FototipyFototipy

IlFORD Photo: Filtry pro černobílou fotografii

IlFORD Photo: Filtry pro černobílou fotografii
| 3 minuty čtení

Barevné filtry patří i k černobílé fotografii. Dramatický moment kupovitých mraků na černobílé fotce vykouzlíte právě s jejich pomocí. Proto se ve čtvrtém díle seriálu společnosti Fomei věnovanému černobílé fotografii budeme věnovat právě tomuto nezbytnému doplňku krajinářů nebo fotografů architektury.

S barevnými filtry za lepší fotkou

V poslední době se barevné filtry tak trochu vytratily z brašen fotoamatérů. Je to však škoda. Ne všeho lze dosáhnout ve vaší fotokomoře, byť s tím nejlepším vybavením a výbornými multigradačními papíry. Po barevných filtrech vždy nejčastěji sahali fotografové-krajináři nebo fotografové architektury.

Věděli proč. Nádherné kupovité mraky na modré obloze se na černobílém filmu jaksi ztratí. Pěkné zasněžené pláně jsou na vašem negativu ploché desky, vrcholky hor jsou bez detailů. Nemusíte ale zoufat - pomůžou vám filtry a v dnešní době i nové, moderní materiály.

Nejdůležitější barevné filtry pro černobílou fotografii:

  • žlutý – vhodný pro zimní snímky, letní krajinu
  • žlutozelený – zjasňuje podání zelených tónů v krajině, podobný žlutému
  • oranžový – zvyšuje kontrast, zlepšuje snímky za oparu a lehké mlhy
  • červený – pro krajinu, hory, oblohu, nejvhodnější pro "infra" filmy SFX200

Nezapomeňte, že při použití filtrů musíte vždy počítat s korekcí (prodloužením) expozice podle koeficientu filtru. Tento koeficient najdete v přiloženém popisu filtru. Svoji práci můžete ještě vylepšit použitím speciálního filmu.

ILFORD SFX 200

je výjimečný černobílý film s rozšiřitelnou spektrální citlivostí v červené oblasti, a to až do 740 nm (běžný film cca 680 nm), která umožňuje dosahovat velmi kreativních až dramatických záběrů plných stínů a výrazných polotónů.

Tyto vlastnosti lze ještě prohloubit použitím barevných filtrů žlutých, oranžových a hlavně všech odstínů filtrů červených. Výsledek je pak přímo úměrný použitému filtru (viz ukázka).

ILFORD Photo - filtry

Na rozdíl od jiných infračervených materiálů je možné SFX 200 použít i za běžného denního světla. Sám o sobě pomáhá při snímcích za mlžného oparu a žluté nebo červené paprsky mlžným oparem lépe pronikají.

SFX 200 má jmenovitou citlivost ISO 200/24 s možností převyvolání až na ISO 800/30. Lze ho zpracovávat všemi běžnými způsoby a ve všech vyvolávacích lázních ILFORD. Pro malou zrnitost doporučuje výrobce ILFOTEC DD-X, pro maximální citlivost zase Microphen. Záleží na vašich požadavcích a záměrech.

chci ilford sfx 200

Autor článku: Miloš Žalman

Text vznikl pro společnost FOMEI.

předchozí díl

Související články

Vybavte se na podzimní focení aneb Vychytávky do sychravého počasí

Vybavte se na podzimní focení aneb Vychytávky do...

Srovnání základních objektivů 50 mm f/1,4: Canon vs ZEISS vs Sigma

Srovnání základních objektivů 50 mm f/1,4: Canon vs ZEISS...

Pište nám dotazy, odpovíme v živém vysílání

Pište nám dotazy, odpovíme v živém vysílání

Diskuze

IlFORD Photo: Filtry pro černobílou fotografii

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

Rozumím