Video: forma budoucnosti pro hobby tvůrce i profesionály | FotoŠkoda
Fototipy

Video: forma budoucnosti pro hobby tvůrce i profesionály

Video: forma budoucnosti pro hobby tvůrce i profesionály
7. 7. 2020 | 5 minut čtení

Videa najdeme všude kolem nás - na sociálních sítích, ve výlohách obchodů a koneckonců i v televizi. Kráčí ruku v ruce s fotografií a v lecčems zachází ještě o kus dál. Ne náhodou se videu říká pohyblivé obrázky. Pojďme se společně podívat na to, jaké trendy se dneska ve videu prosazují a kde všude se můžete prosadit vy.

Od fotky k videu

Fotografie a video kráčí jako vizuální umění ruku v ruce a v posledních letech získává mladší z obou forem čím dál větší prostor. Není divu, jeden francouzský fotograf se na otázku, proč začal točit videa, nechal slyšet, že "video má zvuk".

Kvalitní a dobře natočené video dokáže zážitky zprostředkovat živěji než nepohyblivé obrázky a stává se nedílnou součástí fotografických zakázek, jako jsou kupříkladu svatby. Rozhodně to ale neznamená, že by fotografie neměla vedle svého mladšího sourozence místo, tvoří sehraný tandem - zatímco fotografii si můžete pověsit na zeď a kochat se jí kdykoliv, video z významné události zase může oživit sešlost rodiny či přátel a umožňuje vrátit se ve vzpomínkách úplně jiným způsobem.

Trendy ve tvorbě videa

Fotka i video se zrodily ze stejné vize a mají leccos společného. Řada "pohyblivých obrázků" vychází buď rovnou z fotografie, nebo z kombinace fotografie a videa. Oblíbenou formou současnosti jsou například kinemagrafy, doslova spojení videa a fotografie, jehož výsledkem je statický obrázek s pohyblivými částmi. Jak na to, si můžete přečíst v článku na našem blogu. Řadou spojených fotografií či výřezem z videa mohou vznikat i gify.

Možnou hudbou budoucnosti, na které už se pracuje, jsou pak "digitální papíry" - displeje ohebné a tenké jako papír, které dokážou promítat rozpohybovanou fotografii / video. Třeba se jednoho dne dočkáme i my svého Denního věštce.

Pomineme-li fakt, že každé video se skládá ze snímků poskládaných za sebou, existují videa, která netočíme rovnou, ale vznikají až v postprocesu skládáním z fotek. Řeč je o časosběru, který dokáže skutečnost vykreslit často dramatičtěji než video, které bychom natočili rovnou. Důkazem toho je třeba video Petra Jana Juračky níže. Zároveň je zde ale vidět, že málokdy je časosběr sám o sobě natolik nosný, aby mohl utvořit celé dlouhé zajímavé video.

Současnému rozvoji videa velmi pomohl technický pokrok - proto dnes můžeme sledovat kvalitní (ač amatérská) videa z ptačí perspektivy pořízená dronem, plynulé a stabilizované záběry pořízené z ruky s gimbalem nebo se vžít do kůže motokrosového závodníka prostřednictvím záběrů z akční kamery. Video zkrátka přestalo být výhradní doménou profesionálních filmařů se stativem a stejně jako fotografie po vývoji kompaktních fotoaparátů se stalo běžnou součástí života tvůrců z řad nadšenců.

Videa jako koníček i profese

Sociální sítě na tento trend pružně reagují, nebo ho možná i samy podněcují, a můžete tak své zážitky s ostatními sdílet pomocí stories na Instagramu a Facebooku, platformami uzpůsobenými čistě pro sdílení videí jsou YouTube nebo TikTok.

V rámci sociálních sítí, ale i jako prostředek pro přenos přednášky či rozhovoru mezi větší množství diváků jsou pak on-line streamy, čím dál větší popularitu si získávají i video podcasty.

To vše můžete dělat na hobby úrovni, neznamená to ale, že se nemůžete posunout až k profesionálům. V seriálu rozhovorů s YouTuberem Tomášem Touhou se dozvíte všechno, co potřebujete vědět, abyste s natáčením videí začali i aby se vám koníček stal prací.

A kdo ví, pokud budete mít talent a chuť se rozvíjet, můžete se dostat i do čistě komerční sféry a natáčet reklamy, spoty, propagační videa či už zmiňované svatby. Nebo vás zajímá spíš dokument a reportáž a máte chuť vrhnout se na natáčení cestovatelských dokumentů nebo jiných (polo)naučných videí? Dveře jsou otevřené dokořán, stačí si jen vybrat, do kterých vejdete.

Svůj um můžete v červenci ukázat ve videosoutěži, kde můžete vyhrát špičkový fotoaparát Panasonic Lumix S1H. Tak najděte téma, které je vám blízké, ukažte svůj talent a originalitu, třeba i zkombinujte různé žánry a přístupy, a směle do natáčení!

Pokud třeba ještě malinko tápete, možná vám pomůže videoškola, kterou pro vás natočili Michal Houdek s Petrem Horkým. Tady si ve čtyřech dílech můžete v krátkosti připomenout kompozici a expozici, podíváte se na to, jak natočit video, které má šanci zaujmout, i na různé tipy na střih.

Pokud byste se o natáčení dozvěděli něco víc praktickou formou, můžete využít třeba některý z našich workshopů, kde vám lektoři zodpoví jakékoli dotazy a ukážou vám, jak na to.

PANASONIC Lumix DMC-G80
PANASONIC Lumix DMC-G80 + 12-60 mm černý

16 Mpx snímač bez low pass filtru (o cca 10% lepší ostrost oproti G7) a nový obrazový procesor Venus Engine, Kompaktní a proti vlhkosti a prachu odolné tělo, 4K Photo - tvorba 8 Mpx fotografií z 4K videa

17 990,-
PANASONIC Lumix DC-G90
PANASONIC Lumix DC-G90

20,3 Mpx LiveMOS snímač bez Low Pass filtru, opravdu tichá a velmi rychlá el.magnetická závěrka s potlačeným Shutter Shock efektem, 5-osý, dvojitý mechanický stabilizátor II + optický v objektivu a pohybem snímače (korekce až 5 EV)

21 890,-
PANASONIC Lumix DC-G9
PANASONIC Lumix DC-G9

Supertichá elektromagnetická závěrka s potlačeným Shutter Shock efektem a životností 200k, Nejrychlejší DFD autofokus na světě 0,04s (480fps) pro jednorázové i kontinuální ostření, Možnost individuálního nastavení AF (až 4 předvolby) pro specifický druh fotografie

27 990,-

Související články

Fotoškola - hyperfokální vzdálenost

Fotoškola - hyperfokální vzdálenost

Fotopublikace vol. 1 aneb Které fotoknihy vám nesmí uniknout

Fotopublikace vol. 1 aneb Které fotoknihy vám nesmí uniknout

Zaostřeno na: LED světla Fomei

Zaostřeno na: LED světla Fomei

Diskuze

Video: forma budoucnosti pro hobby tvůrce i profesionály

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...