HD PENTAX-DA 35mm F2.8 Macro Limited | FotoŠkoda
Produktové novinkyRecenze

HD PENTAX-DA 35mm F2.8 Macro Limited

HD PENTAX-DA 35mm F2.8 Macro Limited
4. 2. 2014 | 4 minuty čtení

Limitovaný objektiv HD PENTAX-DA 35mm F2.8 Macro je svým poměrem zvětšení obrazu 1:1 a ohniskem 35 mm (po přepočtu 52,5 mm) vhodný pro makrofotografii i běžné fotografování. Systém Quick Shift Focus zajišťuje rychlé úpravy manuálního ostření bez nutnosti vypnutí autofokusu. Devíti lamelová kruhová clona skýtá rozostřeným oblastem snímku krásný bokeh.

Limited edition
Již samotné zařazení do rodiny limitovaných objektivů napovídá, o tom, že se jedná o precizně zpracované „sklo“ s vysoce jakostními členy. A je to tak. Zcela nové HD vrstvy zajišťují ostré snímky ve vysokém rozlišení. HD (High Definition) coating nabízí větší přenos světla a dokonalejší redukci odrazů než klasické SMC vrstvy. Obrázky jsou tak ostré a bez obrazových vad. Přední čočka je chráněna vrstvou SP (Super Protect). Korpus je vyroben ze slitiny hliníku. 

Poměr zvětšení
Makrofografie lze pořizovat v poměru zvětšení 1:10 až 1:1. Na objektivu jsou vyznačeny hodnoty zvětšení 1:10 (cca 50 cm od snímače), 1:5 (cca 28 cm), 1:3 (cca 20 cm), 1:2 (cca 16,5 cm), 1:1,5 (cca 15 cm), 1:1,2 (cca 14,4 cm) a 1:1 (13,9 cm).

 

Práce s hloubkou ostrosti
Objektiv umožňuje díky světelnosti f/2,8 libovolnou práci s hloubkou ostrosti. Lze tak „odpíchnout“ fotografovaný objekt od rušivého pozadí nebo naopak potlačit popředí. Zaostřeno na 1. plán (větvička vlevo), na 2. plán, na 3. plán a na poslední plán (nekonečno).

 

A vlastní zkušenost?
I když se Pentax nachází v nezaviděníhodné situaci – outsidera, tedy alespoň z pohledu digitalního mainstreamu, rozhodně se nemusí cítit nesvůj. Vždyť málo která značka se může pochlubit tolika vrcholnými okamžiky, v období analogové fotografie, jako právě on. Pentax ovšem nežije jen ze vzpomínek na uplynulou éru, ale dále úročí své nabyté zkušenosti při výrobě fotoaparátů digitálních. Tak například Pentax K-5, novinka předloňského roku, disponuje vlastnostmi, jež jsou dosud v dané kategorii nevšední (vytěsněné tělo, stabilizace v těle, kompatibilita s analogovými objektivy atd.).

K tělu jsem vybral na otestování objektiv HD PENTAX-DA 35mm F2.8 Macro Limited. Pentax má s výrobou Prime objektivů dlouholeté zkušenosti, což se jen pozitivně zrcadlí v příjemném pocitu, který jsem z objektivu měl. Kompaktní rozměry a optimální hmotnost kovového těla objektivu sluší, stejně jako výsuvná sluneční clona. Mechanicky přesné zaostřování bez pozorovatelné vůle začíná již na 13,9 cm, kdy je zvětšení obrazu 1:1! Jelikož je objektiv primárně makro, odpovídá tomu i rozsah ostření. Největší část zaujímá rozmezí 13,9 a 50 cm (zvětšení 1:1 a 1:10) a jen malá část (cca 1/10) zůstává pro zaostření od 50 cm na nekonečno. Sice se občas stalo, když byly povrch či hrany objektu neznatelné, že objektiv s rušivým „vrčením“ přeostřoval z nekonečna na druhý konec, ale po chvíli snahy (a s trochou pomocí) objektiv zaostřil a výsledek stál za to. V tomto ohledu se vyskytlo nejvíce potíží (vycházejících ovšem z mé neznalosti problematiky) při současném natáčení videa a manuálního ostření.

Na závěr bych rád popřál značce Pentax, aby i přes nedávné spojení s Ricohem (jímž se začíná psát další období společnosti), úspěšně spěla k lepším zítřkům.

Více informací o objektivu

S přáním dobrého světla
Jakub Škraban

PANASONIC Lumix DC-S5 IIx
PANASONIC Lumix DC-S5 IIx

Full frame 24,2 Mpx CMOS senzor, 6K/30 fps 4:2:0 10-bit záznam videa, C4K/4K60 fps 4:2:2 10-bit neomezeně

62 490,-
HOYA filtr MIST DIFFUSER BLACK No 1 55 mm

řada: kreativní, typ: měkký, bez povrchových úprav

1 290,-
SAMYANG 75 mm f/1,8 AF pro Fujifilm X

Samyang AF 75 mm F/1.8, Ohnisko 112,5 mm pro APS-C, Bajonet pro Fujifilm X

11 290,-

Související články

Instax Mini 12: nová verze populárního fotoaparátu je zde

Instax Mini 12: nová verze populárního fotoaparátu je zde

Leica představuje nový teleobjektiv řady SL a 1,4× konvertor

Leica představuje nový teleobjektiv řady SL a 1,4× konvertor

Nový portrétní objektiv Samyang

Nový portrétní objektiv Samyang

Další Recenze

Recenze: COLBOR BP65 parabolický softbox
Hodnocení 94%

Recenze: COLBOR BP65 parabolický softbox

Recenze: COLBOR LED světlo PL8R
Hodnocení 96%

Recenze: COLBOR LED světlo PL8R

Recenze OM SYSTEM M.Zuiko 90 mm f/3,5 Macro IS PRO - naprosto jedinečný nástroj
Hodnocení 99%

Recenze OM SYSTEM M.Zuiko 90 mm f/3,5 Macro IS PRO -...

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...