Můj otec Antonín Kratochvíl v Leica Gallery Prague | FotoŠkoda
Výstavy

Můj otec Antonín Kratochvíl v Leica Gallery Prague

Termín: 11. 5. - 6. 9. 2020| Místo: Leica Gallery Prague
Můj otec Antonín Kratochvíl v Leica Gallery Prague
11. 5. 2020 | 3 minuty čtení

Odložená výstava je zpět! Od 11. 5. do 6. 9. si můžete v Leica Gallery Prague prohlédnout snímky Antonína a Michaela Kratochvílových, které vznikly v průběhu natáčení celovečerního dokumentu Můj otec Antonín Kratochvíl. Zachycují jak místa, na nichž se natáčelo, tak portréty zúčastněných, a poskytují celkový obraz putování, které oba fotografové během natáčení podnikli.

Dokument o dokumentu

Odložená výstava je zpět! Od 11. 5. do 6. 9. 2020 se můžete v Leica Gallery Prague těšit z fotografií, které vznikly v průběhu natáčení celovečerního dokumentu Andrey Sedláčkové Můj otec Antonín Kratochvíl a jejichž autory jsou jak Antonín Kratochvíl, tak jeho syn Michael.

O Antonínu Kratochvílovi

Antonín Kratochvíl je výrazná osobnost, jejíž fotografie vždy budily emoce. Byl svědkem desítek válečných konfliktů, humanitárních katastrof a před objektivem mu stála řada světových celebrit. Jeho snímky se dají shrnout jedním názvem, sociální dokument; jsou expresivní a zneklidňující. Celkem čtyřikrát získal cenu World Press Photo a časopis American Photo ho zařadil mezi stovku nejvýznamnějších osobností světové fotogafie.

Jeho snímky ukazují talent i jeho osud třídního zavržence, uprchlíka, bezdomovce, zločince, vojáka cizinecké legie a světoběžníka. Antonínův dramatický osud zasáhl i do natáčení dokumentu - na jaře roku 2017 se ocitl v kómatu a po několika týdnech, kdy se probral, se učil znovu chodit. V rámci kampaně #MeToo byl bývalou americkou kolegyní nařčen ze sexuálního obtěžování, která navzdory odmítnutí všech obvivnění skončila odchodem z agentury Sedm, již spoluzakládal.

Antonín Kratochvíl emigroval z Československa v roce 1967 ještě před tím, než se mu narodil syn. Poprvé se s ním setkal až po 19 letech, kdy si mladý Michael dokonce myslel, že je jeho otec mrtvý. Ve filmu Michael, taktéž fotograf, zkoumá otcovu tvorbu i životní peripetie, setkává se lidmi, se kterými otec pracoval a s nimiž se Michael do té doby neznal. A hovoří o tématech, která zůstávala spíše v pozadí.

Právě rodina rozdělená železnou oponou je nejdůležitější linkou filmu. Během natáčení otec a syn, Antonín a Michael, dokumentovali místa, na nichž se nacházeli, sami sebe i celkovou atmosféru a výsledek si můžete prohlédnout právě na této výstavě.

Fotografie na výstavě byly vytištěné v Centru FotoŠkoda.

LEICA D-Lux 7 black

17 Mpx 4/3" snímač MOS, Zoom objektiv LEICA DC VARIO-SUMMILUX (24–75 mm přepočteno na FF), Vysoká světelnost f/1,7–2,8

33 490,-
LEICA M11 black paint finish

Leica M11 s full frame BSI CMOS senzorem, Trojí rozlišení: L-DNG / M-DNG / S-DNG, Počet aktivních obr. bodů: 18 MPix / 36 MPix / 60 MPix

216 990,-
LEICA SL2-S + LEICA VARIO-ELMARIT-SL 24-70 f/2,8 ASPH

Snímač 24,6 MPix Full Frame BSI CMOS, Procesor Maestro III, ISO 50 až 100 000

171 990,-

Související články

Plechová abstrakce v galerii Czech Photo Centre

Plechová abstrakce v galerii Czech Photo Centre

Emil Fafek v Leica Gallery Prague

Emil Fafek v Leica Gallery Prague

Soutěž FOTOSTART: 8. ročník - vítězné práce

Soutěž FOTOSTART: 8. ročník - vítězné práce

Diskuze

Můj otec Antonín Kratochvíl v Leica Gallery Prague

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...