Praha pod věžemi očima Tomáše Vocelky | FotoŠkoda
Výstavy

Praha pod věžemi očima Tomáše Vocelky

Termín: 2. 7. - 16. 8. 2020
Praha pod věžemi očima Tomáše Vocelky
29. 6. 2020 | 3 minuty čtení

Podívejte se na pražské ulice z ptačí perspektivy! Od 2. 7. do 16. 8. můžete v Czech Photo Centre zhlédnout výstavu Tomáše Vocelky, vítěze Grantu Prahy v soutěži Czech Press Photo 2018. Na téměř 50 snímcích uvidíte pražský život tak, jak ho málokdy zastihnete - z výšek pražských věží, vyhlídek, střech či teras.

Pražské ulice z výšky

Když jste někdy vyšplhali na jednu z pražských věží, podívali jste se i dolů? Tomáš Vocelka s fotografováním života na ulici z výšky v rámci vítězného projektu kategorie Grant Prahy soutěže Czech Press Photo 2018 strávil více než 120 hodin, 112x vystoupal na věže, střechy, terasy či vyhlídky a nastoupal dohromady 4 kilometry. Na výstavě, kterou v Czech Photo Centre můžete zhlédnout od 2. 7. do 16. 8. 2020, se můžete podívat na Prahu velmi neobvyklým pohledem.

Ulice fotografa Tomáše Vocelku začala zajímat již za studií ve druhé polovině 80. let: "Z dnešního pohledu to tehdy byla klasická černobílá street fotografie. Když jsem se do Prahy v roce 2000 vrátil a začal pracovat, dlouho jsem hledal cestu, jak vidět a fotit město jinak. Když v Praze žijete nebo pracujete, postupně přestáváte vnímat její kouzlo a pohled na okolí začne poznamenávat běžná denní rutina."

Kouzlo pouličního života viděného z ptačí perspektivy objevil při návštěvě 5letého synovce ze Šumavy. Nezajímala ho architektonická panoramata, která se před ním rozprostírala, nýbrž život, který se odehrával pod ním. "Někdy je to legrační, jindy smutné, občas neuvěřitelně bizarní zejména kvůli turistům a turistickým atrakcím."

Se souborem Pod pražskými věžemi pak v roce 2018 zvítězil v Grantu Prahy v soutěži Czech Press Photo 2018. Po intenzivním roce práce si nyní můžete téměř 50 snímků prohlédnout na výstavě.

O autorovi

Tomáš Vocelka se narodil v Krnově a v začátcích ho ovlivnil krnovský fotograf Gustav Aulehla. Jako fotograf začal v roce 1990 pracovat v nezávislých zpravodajských týdenících Region, později k focení přidal i psaní. Od roku 2000 do roku 2017 působil v redakci MF DNES, dnes působí v Aktuálně.cz jakožto fotograf a editor.

Kromě Grantu Prahy v roce 2018 získal v následujícím ročníku Czech Press Photo stříbrnou medaili v kategorii reportáž. Na kontě má další ocenění z prestižních světových soutěží - např. Sony World Photography Awards, Olympus Global Open Photo Contest či dvojnásobný postup do finále soutěže Travel Photographer of the Year. Jeho snímky byly k vidění ve španělském magazínu National Geographic Viajes, jednu z nich vídají uživatelé vyhledávače Bing a jedna se objevila také na přebalu alba americké rockové skupiny Steal the Prize.

SONY Alpha A7 III
SONY Alpha A7 III

full frame 24 Mpx snímač, až 10 sn./s. při sekvenčním snímání s bufferem až na 177 JPEG snímků, XAVC S 4k video, 100 Mbps 8-bit 4:2:0 - interní nahrávání, přes HDMI výstup 8-bit 4:2:2, 120 FPS FHD

39 990,-
CANON EOS R6 Mark II
CANON EOS R6 Mark II

Rozlišení 24,1 Mpx / obrazový procesor DIGIC X, Rozsah citlivosti až ISO 102 400, AF s technologií Dual Pixel CMOS AF II

59 990,-
AGFAPHOTO Realikids Cam 2 modrý

12Mpx fotografie, videa v HD kvalitě (1080 × 720 px), 3,5“ displej

1 190,-

Související články

Eva Heyd: Soukromé cesty

Eva Heyd: Soukromé cesty

Alžběta Jungrová: Stav mysli

Alžběta Jungrová: Stav mysli

Fotoklub Praha: Láska k fotografii

Fotoklub Praha: Láska k fotografii

Diskuze

Praha pod věžemi očima Tomáše Vocelky

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...