poroty: Michal Beránek - Královská radost; Michal Beránek - Box v Arkádách; Lukáš Kaboň - MS v para hokeji 2019 v Ostravě

Výstavu sportovních fotografií si můžete prohlédnout na Staroměstské radnici od 5. 2. do 29. 3. Malou ochutnávku můžete zhlédnout také v naší maxigalerii.

Mezinárodní asociace sportovních novinářů ocenila fotografa ČTK Romana Vondrouše

Česká sportovní fotografie neslaví pouze udílení českých cen za nejlepší sportovní fotografii, ale rozdává ocenění i za hranicemi. Mezinárodní asociace sportovních novinářů (AIPS) ocenila fotoreportéra ČTK Romana Vondrouše, který zvítězil v kategorii Fotografický soubor v konkurenci nejlepších sportovních fotografů na světě. Soubor vytvořil na téma Dostihy, kterému se dlouhodobě věnuje.

Vondrouš se dostal mezi 27 finalistů, kteří byli ve druhém ročníku soutěže během čtyř etap hlasování vybráni z původních 1 754 přihlášených z celkem 125 zemí světa. V tomto ročníku se mohli soutěže zúčastnit i píšící novináři a zahrnoval také audio a videotvorbu. Kromě série se soutěžilo také v jednotlivých snímcích, zde uspěl Kolumbijec Juan Arboleda.

Jakožto vítěz kategorie si Vondrouš spolu s trofejí odnáší také 8 000 dolarů, fotografové na druhé příčce obdrželi 3 000 dolarů a na třetím místě 2 000 dolarů.

Tato soutěž není Vondroušův první mezinárodní úspěch, v roce 2013 zvítězil v soutěži World Press Photo v kategorii sportovních akcí, v Čechách naposledy uspěl v soutěži Czech Press Photo.

Podobné články

Soutěžte na instagramu s krajinou zalitou sluncem
Soutěžte na instagramu s krajinou zalitou sluncem

3. 4. - Konečně jsme se dočkali. Je tu jaro, které nám snad pomůže s překonáním současné situace. Přijdete se do naší...

Pět tipů Hannah Couzens, jak se okamžitě fotit lepší portréty
Pět tipů Hannah Couzens, jak se okamžitě fotit lepší...

3. 4. - Fotíte portréty, ale pořád to není ono? Podívejte se na pět tipů fotografky a ambasadorky Sony Hannah Couzens, díky...

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací