Druhý únorový týden byl o novinkách Canon R5, Nikon D6 a myších

Druhý únorový týden byl o novinkách Canon R5, Nikon D6 a myších

Druhý únorový týden byl o novinkách Canon R5, Nikon D6 a myších

Sedmý týden roku 2020 byl štědrý. Obavy z koronaviru a odložení projektíku plnoformátového Foveonu převálcovaly novinky. Co do počtu exceloval Canon, nezahálel Nikon, ani Olympus.

Co nového u Canonu

Canon uvedl v minulém týdnu několik novinek. Některými překvapil, o jiných se již šuškalo. Vedle EOS 850D a termosublimace SELPHY SQUARE QX10 se už vše točilo jen kolem systému R. Elková verze RF 24-105 mm f/4 IS USM dostala nového menšího brášku RF 24-105 mm f/4-7,1 IS STM. Za zlom v přístupu u tohoto výrobce se dá určitě považovat IBIS (stabilizovaný senzor) u EOS R5. A oznámeny byly novinky plánované na tento rok, takže vedle objektivu RF 100-500 mm f/4,5-7,1 IS USM se můžeme těšit i na extendery RF 1,4x a 2x.

 

Největší mobilní veletrh zrušen

Mobilní světový kongres (MWC) 2020, který se měl konat 24. - 27. února v Barceloně ve Španělsku, byl minulý týden zrušen kvůli obavám z koronaviru. Lavinu odmítnutí účasti strhla společnost LG a brzy následovaly další jako Sony, poslední pomyslnou kapkou byl Facebook a WD.
 

Fuji X-T4 a IBIS

Podle posledních zpráv se ve Fujifilm letos vůbec nenudí. Po novinkách jako X100V, X-T200 by měl následovat model X-T4. Tomu nasvědčují i čísla registrací na čínském MIT (Ministerstvo průmyslu) a CFF. Co se za tajemným registračním číslem FF190003 skrývá a na co se těšit? O nějaký ten milimetr větší a gram těžší tělo, 6K 60p video, plně otočný displej a hlavně IBIS. K oficiálnímu oznámení by mělo dojít 25. - 26. února. (zdroj:photorumors, Nokishita) 

Nikon a Adobe


Zatímco Nikon s velkou slávou představil svůj nejvyšší model Nikon D6, byla uvolněna poslední aktualizace pro Adobe Lightroom, která odporuje surový Raw (NEFF) z nedávno uvedeného Nikonu D780.

 

Full Frame Foveon je stále teorie

Sigma - generální ředitel Kazuto Yamaki se minulý týden omluvil, že Sigma nedostojí svému slibu v rámci aliance L bajonetu uvést v roce 2020 na trh plnoformátový 60Mpx čip Foveon (senzor, který má fotocitlivé stránky v různých vrstvách - s příslibem vyššího výsledného rozlišení). Takže v případě zájmu nezbývá než sáhnout po FF zástupci s Bayerovou maskou Sigmě fp. 

Snímek dvou myší vyhrál prestižní světovou cenu

Při fotografování wildlife můžete sedět pět dní na posedu v maskáčích a čekat na ten nej záběr majestátného jelena. No a nebo můžete ležet pět nocí ve stanici metra a fotit myši. Sam Rowley tak třeba získal prestižní cenu Lumix People's Choice Award 2019, kterou organizuje londýnské Natural History Museum.

 

 

 

 

Autor: Bohuslav Brož

Podobné články

O soutěžích, charitě, malém FeiyuTech Pocekt a velkém Phase One
O soutěžích, charitě, malém FeiyuTech Pocekt a velkém...

6. 4. - 14. týden roku 2020 nám přinesl začátek měsíce dubna a s ním i náznaky jara. A proto je fajn poohlédnout se po...

Nejspíš nový Pentax a určitě nový Polaroid.
Nejspíš nový Pentax a určitě nový Polaroid.

30. 3. - Třináctý týden a závěr března se nesl ve znamení novinek. Vedle Polaroidu a Pentaxu byly zaznamenány patenty i u...

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací