Aktuality z fotosvětaAktuality z fotosvěta

Druhý únorový týden byl o novinkách Canon R5, Nikon D6 a myších

Druhý únorový týden byl o novinkách Canon R5, Nikon D6 a myších
| 3 minuty čtení

Sedmý týden roku 2020 byl štědrý. Obavy z koronaviru a odložení projektíku plnoformátového Foveonu převálcovaly novinky. Co do počtu exceloval Canon, nezahálel Nikon, ani Olympus.

Co nového u Canonu

Canon uvedl v minulém týdnu několik novinek. Některými překvapil, o jiných se již šuškalo. Vedle EOS 850D a termosublimace SELPHY SQUARE QX10 se už vše točilo jen kolem systému R. Elková verze RF 24-105 mm f/4 IS USM dostala nového menšího brášku RF 24-105 mm f/4-7,1 IS STM. Za zlom v přístupu u tohoto výrobce se dá určitě považovat IBIS (stabilizovaný senzor) u EOS R5. A oznámeny byly novinky plánované na tento rok, takže vedle objektivu RF 100-500 mm f/4,5-7,1 IS USM se můžeme těšit i na extendery RF 1,4x a 2x.

 

Největší mobilní veletrh zrušen

Mobilní světový kongres (MWC) 2020, který se měl konat 24. - 27. února v Barceloně ve Španělsku, byl minulý týden zrušen kvůli obavám z koronaviru. Lavinu odmítnutí účasti strhla společnost LG a brzy následovaly další jako Sony, poslední pomyslnou kapkou byl Facebook a WD.
 

Fuji X-T4 a IBIS

Podle posledních zpráv se ve Fujifilm letos vůbec nenudí. Po novinkách jako X100V, X-T200 by měl následovat model X-T4. Tomu nasvědčují i čísla registrací na čínském MIT (Ministerstvo průmyslu) a CFF. Co se za tajemným registračním číslem FF190003 skrývá a na co se těšit? O nějaký ten milimetr větší a gram těžší tělo, 6K 60p video, plně otočný displej a hlavně IBIS. K oficiálnímu oznámení by mělo dojít 25. - 26. února. (zdroj:photorumors, Nokishita) 

Nikon a Adobe


Zatímco Nikon s velkou slávou představil svůj nejvyšší model Nikon D6, byla uvolněna poslední aktualizace pro Adobe Lightroom, která odporuje surový Raw (NEFF) z nedávno uvedeného Nikonu D780.

 

Full Frame Foveon je stále teorie

Sigma - generální ředitel Kazuto Yamaki se minulý týden omluvil, že Sigma nedostojí svému slibu v rámci aliance L bajonetu uvést v roce 2020 na trh plnoformátový 60Mpx čip Foveon (senzor, který má fotocitlivé stránky v různých vrstvách - s příslibem vyššího výsledného rozlišení). Takže v případě zájmu nezbývá než sáhnout po FF zástupci s Bayerovou maskou Sigmě fp. 

Snímek dvou myší vyhrál prestižní světovou cenu

Při fotografování wildlife můžete sedět pět dní na posedu v maskáčích a čekat na ten nej záběr majestátného jelena. No a nebo můžete ležet pět nocí ve stanici metra a fotit myši. Sam Rowley tak třeba získal prestižní cenu Lumix People's Choice Award 2019, kterou organizuje londýnské Natural History Museum.

 

 

 

 

Autor: Bohuslav Brož

LOWEPRO Photo Active TLZ 45 AW

pistolová brašna, pro (bez)zrcadlovku s objektivem do délky 15,5 cm, nové odlehčené a odolné vnější materiály

1 390,-
VOIGTLÄNDER 28 mm f/2,8 Color-Skopar SLII-S pro Nikon F černý/stříbrný

Ideální reportážní ohnisko s klasickým celokovovým zpracováním, Dobrá světelnost f/2,8 pro práci ve zhoršených světelných podmínkách, Objektiv je plně manuální, ale přenáší informaci o cloně

13 490,-
HASSELBLAD 907X Komfort kit

Hasselblad kamera kit, Fotoaparát 907X s digitální zadní částí CFV II 50C, 50 MPix snímač CMOS s velikostí 43,8×32,9 mm

299 990,-

Související články

MFDF Ji.hlava: 25. ročník festivalu dokumentárních filmů je tu

MFDF Ji.hlava: 25. ročník festivalu dokumentárních filmů...

Od října rozšiřujeme otevírací dobu!

Od října rozšiřujeme otevírací dobu!

Fotografii je už 182 let, dnes slavíme Světový den fotografie

Fotografii je už 182 let, dnes slavíme Světový den...

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

Rozumím